Krađe po srpskim crkvama i manastirima toliko su učestale na teritoriji cele Srbije da lopovi odnose sve što im padne pod ruku: od neprocenjivih moštiju svetitelja i srednjovekovnih ikona preko izuzetno vrednih i unikatnih crkveno-umetničkih predmeta, do sitniša s oltara i živine s manastirskih imanja. Kradu se čak i bakarni krovovi, a na ovaj vid svetogrđa nisu imuni ni pojedinci iz redova međunarodnih mirovnih snaga kojima se na Kosovu i Metohiji prsti „lepe“ za relikvije iako bi trebalo da ih čuvaju.
Poslednji među poharanima je ženski manastir Petkovica podno Cera, u Eparhiji šabačko-valjevskoj, odakle su pod okriljem noći prošle subote ukradene dragocenosti neprocenjive vrednosti.
– Lopovi su upali kroz prozor u manastirsku crkvu u subotu kasno uveče kad smo bile bile na počinku. Iz oltara su zgrabili jednu ikonu, putir iz 18. veka i pozlaćeni kivot u kojem se nalazio deo prsta svete Petke i delići moštiju još nekih svetitelja – ispričala je monahinja Julija iz manastira Petkovica kod Šapca.
Prisetila se da su u subotu popodne dvojica muškaraca sivom metalik „mazdom“ s inostranim tablicama dolazili da obiđu manastir i predstavili se kao makedonski državljani. Policija je pomoću pasa tragača uspela da isprati trag lopovima samo do obližnjeg groblja, pa se pretpostavlja da su odatle otišli automobilom.
I u drugim delovima Srbije, kao na primer u Kruševcu gde je zimus bilo nekoliko provala, učestale krađe sveštenstvo ne uspeva da spreči ni ugradnjom savremenih alarmnih uređaja i angažovanjem noćnih čuvara.
– Nema više stida i straha ni od ljudi, ni pred Bogom – ocenio je kruševački sveštenik Dragi Veškovac posle dve uzastopne provale u crkvu Lazaricu u Kruševcu odakle su odneti čak i bakarni oluci. Bakarni krov, takođe u kruševačkom ataru, bio je pre izvesnog vremena na meti lopova i u crkvi Svete nedelje u Konjuhu, dok je u Kukljinu odneto bakarno zvono teško 150 kilograma ni do danas nije pronađeno.
Relikvije na ceni
Pravoslavne relikvije imaju veliku vrednost na crnom tržištu umetnina jer su stare i nekoliko stotina godina, a takođe su „preživele“ mnoge burne epohe i ratove.
– Tokom građanskih ratova u našoj zemlji opljačkane su mnoge crkve. Tako su u Bavarskoj i Severnoj Italiji pronađene relikvije koje su tamošnjim kolekcionarima prodali Šiptari. U Evropi su poznata dva centra koja prodaju ukradene relikvije. Jedan je u Minhenu, a drugi u Londonu – ispričao je svojevremeno Marko Nicović, bivši šef beogradske policije.
Obavešten i Interpol
Šabačka policija intenzivno traga za kradljivcima koji su poharali manastir.
Policija je u potragu uključila i pse tragače, a pojačane su kontrole saobraćaja u pograničnom delu.
O krađi dragocenosti obavešten je i Interpol jer se pretpostavlja da će kradljivci pokušati da ukradene predmete iznesu u inostranstvo.