VLADA MIRKA CVETKOVIćA čETIRI GODINE VODI SRBIJU
Tajnu opstanka na vlasti ne treba tražiti u veštini vladanja, već u razjedinjenoj i pasivnoj opoziciji, ali i u činjenici da su se koalicioni partneri čvrsto držali jer su znali da ne mogu srušiti Vladu, s obzirom na to da je DS uvek mogao da računa na podršku 24 poslanika LDP-a
Dogodilo se ono što je malo ko očekivao pre četiri godine kada je došlo do istorijskog pomirenja socijalista i demokrata, koji su na iznenađenje čak i većine političkih analitičara odlučili da zajedno vladaju. Vladi Mirka Cvetkovića uspeće, uprkos brojnim problemima i koalicionim ucenama, neispunjenim očekivanjima, prvenstveno u socijalnoj i ekonomskoj sferi, ono što je u dve decenije višestranačja u Srbiji pošlo za rukom jedino članovima kabineta Mirka Marjanovića – da izguraju čitav četvorogodišnji mandat, što se može smatrati uspehom.
Iako će Cvetković moći da se pohvali kako je Vlada na čijem je čelu bio bila prva postpetooktobarska Vlada koja je vladala ceo mandat, ako se malo bolje analiziraju rezultati malo je toga čime se on i ministri zaista mogu podičiti. Među najveća dostignuća Cvetkovićeve Vlade smatraju se ukidanje viza za putovanje građana u EU i ukidanje obaveznog vojnog roka. Da li će do kraja svog mandata Vlada da završi glavni posao, tj. da izdejstvuje kandidaturu za prijem Srbije u Evropsku uniju, videćemo. Ni po pitanju rešavanja kosovskog problema nije se proslavila.
Uprkos uspešnoj saradnji s Haškim tribunalom, evropske integracije nisu išle prema očekivanjima, kriminal i korupcija nisu sasečeni u korenu, a pokazalo se da ni sprovedene reforme, pre svega u oblasti pravosuđa, nisu dale dobre rezultate. Pad standarda i porast nezaposlenosti dodatno su pritiskali Vladu koja se suočila i sa svetskom ekonomskom krizom. I kako sve gledamo kroz evro, kakvi su efekti rada Cvetkovićevog kabineta možda najbolje ilustruje sledeći primer – na dan formiranja aktuelne Vlade 7. jula 2008. godine evro se menjao za nešto manje od 79 dinara. Danas, skoro četiri godine kasnije, za jedan evro, koji je inače u krizi, potrebno je više od 100 dinara.
Vlast je opstala samo zahvaljujući tome što je imala podršku opozicije u parlamentu, ali i jakim vezama u vladajućoj koaliciji
Milan Nikolić
SNAGA REZERVNOG IGRAčA
Objektivno Srbija nikad ranije nije imala slabijeg premijera, sa malim političkim autoritetom, ali će joj uspeti da se održi do redovnih izbora, što samo potvrđuje tezu da je politika, u nekim slučajevima, i veština nemogućeg.
Međutim, ne može se u ovom slučaju govoriti ni o kakvoj veštini. Pre bi se reklo da je ova vlast opstala zahvaljujući pre svega razjedinjenoj i pasivnoj opoziciji koja je svojim nejedinstvom održavala Cvetkovićev kabinet, iako nije propuštala priliku da ga kritikuje. Takva opozicija nije predstavljala nikakvu opasnost po vlast koja je imala mnogo slabih tačaka.
I direktor Centra za proučavanje alternativa Milan Nikolić smatra da je vlast opstala samo zahvaljujući tome što je imala podršku opozicije u parlamentu, ali i jakim vezama u vladajućoj koaliciji.
Koalicioni partneri su se čvrsto držali jer su znali da ne mogu srušiti Vladu, kratko konstatuje Nikolić.
Vlada je tokom ove četiri godine više puta bila poljuljana, ali iznutra. I upravo su opasniji po opstanak vlasti bili sukobi i neslaganja unutar koalicije. Odnosi među koalicionim partnerima bili su njena najslabija karika, ali kako se pokazalo ne i toliko slaba da može da se prekine.
Najozbiljniji potres dogodio se prošle godine kada je smenjen Mlađan Dinkić. Sve se ipak brzo umirilo, kabinet je rekonstruisan, pa je u Nemanjinoj 11. nastavljeno po starom. Razlog je jednostavan – nijednom od koalicionih partnera nije bilo u interesu da ruši Vladu koja je uvek imala rezervnog igrača, odnosno 24 poslanika LDP-a. To je i jedan od razloga zašto koalicionim partnerima nije odgovaralo da ruše Vladu i idu na vanredne izbore.
Opstanak Cvetkovićevog kabineta tokom ove četiri godine je inaćenje sa zdravim razumom. Ta Vlada je nastala protivno izbornoj volji građana. Socijalisti su ušli u Vladu sa DS-om izneverivši tako očekivanja više hiljada svojih članova i simpatizera koji su za njih glasali ‘pod’ slikom Slobodana Miloševića i zakletvom da će sačuvati Kosovo. Koaliciju sa SPS-om nisu prihvatili ni mnogi birači DS-a
Cvjetin Milivojević
IZNEVERENA OčEKIVANJA
Politički analitičar Cvjetin Milivojević opstanak Cvetkovićevog kabineta tokom ove četiri godine smatra inaćenjem sa zdravim razumom.
Ta Vlada je nastala protivno izbornoj volji građana. Socijalisti su ušli u Vladu sa DS-om izneverivši tako očekivanja više hiljada svojih članova i simpatizera koji su za njih glasali ′pod′ slikom Slobodana Miloševića i zakletvom da će sačuvati Kosovo. Koaliciju sa SPS-om nisu prihvatili ni mnogi birači DS-a, partije koja je sa demokratskog centra skrenula ulevo. Takva Vlada nije postigla rezultate kojima bi se mogla pohvaliti. Od devet obećanja ispunila je jedno i po: dobili smo viznu liberalizaciju i stabilizovane su penzije, ali ne i uvećane. Od boljeg života nema ni govora, a kako smo prošli s politikom prema Kosovu i Evropi suvišno je govoriti, ističe Milivojević.
Najjača vladajuća stranka DS kako primećuje naš sagovornik, upela je da rasturi najjačeg opozicionog protivnika Srpsku radikalnu stranku, nadajući se da će stvoriti dve slabe partije. Međutim, Srpska napredna stranka brzo je ojačala i postala ozbiljan igrač.
SNS je postala toliko jaka da DS-u nisu odgovarali vanredni izbori. Ni ostalim članovima vladajuće koalicije, koji su uvek mogli da ucenjuju ostale, vanredni izbori nisu išli u prilog. I upravo su te ucene malih koalicionih partnera i povlađivanje njima umnogome urušili ugled DS-u. Šta se time dobilo? Pogledajmo Sandžak i šta se sve dešavalo tokom izbora za članove Nacionalnog saveta Bošnjaka. Epilog povlađivanju koalicionim partnerima je nepriznavanje pobede Muamera Zukorlića, pa sada tamo imamo latentnu krizu. Podsetimo se i na ustupke LSV-u prilikom usvajanja Ustava Vojvodine, protivno volji Pokrajinskog odbora DS-a, otkazivanja gej parade kao ustupku SPS-u… Primera je mnogo, a posledice mogu biti kobne po DS. Deo biračkog tela može da ode LDP-u, a jedan broj desnoj opoziciji, očekuje Milivojević.
LIčNA KARTA
Aktuelna Vlada Republike Srbije, 11. od uspostavljanja višestranačja 1990. godine, na dužnost je stupila 7. jula 2008. Poslаnici Nаrodne skupštine Republike Srbije izаbrаli su je posle celodnevne rаsprаve sа 127 glаsovа zа i 27 glаsovа protiv. Uzdržаnih nije bilo, а 10 poslаnikа nije glаsаlo. Vladu su formirаle strаnke liste Zа evropsku Srbiju (DS–G17 plus–SPO), koаlicijа SPS–Jedinstvenа Srbijа–PUPS i strаnke nаcionаlnih mаnjinа. Tada je imala 24 ministarstva i 27 članova. Posle rekonstrukcije, 14. marta prošle godine, broj resora smanjen je na 17, a Vlada ima 21 člana. Vlada Mirka Cvetkovića je prva Vlada od 5. oktobra 2000. godine u kojoj ne učestvuje Demokratska stranka Srbije, a u kojoj je Socijalistička partija Srbije.
Bilo kako bilo, kabinet Mirka Cvetkovića posle četiri godine vođenja Srbije svojim naslednicima ostavlja gomilu nerešenih pitanja, prebaciće kao vruć krompir problem Kosova i brojne socijalno-ekonomske probleme, dok će građani Srbije biti u dilemi da li je zemlji potrebna nova Vlada ili nova politika.