Situacija u vezi sa prodajom kragujevacke „Zastave“ dodatno se zakomplikovala interesovanjem Stevana Pokrajca, elektroinženjera iz Toronta, koji je, kao grom iz vedra neba, saopštio da je spreman da ponudi više od aktuelne ponude za kupovinu nekadašnjeg giganta. Pokrajac je ponudu sveo na sumu od 100 do 200 miliona dolara. Mnogi se sa nevericom pitaju otkud jednom Srbinu pare za tako nešto.
– Amerikanci se sa „jugom“ izruguju. Ja nisam bogataš, nemam velike pare, ali imam želju da „Zastava“ po vlasništvu ostane u Srbiji, imam viziju kako bi taj novi automobil koji bismo proizvodili izgledao (za sada radno ime tog automobila je SAM) i što je najvažnije imam strane investitore od kojih mogu dobiti 200 miliona dolara, i više ako zatreba – prica Pokrajac za „Vesti“.
Nezvanicne price
U srpskoj zajednici Toronta, gde je ljudima Pokrajac dobro poznat i ostao upamcen po svom nesebicnom zalaganju za vreme bombardovanja Jugoslavije, njegovu ideju o kupovini „Zastave“ ne shvataju previše ozbiljno. Po kuloarima se prica o nekim poslovima u kojima nije imao previše uspeha. Kada smo ga o tome pitali sasvim je mirno odgovorio da prvi put za to cuje i da nikad nije bio u tim sferama. Pokazao nam je bankarske garancije na cifre od kojih se obicnom coveku zavrti u glavi, registarski broj pod kojim je registrovana kompanija „Yucan““.
Pokrajac je vlasnik kompanije za alarmne uredaje SDL, (skracenica za Srbija, Drina, Lika) iz Toronta, kao i kompanije „Yucan“ koja bi radila sve poslove u vezi „Zastave“.
Naš sagovornik ne može da shvati stav Vlade Srbije kojoj je, po njemu, više stalo da fabriku proda Amerikancima, tacnije Malkomu Brinklinu iz „Nukark“ kompanije.
On je dva puta pisao Aleksandru Vlahovicu, ministru za privatizaciju, Miloradu Savicevicu predsedniku „Zastava grupe“, generalnom direktoru „Zastave“ Zoranu Radojevicu, gradonacelniku Kragujevca. Jedino je Aleksandar Beljakovic, predsednik samostalnog sindikata metalaca reagovao tako što je sazvao konferenciju za štampu i obelodanio da bih kupio fabriku. Ovi drugi su se pravili kao da prvi put za to cuju. Sa Savicevicem i Radojevicem sam jednom razgovarao i telefonom, rekli su – „pošalji to napismeno“, kad sam poslao… ništa.
Ambasador nije upoznat
Kanadski ambasador u Beogradu Donald Mek Lejn izjavio je u Kragujevcu da do sada nije upoznat o zainteresovanosti kanadske korporacije Yucan“ za ulaganje u kragujevacku fabriku „Zastava“.
Mek Lejn je tako indirektno potvrdio da Ministarstvo za privredu i privatizaciju Srbije nije kontaktiralo ambasadu Kanade za proveru boniteta korporacije „DŽucan“ i njenog vlasnika i direktora Stevana Pokrajca, Srbina iz Beograda, koji vec 36 godina živi u Kanadi.
Razgovarao je Pokrajac u nekoliko navrata sa Malkomom Brinklinom i njegovim timom o „Zastavi“. Stevan je nudio pare svojih investitora, u zamenu da preuzme „Nukark“ i da istisne Amerikance iz posla. Brinklin je odbio, a nedavno mu je od jednog od njegovih najbližih saradnika telefonom stigla i pretnja: „Diži ruke od „Zastave“ ili cemo te tužiti“.
– Necu odustati, mada se proces, izgleda, privodi kraju. Ako „Zastava“ potpiše ugovor sa „Nukarkom“, ja cu da se tužim sa njima. Nije bilo legalnog tendera, a putem kanadske ambasade tražicu da se svim zainteresovanim stranama obezbede jednaka prava na kupovinu – završava svoju pricu Pokrajac.
Poziv Ministarstva
Ministarstvo privrede i privatizacije Srbije pozvalo je predstavnike korporacije „Yucan““ da predstave svoju ponudu. Kako se navodi u saopštenju ministarstva, u oktobru je potpisano pismo o namerama sa americkom firmom „Nukarko“, u kojem je predviden rok od šest meseci za potpisivanje ugovora o strateškom partnerstvu, ali se i dodaje da „predugovor sa tom firmom ne sprecava ministarstvo i Agenciju da pregovara sa svima koji su zainteresovani i izabere najbolju ponudu“.
Kako se dalje navodi, iako je to neuobicajeno, ministarstvo i Agencija za privatizaciju dobili su elektronskom poštom od rukovodstva „Zastave“ dopis od firme „Yucan““.