Nije cilj samo uzeti socijalu

Nemanja Damnjanović, poslanik Slobodarske partije (FPOe) u bečkoj skupštini ocenjuje da je dosadašnja vlast u Beču subvencionisala projekte koji su više doprinosili dezintegraciji nego integraciji migranata. Prema njegovim rečima, politika dodele subvencija mora da se promeni, a mnogo više novca treba ulagati u društvene organizacije, sportske i kulturne klubove u kojima je, kako kaže, integracija najbolja.

– Subvencije za integraciju postoje, ali problem je što su one u velikoj meri završavale u rukama „partijske vojske“ Socijaldemokratske partije Austrije (SPOe) samo u pojedinim klubovima. Brojna su udruženja koja ne dobijaju ni centa od bečke vlade, a u kojima se primećuje dobra integracija, dok sa druge strane ima mnogo onih koji dobijaju puno novca a ne vide se očekivani rezultati – navodi Damnjanović.

On ističe da taj novac mora otići onima koji zaista treba da se integrišu u austrijsko društvo.

– U Beču sam već oko 20 godina i moram da kažem da se integracija nije odvijala u pozitivnom smeru, već tako da su se pojedinci više dezintegrisali, nego što su se integrisali – ističe poslanik srpskog porekla za „Vesti“.

On podseća da postoje subvencije za integraciju koje su socijalisti uveli, ali ukazuje da je problem u tome što, kako tvrdi, taj novac ne ide u potpunosti u integraciju, već i do 80 odsto u „pogrešne“ ruke.

– U nekim klubovima, a uglavnom se radi o onima koje Zeleni i SPOe subvencionišu na nivou grada vidite da tamo 80 do 85 odsto novčanih sredstava odlazi na njihove birače kojima su našli radna mesta stvaranjem tih klubova. Onda ni ne čudi zašto integracija ne može da uspe onako kako se očekuje – navodi Damnjanović.

Prema njegovim rečima, politika SPOe je totalno zakazala, jer u prethodnih 10 godina učinjeno mnogo toga što je nepotrebno, odnosno vodilo je tome da su se ljudi, koji bi trebalo da se integrišu, podelili u dve grupe.

– Bilo je onih koji su želeli da uspeju u integraciji i oni su to učinili. A, drugu grupu čine oni koji nisu bili voljni da se integrišu, jer bi prestali da dobijaju subvencije, pa razmišljaju da je bolje ostati neintegrisan ili nedovoljno integrisan i dobijati subvencije, a socijalni sistem će me izdržavati. Mislim da je to totalno pogrešan put – kaže Damnjanović.

Velika većina onih koji su došli u Austriju, dodaje, došli su da rade, stvaraju porodice, a ima i onih koji samo pokušavaju da iskoriste ovdašnji socijalni sistem.

– U tom smislu razlikujem dve vrste integracije. Jedna je integracija samo u socijalni sistem, a druga „normalna“ integracija u društvo u kojem se živi, koja i treba da bude cilj – zaključuje Damnjanović.

Vlast subvencije delila „svojim klubovima“ Nemanja Damnjanović

Znanje nemačkog prvi uslov

Na pitanje koliko FPOe doprinosi boljoj integraciji, naš sagovornik kaže da prepušta svakome da sam prosudi, ali ističe da je važno, ukoliko neko planski dolazi u stranu zemlju, da se dobro pripremi i pre svega nauči nemački jezik.

– Mislim da je sasvim normalno ono što zahteva FPOe, a to je i moje mišljenje, da je u početku najvažnije naučiti jezik, komunicirati kako treba, a onda korak po korak, doći na nivo na kojem se kaže: „zadovoljan sam onim što imam“ – naveo je Damnjanović.

Ulagati u sport

– Crvena bečka vlada je trebalo više novca da daje u sport jer je najbolja integracija u sportskim klubovima u kojima se nalaze ljudi različitih nacionalnosti, ali oni pričaju istim jezikom. Tako sam i ja naučio nemački – kaže Damnjanović.

On dodaje da u prethodnih 20 godina politika integracije nije donela očekivane rezultate.

– Pokušao sam brojnim predlozima i zahtevima nešto da promenim, i nadam se da će to pre ili kasnije da se promeni, jer ovako ne može. O problemu integracije govore oni koji sredstva građana koriste i žao mi što veliki broj klubova uopšte ne dobija podršku vlade Beča – ističe Damnjanović.

Чланак Nije cilj samo uzeti socijalu се појављује прво на Vesti online.

Original Article