„Niko neće ništa da potpiše“: Za Nacionalni stadion do marta potrošeno 0,07 odsto izdvojenog novca

„niko-nece-nista-da-potpise“:-za-nacionalni-stadion-do-marta-potroseno-0,07-odsto-izdvojenog-novca
„Niko neće ništa da potpiše“: Za Nacionalni stadion do marta potrošeno 0,07 odsto izdvojenog novca

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sredinom februara izjavio je da za dva i po meseca ništa nije urađeno na infrastrukturnim projektima jer „zbog sveopšte hajke niko ništa neće da potpiše“.

Poslednji podaci o izvršenju budžeta Ministarstva finansija – za prvo tromesečje ove godine – potvrđuju da praktično nije bilo potrošnje novca za neke od najvećih projekata koje sprovodi država, kao što su izgradnja Nacionalnog stadiona, objekata u okviru EXPO 2027, tunela koji gradonačelnik Beograda naziva „mali metro“ ili akvarijuma na beogradskom Ušću.

Međutim, ispostaviće se da ni prošle godine nije ostvaren mnogo bolji rezultat, iako prvom kvartalu 2024.  nije prethodila tragedija poput pada nadstrešnice, niti je došlo do masovnih protesta pa ostavke premijera na samom početku godine,

MILIJARDE U PLANU, A POTROŠNJA STOJI

Ministarstvo finansija u budžetu vodi šest „glavnih“ poduhvata pod programskom aktivnošću „Realizacija infrastrukturnih projekata od značaja za Republiku Srbiju“, a za koje je ove godine ukupno izdvojeno 109,4 milijarde dinara, odnosno oko 933 miliona evra.

Do kraja marta, na svih šest glavnih aktivnosti potrošeno je samo 3,73 milijarde dinara, ili tek 3,41 odsto novca planiranog za njihovo finansiranje u ovoj godini.

Za sada najagilnije deluje rad na eksproprijaciji zemljišta za kapitalne projekte, za koju je planirano ukupno 24,1 milijarda dinara, dok je do kraja marta potrošeno 2,64 milijarde dinara ili 10,94 odsto planirane sume. Iz ugla izvršenja budžeta, ova alokacija najbolje stoji.

Kada je reč o izgradnji Nacionalnog stadiona, u budžetu Ministarstva finansija za ovaj projekat za tekuću godinu planirano je ukupno 18,6 milijardi dinara (blizu 159 miliona evra).

Do kraja marta iskorišćeno je samo 12,7 miliona dinara ili 0,07 odsto izdvojene sume, i to za „zgrade i građevinske objekte“.

NULA IZVRŠENJA ZA EXPO, „MALI METRO“ I AKVARIJUM

To je ipak bolje izvršenje nego ono koje se beleži za projekat EXPO 2027 – za koji je iz budžeta Ministarstva finansija do kraja marta potrošeno nula dinara.

Nula dinara na ime izvršenja u prvom kvartalu stoji i u uz beogradski „mali metro“ – budući tunel koji bi trebalo da spoji Karađorđevu ulicu i Dunavsku padinu, a koji se inače nastavlja na Stari most, čije je uklanjanje u toku. Za izgradnju tog tunela u 2025. godini Ministarstvo finansija izdvojilo je šest milijardi dinara.

Još jedna nula upisana je i kod povlačenja novca za izgradnju „akvarijuma sa pratećim sadržajem“ na beogradskom Ušću, na potezu između Parka prijateljstva i nekadašenjeg hotela „Jugoslavija“.

Ipak, postoji i alokacija gde je potrošnja nešto bolja, mada ne kao za eksproprijaciju. Radi se o projektu koji se vodi kao „linijska infrastruktura“, za koju nije naznačeno da li se radi o pratećoj infrastrukturi oko Nacionalnog stadiona, kompleksa EXPO 2027 ili nekom putu ili pruzi.

Za tu „linijsku infrastrukturu“ do kraja godine planirano je 12,4 milijarde dinara, a do kraja marta je utrošena 1,1 milijarda dinara, ili 8,69 odsto.

KAKO SE TROŠILO U 2024. GODINI

Poređenje sa prvim tromesečjem prošle godine otkriva da je na kraju marta izvršenje budžeta Ministarstva finansija za ključne kapitalne projekte takođe bilo slabo.

Sa završetkom prvog kvartala 2024. godine bilo je iskorišćeno 16,8 odsto novca za eksproprijaciju zemljišta, kao i 0,7 odsto novca za Nacionalni stadion, za koji je tada alocirano ukupno 13 milijardi dinara.

Za EXPO 2027 na kraju marta prošle godine potrošeno je 2,5 odsto od ukupno 22,6 milijarde dinara izdvojenih u budžetu Ministarstva finansija.

Ono što se nije promenilo je potrošnja za „mali metro“ – nula je bilo tada, nula je i ostala.

BONUS VIDEO

Post Views: 2.970

Originalni tekst