NIŠTA OD AMNESTIJE POSLE NOVOGODIŠNJIH I BOŽIćNIH PRAZNIKA
VLADA IZIGRALA REGRUTE
• Zakona o amnestiji regruta biće usvojen tek sledeće godine jer Vlada Srbije nije tražila da ga parlament razmatra po hitnom postupku
Predlog zakona o amnestiji regruta biće usvojen tek sledeće godine jer Vlada Srbije nije tražila da ga parlament donese po hitnom postupku. Prema Poslovniku Skupštine Srbije, ukoliko predlagač nije tražio hitan postupak, ne postoji mogućnost da se takav zakon uvrsti u dnevni red naredne sednice koja je u ovom slučaju zakazana za četvrtak.
Predsednik Skupštine Srbije Predrag Marković takođe kaže da zakon o amnestiji regruta sigurno neće biti usvojen do kraja godine zato što nije upućen po hitnom postupku.
– Nerealno je očekivati da se u ovom kratkom periodu do Nove godine zakaže još jedna sednica na kojoj bi se našao Predlog zakona o amnestiji – zaključio je Marković.
Ministar za dijasporu Vojislav Vukčević juče je u izjavi za „Vesti“ rekao da ne zna zbog čega u parlament nije upućen Predlog zakona o amnestiji po hitnom postupku.
Sumnja se obistinila
čitaoci „Vesti“ širom sveta koji nisu regulisali vojnu obavezu bili su u pravu kada su sa zebnjom i sumnjom dočekali gromoglasnu najavu usvajanja amnestije. Uzalud su bile najave iz Ministarstva za dijasporu da će donošenje ovog zakona biti po hitnoj proceduri pre katoličkog Božića, čime bi se našim mladićima omogućilo da novogodišnje praznike provedu u domovini.
– Ja sam sa prošle sednice vlade otišao u uverenju da će zakon u Skupštinu otići po hitnom postupku. Više ne mogu da se tučem ni sa kim, nemam više snage. Sada nemam nikakvog rešenje. Kukam godinu i po dana za tuđu decu i ne mogu da shvatim da neko može misliti drugačije od mene – rekao je ministar Vukčević uz komentar da „objašnjenje za ovaj propust duguje Sekretarijat Vlade Srbije“.
U Vladi Srbije tvrde da nije reč o propustu, već da je vođeno računa o brojnim zakonima koji do kraja godine moraju da budu usvojeni.
– Zakon je iz Vlade Srbije prosleđen bez oznake hitnosti s obzirom na obiman dnevni red Skupštine, pa je ostavljeno parlamentu da proceni mogućnost da se propis usvaja po hitnom postupku – rečeno je „Vestima“ u kabinetu generalnog sekretara Vlade Srbije Dejana Mihajlova, čija je služba nadležna da usvojene predloge zakona prosleđuje Skupštini Srbije.
Mihajlov: Sve dogovoreno sa ministrom
Generalni sekretar Vlade Srbije Dejan Mihajlov rekao je da je na sednici Vlade odlučeno da se Nacrt zakona o amnestiji uputi Skupštini na usvajanje po redovnoj proceduri i da se sa time složio i ministar Vukčević.
– Imajući u vidu da u Narodnoj skupštini već u toku sednica, a da je do kraja godine predviđena još jedna sednica sa utvrđenim dnevnim redom, predlog zakona upućen je po redovnoj proceduri – naveo je Mihajlov.
Prema njegovim rečima, dogovoreno je da Predlog zakona o amnestiji bude razmotren na prvoj sednici Skupštine Srbije u 2006. godini.
U Skupštini Srbije su u četvrtak zakazane dve sednice parlamenta. Na prvoj sednici, koja je zakazana za 11 sati, razmatrće se Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku koji je podnela Vlada Srbije i izbor javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca na predlog Visokog saveta pravosuđa. Druga sednica počinje sat kasnije, a na dnevnom redu će biti Predlog zakona o osnivanju akcionarskih društva Naftne industrije Srbije, kao i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o privatizaciji, koje je podnela grupa od 545.208 birača.
Nepotpun predlog
Prema Poslovniku o radu Skupštine Srbije, u bilo kojem predlogu zakona o kojem podnosilac želi da se raspravlja po hitnom postupku moraju da se navedu jasni razlozi za donošenje po hitnom postupku. U Predlogu zakona o amnestiji koji je stigao u Skupštinu Srbije, Vlada nije navela da se traži usvajanje po hitnom postupku, već se navode samo razlozi za stupanje na snagu zakona o amnestiji narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku“.
Ipak, na dnevnom redu nema mesta za amnestiju regruta, a ostalo je nedorečeno kako je moguće da Vlada Srbije zakon usvoji jednoglasno, s naznakom da se razmatra po hitnom postupku, a da onda Generalni sekretarijat Vlade proceni da se odluka o proceduri prepusti parlamentu? Bez obzira šta je pravi razlog ovog propusta, da li nemar, pogrešno tumačenje ili namera, u svakom slučaju se mladićima u inostranstvu koji su nameravali da sa porodicama provedu božićne i novogodišnje praznike ne šalje dobra poruka iz otadžbine. NJihov dolazak je sada skopčan sa ličnim preuzimanjem rizika da će možda već na granici biti privedeni zbog izbegavanje vojne službe jer do praznika sigurno neće biti oslobođeni krivične odgovornosti.
Skupština Srbije se do kraja decembra nalazi u redovnom jesenjem zasedanju, a tek prvog radnog dana marta počinje prolećno redovno zasedanje. U međuvremenu parlament može da zaseda na vanrednim sednicama koje zakazuje Vlada Srbije sa svojim dnevnim redom.
Na osnovu Predloga zakona o amnestiji treba da bude obustavljeno krivično gonjenje obveznika protiv kojih je od 7. oktobra 2000. godine do dana stupanja zakona na snagu pokrenut krivični postupak zbog neizmirenja vojne obaveze. Ovim zakonom biće obuhvaćeno oko dve i po hiljade regruta, a to znači da će biti obustavljeni krivični postupci, stopirano izvršenje presude (ako je ona izrečena) i biti oslobođeni svi oni koji su na odsluženju kazne zbog neispunjavanja vojne obaveze.