U centralnoj ulici Sankt Peterburga, na Nevskom prospektu je Kazanjski sabor, crkva udaljena od Ermitaža i dvorskog trga oko tri stotine metara. Neobične je arhitekture, atipične za ruske hramove. Projekat za ovo zdanje uradio je, tada mladi ruski arhitekta, Andrej Voronjihin.
Kazanjski sabor, vidne monumentalnosti, sagrađen je između 1801. godine i 1811. godine a posvećen je ikoni Majke Božije.
Zašto baš ovaj hram izdvajamo? Zato što je značajan za Srbe. Baš ovde, u ovom hramu zavladičen je Petar II Petrović Njegoš.
Dvadesetogodišnji Njegoš 6. avgusta 1833. biva rukopoložen za arhijereja u prisustvu cara Nikolaja I. Njegoš, duhovni a zatim i svetovni vladar Crne Gore, i svakako jedan od najvećih srpskih pesnika.
I kad vas put ovuda nanese, svratite u ovaj hram i setite se da je jedan važan čin u životu mladog Njegoša obavljen baš ovde u Kazanjskom saboru.
Kazanjski sabor je jedan od najvećih pravoslavnih hramova u Rusiji, važan za rusku duhovnost a prepoznatljiv po čudotvornoj ikoni Majke Božije. Ikona Kazanjske Bogorodice jedna je od glavnih svetinja u Rusiji. Veruje se da je ikona čudotvorna i isceliteljska.
Ovde, između ostalih, počiva Mihail Kutuzov, general-feldmaršal, glavnokomandujući u čuvenoj Borodinskoj bici, između ruske i francuske vojske 1812.
Uz izuzetnu ljubaznost domaćina omogućeno nam je da snimamo sa galerije odakle se još bolje vidi sav sjaj unutrašnjosti Kazanjske crkve gde dominiraju karelski mermer porfir i jaspis.
Ali, otišli smo i korak više. Uskim stepenicama pošli smo do samog krova hrama, odakle se vidi jedinstvena panorama Sankt Peterburga.
A onda, jedno iznenađenje za vašeg reportera:
"Dobila sam specijalnu priliku da u Kazanjskom saboru pokrenem zvona za večernju molitvu. To je prilika koja se ne propušta i ja ću je iskoristiti" kaže Vera Katanić, novinar RTS-a.
A onda zvona pokreće majstor Aleksandar koji, možemo slobodno reći, svojevrsni performans izvodi već dugi niz godina. Poslušajte zvona Kazanjske crkve u Sankt Peterburgu.