Njujork rušen iz Bosne

Ovih dana iz štampe je izašla nova knjiga doktora Vojina Joksimovića „Osveta proroka – kako su Klinton i njegovi prethodnici osnažili radikalni islam“, u izdanju „Regina Ortodox Preš“.
Autor se u ovom obimnom delu ozbiljno hvata u koštac sa problematičnom spoljnom politikom Amerike, koja je najtesnije veze sa mudžahedinima imala u vreme Klintonove administracije, i pokušava da rasvetli problematiku sukoba na prostoru BiH i Kosova. Uz autentičnost dokaza iz skoro 400 izvora, Joksimović raščlanjuje ovu ozbiljnu problematiku i smelo zaključuje da je Klinton devedesetih bio ono što je Nevil čemberlen bio za Englesku četrdesetih, sa čuvenom rečenicom „Piece in Our Time“.
– Knjigu sam radio skoro tri godine, za razliku od moje prethodne knjige „Kriza Kosova“, koju sam završio za 18 meseci. Posvetio sam knjigu svojoj supruzi Nadi i familijama svih žrtava 11. septembra, koje nikada nisu dobile celovito objašnjenje od svoje vlade o tome šta je terorističkom napadu prethodilo. Izveštaj zvanične državne komisije je nepotpun i zaobilazi korenite uzroke. Zato ja mislim da moja knjiga izlazi u pravom
trenutku, iako je mogla biti napisana i ranije – kaže za „Vesti“ doktor nuklearne fizike Vojin Joksimović.

Lična karta

Dr Vojin Joksimović je rođen u Beogradu, gde je 1961. godine diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu. U Englesku je emigrirao 1965. godine, gde je pet godina kasnije doktorirao nuklearno inženjerstvo na Londonskom univerzitetu. Iste godine dolazi u Ameriku, radi na sigurnosti američkih nuklearnih elektrana. 1988. godine osniva svoju kompaniju Grupa za prevenciju nesreća. U penziji je od 2001. godine. NJegov deda, dr Dragić Joksimović, bio je advokat odbrane na suđenju generalu Draži Mihailoviću 1946. godine. Kao aktivni član Kongresa srpskog ujedinjenja i nekadašnji predsednik, uključen je u aktivnosti srpske dijaspore u Americi. Dr Vojin Joksimović je napisao više od 125 naučnih radova, koji su prezentovani na internacionalnim konvencijama u Americi, Evropi, u Japanu, Kini i Koreji. Objavio je više od 50 novinskih tekstova i održao mnogobrojan predavanja o konfliktima na Balkanu.

• Kojim ključnim argumentima dokazujete tezu da je Klintonova administracija imala tesne veze sa teroristima?
– Kao što znamo, Klinton je bio predsednik od januara 1993 do 2001. godine. Verujem da 1993. godine niko nije ni čuo za Bin Ladena i Al Kaidu, ali u januaru 2001. godine pripreme za tragični 11. septembar su bile daleko odmakle. U tom intervalu Bin Laden je stasao od nepoznatog i izolovanog islamiste do planetarnog neprijatelja broj jedan. On je bio Klintonov tihi partner na Balkanu. Dok mu je Klinton prevozio mudžahedine iz Centralne Azije u srce Evrope, Bin Laden je pravio plan o tome kako da Bosnu upotrebi
kao bazu za terorističke napade u zapadnoj Evropi i Americi. Tvrdim da je veoma teško zamisliti 11. septembar bez uporišta Al Kaide u Bosni. Osim njih, Klinton je za svoje spoljnopolitičke potrebe koristio i druge terorističke organizacije, kao što su Afrički nacionalni kongres u Južnoj Africi, Palestinska oslobodilačka organizacija, Irska republikanska armija, Talibanu Avganistanu i, ono što je za nas najbolnije – OVK na Kosovu.

Ništa bez jedinstva

– Mislim da predstavnici naše vlasti moraju imati jedinstveno mišljenje o načinu rešavanja problema, i dovoljno glasan jedinstven nastup pred međunarodnom zajednicom, a znam da to za sada, na žalost, niije slučaj. Mi sada imamo nesinhronizovane diskusije, ne pozivamo se dovoljno snažno na međunarodno pravo. Trebalo bi mnogo ubedljivije da svetu pokažemo da Kosovo nije slučaj za sebe, već je slično mnogim drugim problematičnim žarištima u Evropi, i da bi njegovom nezavisnošću bila otvorena opasna Pandorina kutija. Bušova administracija se mora fokusirati na uslovnu autonomiju Kosova u okviru Srbije.

• Koliko ste pažnje u knjizi posvetili događajima na Balkanu?
– U knjizi koja ima osam poglavlja, dva sam posvetio Balkanu – Bosni i Kosovu, što je skoro trećina knjige. U ovom pogledu moja knjiga je jedinstvena među sličnim publikacijama. Proučio sam nekoliko odličnih knjiga, koje jedva pominju Balkan. Upravo sada završavam sa čitanjem knjige „đavolova igra“, koja se bavi sličnom problematikom, ali u kojoj su Bosna i Kosovo pomenuti u samo jednoj rečenici.

Sudijska Arabija leglo terora

Predsednik SAD DŽordž Buš izgleda namerno upotrebljava tu reč, jer se ne usuđuje da kaže – „rat protiv radikalnog islama“. U tom slučaju trebalo je da napadne Saudijsku Arabiju, a ne Irak, jer je 15 od 19 terorista koji su izvršili napad 11. septembra iz Saudijske Arabije. Zato očekujem mešovite reakcije na ovu knjigu. Imaću dosta pristalica mojih teza, ali i mnogo neprijatelja među pristalicama Klintona i drugim srbofobima na Balkanu. Neki moji poznanici, siguran sam, neće imati smelosti da me podrže.

• Uprkos aktuelnosti problema kojim se bavite, američka javnost još uvek zazire od ovako otvorenih razgovora o terorizmu i američkoj administraciji. Kakve vi reakcije očekujete?
– Tabu tema američke spoljne politike apsolutno nije jednostavna za razgrađivanje, jer javnost još nije spremna da čuje punu istinu. Neophodna su iscrpna istraživanja i ozbiljne studije. Ja sam u ovom delu počeo od početka postojanja Amerike, a glava koju sam posvetio tom istorijskom prikazu izbačena je iz finalne verzije knjige, na zahtev izdavača. Ipak, iako sam republikanac po opredeljenju, nijednog trenutka nisam pokušao da uskladim svoje stavove sa Bušovom administracijom, koja je takođe veliko razočaranje za mene. Sadašnja politika nije borba protiv terorizma i radikalnog islama, već uspostavljanje američke hegemonije na zemaljskoj kugli. Termin „rat protiv terora“ je pogrešno upotrebljen, jer je terorizam taktika, a protiv taktike se ne vodi rat.

• Hoće li biti teško organizovati promocije knjige među američkim čitaocima?
– Siguran sam da neće, već sam dobio niz poziva i uskoro ću imati promocije u važnijim gradovima. Osim toga, dobio sam odlične prikaze knjige u ozbiljnim časopisima kao što su „Defense and Foreign Affairs“, na nekim internet stranicama, kao što je serbianna.com, ali svakako ne očekujem da će o mojoj knjizi pisati „NJujork tajms“ ili „L. A. tajms“ jer znamo koliko su oni naklonjeni Klintonu i njegovoj politici na Balkanu. Krajem marta promocije ću imati i u Vašingtonu, a onda bih voleo da u povratku knjigu predstavim i Srbima u čikagu. Sigurno ću naredna tri meseca biti zauzet promocijom knjige, ali i predavanjima na Kalifornijskom univerzitetu i Savetu
za međunarodne odnose. Inače, svakodnevno provodim dva-tri sata prateći aktuelni rat protiv terora, da bih upotpunio ono što je napisano u mojoj knjizi. Trenutno možete pročitati moje članke na serbianna.com o Kosovu i Bosni.