Svečana vidovdanska liturgija bila je u Briselu istorijska – služena je u novoj crkvi posle preseljenja ovdašnje parohije Sveti Sava iz dosadašnje sasvim nepodesne kapele. A bila je i neuobičajena – jer su se delovi odvijali na francuskom i flamanskom jeziku. Zbog velikog značaja tog dana za pravoslavnu srpsku zajednicu u Belgiji službu je, uz sasluženje ovdašnjeg prote Jakova i pariskog prote Nikole, vodio vladika Atinagora, izaslanik za Beneluks patrijarha Pantelejmona. Flamanac, koji je kao doktor teologije došao do visokog položaja u Pravoslavnoj crkvi Belgije, jedan je od zaslužnih duhovnika za prosperitet pravoslavlja u ovom delu sveta i uvećanje broja parohija ne samo među Rusima, Grcima, Rumunima, Gruzijcima, Jermenima… nego i među Valoncima i Flamancima prišlim ovoj hrišćanskoj crkvi.
Koncert Miloša Popovića
Zanimljivo je da je istog dana, ali za belgijsku publiku, u dvorcu grofice D’Aspremon, sa velikim uspehom svirao dela Baha i Prokofjeva takođe naš mladić, pijanista Miloš Popović, koji kao pobednik na konkursu Belgijske fondacije za mlade talente, od ove jeseni postaje student Briselskog konzervatorijuma.
O bratstvu i ekumenskoj saradnji pravoslavaca u Belgiji sa Rimokatoličkom crkvom, kojoj je i ovom prilikom izraženo veliko blagodarenje, svedoči to što je SPC dobila na trajno korišćenje i bez nadoknade katolički hram koji se sada preuređuje po pravoslavnom kanonu. Da velika crkva neće biti prevelika videlo se na prvoj liturgiji, jer je bila puna naroda, a da će biti i kulturni hram pokazano je odmah posle službe božije koncertom belgijskog trija „Dor“. Studenti konzervatorijuma u Antverpenu – Vlad Veverberg (klarinet), Koen Valrevens (harmonika) i Dragutin Mladenović ( violina) izveli su program koji počiva na muzici Centralne Evrope i slovenskih naroda, melodije u ritmovima tanga, valcera, polke, melodije na folklorne motive koje u njihovim aranžmanima, sa elementima džez improvizacija, deluje veoma atraktivno i s razlogom privlače publiku na gostovanjima po zemlji i inostranstvu.