Novo bogoslužbeno mesto srpske crkve u Lionu

Ikonostas u Lionu
Foto: arhiva CO Lion

Parohija srpske pravoslavne crkve u Lionu u Francuskoj od pre mesec dana se nalazi na novoj adresi. Nakon pet godina provedenih u kapeli u neposrednoj blizini železničke stanice Peraš od početka oktobra je u prostranoj i svetloj katoličkoj crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u ulici 6b rue Hugues Guérin, Lyon 08. „Liturgije će se održavati po dosadašnjem ritmu (osim tokom perioda pod karantinom) najmanje godinu dana“, istakao je sveštenik ove parohije Goran Ilić Benke.

„Na današnji dan, 1. novembra, mesec dana nakon selidbe, imali smo radost da se nakon odslužene službe susretnemo i upoznamo s predstavnicima katoličke parohije koja nam je omogućila da svoje službe obavljamo u njihovom hramu“, dodao je sveštenik Goran. Među prisutnima bili su ne samo predstavnici katoličke parohije sa svojim sveštenikom Ivom i članovi srpske parohije u Lionu, već i gospođa Gišene, koordinator za ekumenske veze Lionske katoličke eparhije.

Sveštenik Goran Ilić Benke
Foto: arhiva CO Lion

„Pod specifičnim sanitarnim uslovima dve parohije su se predstavile jedna drugoj. Sveštenik Iv je dao reč svojim parohijanima, koji su izložili svoju problematiku nedostatka srednjih generacija i omladine, tugu zbog odluke da se nedeljne službe za njihovu parohiju održavaju na drugom bogoslužbenom mestu. Istaknuta je veza s katoličkom školom, organizovanje verske nastave i misa jednom mesečno za đake i njihove roditelje“, preneo je otac Goran Ilič Benke.

Francuzi su izrazili svoje zadovoljstvo što će se u njihovom hramu odsada služiti pravoslavna liturgija svake nedelje, te će na taj način prostor koji je izgrađen zarad bogosluženja moći da nastavi da služi izvornoj svrsi. U znak dobrodošlice, ocu Goranu je čak predat skromni poklon nekoliko pravoslavnih ikona i kutija tamjana.

Istorijat i turbulencije koje je srpska crkvena parohija Sv. Kirila i Metodija doživela od 2001. pa na ovamo izložila je Radica Cvetić. Ona je istakla zadovoljstvo što je nasušna potreba kontinuiteta bogosluženja omogućena srpskoj zajednici ustupanjem novoga hrama na korišćenje. „Na želju naših gostiju-domaćina, kojima je prijatno iznenađenje bilo da vide svoju crkvu s obeležjima pravoslavnog kulta objasnio sam ulogu ikonostasa u pravoslavnom bogosluženju, predstavivši i svetitelje izobražene na ikonama“, rekao je otac Goran. „To je bila prilika da se slušatelji upoznaju ukratko i sa korenima pravoslavlja kod Srba i korenima Srpske pravoslavne crkve“, naglasio je. Objašnjen je običaj krsne slave. Najzad, otac Goran je istakao značaj veze „između crkve i škole koji se vidi i na primeru ove parohije i Srpske škole u Lionu i radost što se ta veza mogla očuvati i u novom prostoru, budući da su nam domaćini dopustili korišćenje kako crkve, tako i prelepe učionice na ulazu u crkvu“, dodao je sveštenik Goran Ilić Benke.

Sveštenik Iv sa saradnicima
Foto: arhiva CO Lion

Skromni ikonostas, napravljen zaslugom oca Isaije, negdašnjeg lionskog paroha, izazvao je znatiželju katolika. „Trudom Vladimira Bokana, Stevana Cvetića i drugih parohijana, ikonostas je nakon selidbe postavljen na točkiće postavši mobilan za potrebe naše Liturgije“ dodao je sveštenik. Njemu, kao i svim ostalim parohijanima je mnogo žao što je prostorija za agape – trpeze ljubavi nakon liturgije zbog pandemije izazvane virusom korona ostao bez mogućnosti da se izrazi naše srpsko gostoljublje. „Biće nadamo se drugih prilika“, istakli su parohijani.

Lepa prostrana učionica data je na korišćenje Srpskoj lionskoj školi Sveti vladika Nikolaj Velimirović. „Ništa lepše no čuti pojanje sa službe i osetiti miris tamjana dok se naša deca uče da ne zaborave srpski jezik ni svoje poreklo“, istakao je sveštenik.

Susret je završen zajedničkim čitanjem Oče naš na francuskom i srpskom jeziku kao i molitvom oca Iva „da nas Gospod sačuva od napasti vladajuće bolesti kao i zla u svetu koje se u poslednjim danima izrazilo kroz nekoliko pokušaja atentata“.

„Zadat ponovni karantin u Francuskoj primorava nas da odložimo dalja bogosluženja. Molimo se da taj period što kraće traje kako bismo se u radosti ponovo okupili na zajedničkoj molitvi“, istakao je lionski paroh Goran Ilić Benke.

Susret dve zajednice
Foto: arhiva CO Lion

Original Article