Novo istraživanje: 15 posto Austrijanaca podržava ulazak Srbije u EU, dok je za pristup Turske evropskoj porodici samo 6 posto

novo-istrazivanje:-15-posto-austrijanaca-podrzava-ulazak-srbije-u-eu,-dok-je-za-pristup-turske-evropskoj-porodici-samo-6-posto
Novo istraživanje: 15 posto Austrijanaca podržava ulazak Srbije u EU, dok je za pristup Turske evropskoj porodici samo 6 posto

Austrijsko društvo za evropsku politiku (Österreichische Gesellschaft für Europapolitik) sprovelo je od 19. do 25. marta reprezentativnu anketu u Austriji (1.000 ispitanika) na temu proširenja EU i prijema zemalja Zapadnog Balkana, Ukrajine, Moldavije, Gruzije i Turiske u EU.

Što se daljeg proširenja EU tiče, tradicionalno oprezno mišljenje u Austriji se malo promenilo poslednjih godina. Štaviše, nijednu potencijalnu zemlju za pristupanje većina ne pozdravlja kao novu članicu EU, a članstvo Turske je najmanje podržano.

Anketa je pokazala da 15 odsto ispitanih pozdravlja ulazak Srbije u EU, u poređenju sa 24 odsto pre godinu dana. Broj onih koji su izrazili negativno mišljenje porastao je za 2 posto u odnosu na prošlu anketu, odnosno na 50 odsto. Čak 20 odsto kaže da im je svejedno da li će Srbija postati članica EU, dok 15 odsto nema stav o tome. Od 2013. godine odbijanje ulaska Srbije u EU smanjeno je za 12 posto.

Što se tiče pristupanja Bosne i Hercegovine EU, njih 25 posto pozdravlja, dok je protiv 36 posto. Za 25 odsto ispitanika pitanje „nije važno“, a 14 odsto nije komentarisalo. Pre godinu dana (april 2023.) stopa odobravanja je bila 29 odsto, a stopa protivljenja 41 odsto. Prošle godine primetno je bio povećan broj “ravnodušnih” za ovo pitanje i taj trend se može videti i za sve druge zemlje Zapadnog Balkana. Važno je napomenuti da je vrednost eksplicitnog odbijanja pala za 22 procentna poena od 2012. godine.

Prijem Crne Gore u EU, prema anketi, trenutno odobrava 20 odsto ispitanika, 40 odsto ga odbija, 26 odsto kaže da nije važno, a 14 odsto nema mišljenje o tome. Od aprila prošle godine (2023), odobrenje je palo za 3 posto, kao i potpuno odbijanje (-4). Od 2014. godine protivljenje ulasku Crne Gore u EU palo je za 17 posto.

Što se tiče Severne Makedonije, 20 odsto ispitanih podržava prijem Severne Makedonije u EU, 40 odsto je protiv pristupanja. Njih 25 odsto je ravnodušno, 16 odsto ne zauzima stav. Odbijanje je značajno palo od prošle godine – za 7 posto -, ali je odobrenje ostalo približno isto (- 1). Od 2014. godine, odbijanje pristupanja Severne Makedonije palo je za 16 posto.

Članstvo Albanije u EU, pozdravilo je 17 odsto anketiranih, dok 47 odsto to izričito odbacuje. Njih 21 odsto je odgovorilo „kako god“, 15 odsto se nije izjasnilo. Od poslednjeg istraživanja, nivo odobravanja je opao za 5 poena, a nivo odbijanja za 4 poena. Tokom protekle decenije, protivljenje pridruživanju Albanije je opalo za 14 posto.

Podrška članstvu Kosova (Repubilka Austrija je zvanično priznala Kosovo kao samostalnu državu) u EU trenutno iznosi 15 odsto, dok je protiv 51 odsto. Čak 20 odsto ispitanika je ravnodušno prema ovome, dok 14 odsto ne komentariše. U odnosu na prethodnu godinu gotovo da nije došlo do promene mišljenja o ovom pitanju. Vrednost odobrenja je opala za 1 posto, vrednost odbijanja za 2 posto. Od 2012. godine, međutim, odbijanje je palo za 15 posto.

Ulazak Ukrajine u EU, prema navedenoj anketi, pozdravilo je 20 odsto, dok 51 odsto to odbacuje. Ovo pitanje nije interesovalo 16 odsto ispitanih, dok 13 odsto nije moglo da ga komentariše. U poređenju sa aprilom 2023. godine, vrednost odobrenja je pala za 4 posto, a vrednost odbijanja povećana za 2 posto.

Članstvo Republike Moldavije u EU trenutno pozdravlja 16 odsto, što znači pad od 6 poena u odnosu na prethodnu godinu. Negativnih odgovora je 46 odsto (-1), broj ravnodušnih  je, od aprila prošle godine, porastao na 23 odsto (+5), dok njih 15 odsto nije dalo odgovor (+ 3).

Pristupanje Gruzije dobilo je eksplicitnu podršku 14 odsto, 49 odsto trenutno stavlja veto, 21 odsto je odgovorilo „Nije me briga“, a 16 odsto nije imalo nikakav stav.

Na dnu lestvice je Turska, čije  je pristupanje pozdravilo 6 odsto ispitanika u Austriji, što je smanjenje od 2 posto. Njih 69 odsto bilo je protiv članstva zemlje u EU, u poređenju sa 71 odsto prošle godine, 13 odsto nije zanimalo ovo pitanje, dok 12 odsto nije komentarisalo. Najveći nivo odobrenja za pristupanje Turske EU bio je 2015. godine (13 odsto), najveći nivo odbijanja bio je 2014. godine sa 84 odsto.

Post Views: 30

Originalni tekst