NOVOSADSKA SAPUNICA

I statutoborcima i statutobraniteljima bi, međutim, moralo biti jasno da pitanje vojvođanske autonomije i njenog statusa unutar ustavnopravnog sistema Srbije nije nastalo sa ovim statutom i neće sa njim biti zaključeno

Stvar sa vojvođanskim statutom uveliko podseća na situaciju sa meksičkim gripom. Jedni kažu da je to politički tumor čiji je krajnji cilj uništenje srpske države. Drugi, opet, vele da je u pitanju ustavna obaveza i rutinski akt usmeren na bolji život stanovnika severne pokrajine. A građani, sem onih direktno zainteresovanih, uglavnom su zbunjeni i ne znaju čemu i kome da veruju. Pri tome, istina najčešće možda i jeste negde između, ali nipošto nije uvek i na sredini između datih krajnosti.

Situacija oko statuta se tokom poslednjegodinedana menjala u gotovo hičkokovskom ritmu. Ili, da ne vređamo uspomenu na velikog majstora, u ritmu neke latinosapunice koja, nakon dvestotinak razvučenih epizoda, odjednom ubrzano počinjeda se primiče raspletu. Najpre je, krajem prošlog leta, Predlog statuta skuvan u nikad do kraja – bar ne javno – identifikovanim kuloarima pokrajinske administracije. A onda je po principu blic-kriga zamalo proguran kroz republičku skupštinu. Zatim je neko u Beogradu seo i konačno zaista pročitao Predlog, i shvatio da on u tom obliku naprosto ne može i ne sme da bude usvojen, a pogotovo ne može da dobije zeleno svetlo pred Ustavnim sudom. Oglasila se i stručna javnost, crkva, opozicija, pokrenuta jekampanja patriotskih nevladinih organizacija. Uskomešalo se nevojvođansko članstvo vladajuće stranke. Statut je stavljen na led, i činilo se da politička koža i cena političkih akcija njegovih tvoraca i promotora iz dana u dan dramatično gube na vrednosti.

E, ali onda je krenula tiha kontraofanziva. U bilateralnim susretima sa svojim srpskim kolegama razni predstavnici EU su počeli da se raspituju za sudbinu predloga vojvođanskog statuta. Nešto od tog interesovanja je počelo da dospeva i u medije, naročito kroz izjave Doris Pak i Jelka Kacina. čelnik vojvođanskih demokrata Bojan Pajtić se upadljivo ućutao, ali su zato predsednika Tadića na njegove ustavne i koalicione obaveze sve češće podsećali Nenad čanak i lideri Saveza vojvođanskih Mađara. Tadić, pak, nije hteo, smeo ili umeo da preseče i sve je ostalo samo na nekolikomalo oštrijih izjava, aluzija i prekora na račun neidentifikovanih srpskih vojvoda. Pajtić je i dalje ćutao.

Krajem ovog leta u opticaj je, pomalo zlokobno, ubačena internacionalizacija pitanja statuta, a počelo je da se pominje i referendumsko izjašnjavanje građana Vojvodine. Po radikalnim vojvođanerskim forumima, do kojih, izgleda, ne doseže (pre)budno oko republičkog javnog tužioca, sve su se češće počeli javljati izrazi poput srpske okupacije i kolonizacije. Konačno, godina je proletela kao vihor, i primakao se čas da se srpska vlada, nakon svetskopolitičke promocije i poezije stubovanja, suoči sa oporom socijalno-političkom prozom. Budžet, kriza kojoj se ne vidi kraj, MMF i ultimativna potreba da se konačnim stavljanjem na belu šengen-listu i dobijanjem statusa kandidata za EU realizuje barem nešto od gromoglasnih predizbornih obećanja.

Tako smo na kraju – pod uslovom da je ovo uopšte kraj, s obzirom na to da konačna verzija statuta još nije zvanično objavljena – opet došli u situaciju da se sve rešava praktično preko noći i da se doslovno u poslednji čas (takoreći, u zaustavnom vremenu) u tekst Statuta i pratećeg zakona naizmenično ubacuju i izbacuju delovi koji suštinski menjaju njegov karakter i utiču na konačni sud o tom dokumentu. Najpre je, u četvrtak, pred pomalo skrušenim premijerom Cvetkovićem Nenad čanak pobedonosno ubacio svoje amandmane na tekst Zakona o prenosu nadležnosti (vlada, VANU, glavni grad…) i izgledalo je da je pobeda vojvođanskog trijumvirata skoro potpuna. A onda je, u subotu, Ivica Dačić adutirao sa svojim dopunama na tekst statuta koji se ne menja, već, navodno, samo pravno-tehnički rediguje, te se situacija prilično izmenila, a široki osmeh na Pajtićevom licu splasnuo barem za polovinu. Pogotovo što su iz Statuta prethodno već ispali međunarodni ugovori, jedinstveni kulturni, civilazacijski, ekonomski i geografski prostor srednje Evrope i istorijsko pravo građana i građanki Vojvodine.

I pri tome i jedni i drugi govore kako je reč samo o nijansama, pravnoj formi i pukoj simbolici. Ali, ako je to zaista tako nebitna i rutinska stvar, zašto je onda predlagačima statuta bilo toliko važno da se pokrajinski izvršni organ zove vlada, a ne izvršno veće? I da Novi Sad bude glavni grad, a ne puko sedište pokrajinskih organa?

I statutoborcima i statutobraniteljima bi, međutim, jedno moralo biti jasno. Pitanje vojvođanske autonomije i njenog statusa unutar ustavnopravnog sistema Srbije nije nastalo sa ovim statutom i neće sa njim biti zaključeno. To ostaje izazov sa kojim će srpska politička i intelektualna elita najozbiljnije morati da se suoči u mesecima i godinama koje dolaze… Ali rođendanske žurke Nenada čanka definitivno nisu najbolje mesto za takvu vrstu debate i suočavanja.

glavni urednik časopisa ,,Nova srpska politička misao

đorđe Vukadinović

Komentari posetilaca sajta www.politika.rs

Aleksandar Mihailovic, 09/11/2009, 22:28
Da u AP Vojvodina postoje snage koje zele posebnu administrativnu celinu u vidu drzave, sutra mozda i samostalne, postoje. Nije tajna da se vec i na Google mogu naci njihovi zahtevi, pa cak i zahtevi za „ozivotvorenjem Versajskog sporazuma“, a to podrazumeva i spajanje Vojvodine sa Madjarskom. Dakle, razocarenja nekih su velika, ali, sigurno je da te snage nisu „porazene“ i da ne priznaju gubitak rata. U pitanju je samo jedna „bitka“. Sigurno je da ce preko regionalnih ugovora i sporazuma sve vise na mala vrata nastojati da stvore drzavotvornost. Nedavno je u Beceju odrzan stonoteniski turnir rekreativaca, uz ucesce pojedinaca iz Slovenije, Madjarske i Rumunije, a na samom kraju, slovenacki pojedinci su obukli dresove reprezentacije Slovenije, na drugoj strani je bio lokalni st.teniski klub, i posle intoniranih drzavnih himni Slovenije i Srbije odrzan je ekipni mec. Dakle, reprezentacija drzave Slovenije protiv lokalnog kluba uz drzavne himne. Da li je to bilo samo slucajno, nesmotreno i „bezazleno“? Naravno, zavijorile su se i zastave dve drzave. Odgovornost drzave je strahovita, aktuelne vlasti pre svega koje je predstavljaju, kao i medija da o svemu objektivno i realno pisu i govore. Koliko je usvojeni zakom to poremetio i samim tim ugrozio drzavu? Da li trebamo u to da se uverimo kada se tako nesto desi, ili da trezvene glave i razumno pogledamo i shvatimo ko sta i zasto hoce? Jedno je sigurno. O drzavi moze da odlucuje samo njen kompletni narod. Sva druga resenja su nedemokratska i nevazeca.

edmund burke , 09/11/2009, 22:36
Ovo je jedna od krupnih tema svake drzave, a bojim se da autori autonomije povrsno, kratkovido, brzopleto i lokalno politicki resavaju ovo pitanje. Za mene nema dileme, ovo je labavljenje drzave Srbije, stvaranje feudalno-birokratski kontrolisanog podrucja za potrebe sadasnjih vlasti u Novom Sadu i nimalo napretka za obican svet u Vojvodini, koji trazi bolji zivot kao i svi mi a koga nigde nema. Mnogo interesantnija tema je pitanje snage sadasnjih glavnih igraca Srbije, koji ne mogu-ne umeju-nece da kontrolisu proces zapocet od lokalnih mocnika. Takodje tema je i ostupanje od osnovnih nacela proklamovanih u izbornoj kampanji, za koja su dobili mandat od naroda. Sustinski, jedna dobra logicka vezba bi se svela na pitanje demokratije, vladavine vecine i vladavine demosa. Jedini odgovor koji vidim u sadasnjem trenutku je glasanje za suverenisticke stranke u Vojvodini na sledecim izborima, kao garancija da oni nikada nece traziti nezavisnost (zbog ovoga bih bio spreman da dam svoj glas i stranci koja mi nije najbliza, ali za koju znam da ne nosi klice separatizma).

Душан Ариљевић, 09/11/2009, 22:58
Попустио мало и аутор текста господин Вукадиновић. Више објашњава о чему се ту ради (историјат и околности настанка Статута итд.) него ли што нешто тврди или износи посебно своје ставове. И то је добро, да се мало релаксира цео случај. Добро за Војводину – добро за Србију!

Ceda Bradic, 09/11/2009, 23:08
Ствар са војвођанским статутом увелико подсећа на ситуацију са мексичким грипом….a asocira na Drzavnu zajednicu „Srbija i Fruska gora“. Zgodno je uporediti „Povelju DZ/SCG“ i Statut“. Samo su promenjeni nazivi (povelja/statut),zgodno, jer je statut „republike“ u federaciji malo razlikuje od statusa pokrajine u R Srbiji. Zgodno je i analizirati, cime se uopste obrazlaze psotojanje bilo koje AP (R Srbije)? Konacno, moze se razmotriti ukidanje autonomnih pokrajina i shodno tome, dograditi temelj R Srbije (nasledjen iz 1974-te godie). Zar ne bi, bas to (ukidanje AP iz ustavno-pravnog sistema), dovelo do ravnopravnog polozaja opstina u R Srbiji? Savim logicno. Pa na tome graditi DECENTRALIZACIJU? A ne razvojem ustavno-pravnog sistema, na bazi prevazidjenog Ustava iz 1974-te!? Konacno, da li su upravo AP dokazano (! NEODGOVARAJAUCI OBLIK „autonomije“, na sta upravo ukazuje status AP KIM ? I upravo smetnja DECENTRALIZACIJI, kojom se obrazlaze inicijativa za pokretanje Statuta ? Konacno, zasto se prvo ne definise, da je Srbija sastavljena iz tri pokrajine (kao bi delovi R Srbije izvan pokrajina imali isti status kao pokrajine) ? Zar nisu AP „reciditiv“ prevazidjenog sistema, podjednako, kao „drustvena svojina, na primer ? Zasto je uospte zadrzan taj „recidiv komunizma“ ? Zasto se AP Vojvodine ne zalaze za ukidanje tog „reciditva“ (pokrajine), upravo, jer je „kocnica“ ravnopravnosti osptina (regiona), na teritoriji R Srbije ?

srb-in , 09/11/2009, 23:24
По радикалним војвођанерским форумима, до којих, изгледа, не досеже (пре)будно око републичког јавног тужиоца, све су се чешће почели јављати изрази попут српске окупације и колонизације.dobro ste ovo primetili,mada je vec svima jasno da tzv tuzilac vidi samo na jedno oko,i to levo.sto se tice regionalizacije i decentralizacije,Srbija je vec podeljena na OKRUGE,a ovi na OPSTINE,te shodno tome treba im samo dati stvarnu vlast.na kraju,ali ne i najmanje bitno,zasto se Vojvodina ne decentralizuje na Srem,Banat i Backu? o Canku ne treba trositi reci

mirko Lakic, 09/11/2009, 23:25
Stvaranje autonomija u bivsoj Jugoslaviji postojalo je samo u Srbiji.Zasto ?Pokusaj Titovih komunista da se Srbija svede na Beogradski pasaluk.To je odluka Kominterne koju je Tito prihvatiooberucke.Zato nijednoj drugoj republici to pitannje nije postavljano.Slovenija bi trebala imate autonomiju novoprisvojenih podrucja talijanske teritorije.Hrvatska imati autonomiju:Dalmacije,Like,Korduna,Slavonije,Baranje,medjumurja itd.Crna Dora:Gornjo polimskkkkkkkku i Sandzacku autonomiju.Makedonija siptarsku autonomiju zapadnovardarsku itd.Kako danas nijedna od ovih novonastalih drzava nece autonomije pojedinih krajeva u svbojim drzavama,a luda Srbija to hoce odnosno njeni vlastodrzci !Dosta igranja takve drzave.Srbija mora biti jedinstvena drzava i suverena na celoj svoj teritoriji.

MiL de BaKruS, 09/11/2009, 23:28
Koliko su mediji slobodni vidi se i po tome što nikada ni reč nisu progovorili o unutarstranačkoj komunikaciji LSDV, gde se od samog osnivanja isključivo govori o Vojvodini kao o budućoj Republici. Za sve članove Lige socijaldemokrata Vojvodine samo je pitanje vremena kada će Vojvodina biti Republika. I nisu to vatreni Albanci, Lale su to, nigde se ne žure, mic po mic, doćiće do cilja. Važno je da se mloogo ne taalasaa. Ili nedaj bože da neko dobije zbog toga batine, a o krvi da i ne govorimo.

Ipak su dobili i glavni grad! , 09/11/2009, 23:34
Protivustavno je određenje Vojvodine kao regije u prvom članu statuta. A to je urađeno da bi se unele i druge protivustavne odredbe, recimo da Vojvodina otvara predstavništva u inostranstvu i sklapa međuregionalne sporazume bez saglasnosti Vlade. Ustavna odredba o referendumu je krivotvorena u statutu tako što je izbrisan prvi stav. To je posebno opasno i protivustavno, jer omogućava tumačenje da Vojvodina ima svoj zaseban teritorijalni integritet u odnosu na Srbiju. U statutu se nalaze i protivustavne odredbe poput predstavništva u Briselu, latiničnog pisma, privremenog uređivanja nadležnosti, određivanja teritorije Vojvodine (geografske oblasti Srem, Banat i Bačka), načina organizovanja izvršne vlasti po kome Izvršno veće postaje vlada sa ministarstvima, VANU, mešovite komisije za uređivanje međusobnih odnosa republičkih i pokrajinskih organa. Protivustavna i pravno besmislena je odredba zakona da će se u postupku donošenja svih drugih zakona voditi računa o dostignutom nivou prava građana na pokrajinsku autonomiju. Ovo je urađeno da bi se separatistima protivustavno zagarantovalo da one nadležnosti koje današnja vlada prenosi na Vojvodinu neće moći da se promenom zakona vrate Srbiji. Ovo su samo neke od protivustavnih odredbi.

srb-in , 09/11/2009, 23:53
sve to vise lici na vojvodjansku bljuzgavicu

СМ , 10/11/2009, 01:53
Не знам зашто се не могу отети мори да Србија уопште нема руководство, владу, скупштину, нити у крајњој линији – државу.

Мр Ђурђе Живковић, 10/11/2009, 03:41
Аутомоаштво је иманентан свакој врсти аутономије, нараста на слабостима земље којој припада, користи све унутрашње снаге и слабости и све спољашње тешкоће матичне земље не би ли постао самостална држава, одједном или преко лабаве конфедерације. У ту работу се укључује и питање националности и патернализам околних земаља према „својима“ у другој земљи. Брифинговани досељеник Личанин Чанак, који потиче из Аустроугарске, на том осетљивом питању прави своју политичку каријеру јер других визија, идеја и циљева нема. Сматрам да би постојећи органи требало да добро проуче аутономаштва и њихове носиоце у Војводини и недвосмислено одвоје шта је подривање уставног устројства Србије и ригорозно покажњавају носиоце, а шта је од тога исправна тежња грађана Војводине да постану мотор пољопривредног и прибредног развоја целе Србије на путу за Европу да то сви једнодушно подржимо. Има ту и једног и другог, има.

everywhere anywhere, 10/11/2009, 06:16
Autor teksta s pravom ukazuje na, za sad, nepremostivi jaz izmedju politicara i naroda. Neki politicari, daleki na svom pijedestalu, uveravaju nas da je predlog Vojvodjana u nacelu prihvatljiv i da par ‘sitnica’ treba da se promeni. Dok nas drugi uveravaju da je prava namera Vojvodjana ‘zamaskirana’ i vodi ka secesiji. Sama tvrdnja je vrlo ozbiljna i zahteva objasnjenje, ali niko se ne uzbudjuje kao da je to nesto normalno. Narod ostaje nemi posmatrac i ne ostaje mu nista drugo nego forumi i blogovi gde ce malo da se izjada. Da sumiram, narod ne ucestvuje.

Сремски Карловци , 10/11/2009, 06:40
Самоуправу и земљу војвођанску нису златом и војничким заслугама од империјалног двора плаћали „грађани и грађанке“, већ Срби: племство, Црква, имућни трговци, официри и други. Покрајина Војводина може имати самоуправу, али она значи интегралну припадност држави Србији и српском националном бићу. Управо у овоме и јесте значење и суштина самоуправе.

Pavle I. Premovic, 10/11/2009, 07:36
Niko iz naucne/umetnicke javnosti ne postavlja pitanje zasto Volvodina osniva svoju akademiju nauka i umetnosti (VANU) odvaja se srpske akademije (SANU). Znaci li to da nesto nije u redu sa SANU po misljenju mudrih Vojvodjana? Da li to znaci da oni nisu sebe videli u SANU zadnjih nekoliko decenija i/ili da njihovo stavovi/misljenja nisu uvazavana tamo? Nesto tu nije u redu i treba to pitanje razjasniti. Ne radi se tu o prostom autonomastvu ima tu neceg drugog, zar ne?

slobodan 45 , 10/11/2009, 07:57
niko nije shvatio naslov, možda i jeste, ali se prave blesavi…ja jesam shvatio.SAPUNICA.nema ništa od toga.sapunica služi samo da se „zamajava“narod u vojvodini i narod u centralnoj srbiji…znate, ima puno problema, ha,ha.nema proizvodnje, nema povećanja plata, penzija, novih radnih mesta, građani gube radna mesta, sve je mnogo teže…advokati štrajkuju, sudovi ne rade.hapse se dileri, ali šta je sa glavnim likovima?znači, zamajavanje.gospodin đorđe piše lepše od mene, koristi druge izraze, itd.znači: ZAMAJAVANJE=SAPUNICA.to je to.neće nama vojvodinu oteti građani vojvodine, gospodo.kosovo nisu albanci odvojili od srbije.to je to.no, međutim, da.pozdrav od ostatka građanina napaćenog ostatka srbije.

sima strahota , 10/11/2009, 07:58
!!!Oliver Simic, 09/11/2009, 22:28 Ko o cemu DSS o celovitosti, granici, drzavi… Dajte ljudi trgnite se malo i uhvatite u kostac sa pravim zivotnim problemima. ——————————- Vi ste kao evropljanin i tako to. Pih granice? A da li ste se zapitali zašto „oni“ napadaju celovitost i granice. Da li oni imaju pametnijeg posla ili je dovoljno što nisu DSS-ovci kako Vi kažete?

симонида , 10/11/2009, 08:07
Ђорђе нас је релаксирао питким текстом остављајући да сами нађемо оно за чим трагамо!релаксирао нас је у смислу да на једном месту можемо да нађемо објашњење зашто, како и због чега јури воз кроз пусту равницу! да ли је то тако пожељно грађанство, да не кажем народ, и његово добро у возу или чека на некој успутној станици нико незна,чак и да ли има неке успутне станице, да ли то наше јако грађанство и народ због којег нађе „вође“ поцркаше, уопште има снаге да се попне у тај уклети воз или да са њега сиђе – нико незна? за сада се само знају машиновође али да ли имају положени испит исто нико незна? правац се зна и то је једино светла тачка у целој причи!

Milos , 10/11/2009, 08:15
Malo istorijskih cinjenica: AP Vojvodina je relikt komunistickog sistema vladanja koji se zavrsio znamo kako. Kosovo i Vojvodina su dobili autonomiju da bi Srbija bila oslabljena i tako bila vracena na predkumanovske granice, nespremna da spreci dezintegraciju Jugoslavije. Srbija nema nikakvu obavezu prema Ustavu iz 1974. pa samim tim ni prema autonomiji Vojvodine. Licno mi je bliza koncepcija blago regionalizovane drzave, ali simetricno regionalizovane. Sto se tice jednog od komentara da DSS vodi racuna samo o celovitosti drzave, ja bih bio oprezan. Znate, da je dobro imati autonomnu pokrajinu poput Vojvodine, svaka drzava bi je imala, a ne samo Srbija. Na kraju krajeva, uposte nije bitno sta o autonomiji Vojvodine misle stanovnici Vojvodine. Bitno je sta o autonomiji Vojvodine misle gradjani cele Srbije, pa je mozda dobra ideja raspisati referendum u celoj Srbiji.

N.Petrovic , 10/11/2009, 08:34
Sta misle Srbi iz Vojvodine, da li je u redu da u sluzbenoj upotrebi bude latinicno pismo? Od pamtiveka su svi Srbi ravnopravno ucili cirilicu i latinicu, a zbog nacionalnih manjina, koje uostalom ravnopravno koriste svoj jezik i pismo, treba uvesti latinicu?!

Vladimir Mladenovic, 10/11/2009, 08:58
U principu ovde se samo radi o odmeravanju snaga odredjenih „frakcija“ iste stranke, znaci DS. Jasno je da bi potpuna podrska jednoj ili drugoj opciji vojvodjanske sage od strane DS znacila i prevagu doticne. Ovako imamo najgoru situaciju, t.j., neresenu i sa potencijalom da se razlike sve vise i vise produbljuju. Zna se gde ce to na kraju dovesti. Srbija, kao nebrojeno puta u bliskoj politickoj proslosti pokazuje da njene elite nisu u stanju da zauzmu kurs koji vodi u stabilnost. I kada se bude dogodilo najgore po drzavu, upravo ovi koji je sada vode (tu mislim i na opoziciju i poziciju) ce nam objasnjavati zasto je tako „moralo“ da se desi. Opet ce bit