Kriminal, rad na crno, te visoki troškovi nastali zloupotrebama Zakona o azilu problemi su izazvani ilegalnim doseljavanjem u Švajcarsku, zbog čega je Kristof Bloher, ministar policije Švajcarske, najavio da će u saradnji sa Ministarstvom za doseljavanje, Ministarstvom za izbeglice i Carinskom direkcijom, uskoro predložiti čitavu „paletu“ oštrijih mera za uspešniju borbu protiv ilegalaca.
Prema procenama službi ovih ministarstava, broj ilegalno doseljenih stranaca u Švajcarskoj se kreće između 50.000 do 300.000 osoba, a broj stranaca zaposlenih „na crno“ i do 90.000. Dosadašnje mere, kaže se u ovom izveštaju, nisu urodile plodom i ilegalci u atraktivnu Švajcarsku dolaze bez straha od kazni. čak 80 posto tražilaca azila, nakon ulaska u zemlju, za šta obično koriste usluge „šleper bandi“ ne pokazuje pasoše ili druge identifikacione dokumente.
Po svemu sudeći, biće uveden takozvani izvršni zatvor što bi trebalo da omogući brže i delotvornije proterivanje nepoželjnih. U ovaj zatvor bi ilegalac dospevao nakon devetomesečnog boravka u zatvoru za proterivanje, kada se „kandidat“ za progon još ne može iz raznih razloga, a najčešće nedostatka podataka o identitetu, izručiti zemlji iz koje dolazi. Među merama koje predlažu četiri ministarstva je i zaoštravanje primene propisa o uskraćivanju socijalne pomoći izbeglicama koji nemaju pravo na zahtev za azil i azilantima kojima je traženi azil već odbijen. Prema ovim predlozima, odbijenim azilantima bi se obavezno uzimali biometrijski podaci i unosili u pasoše. Predviđa se i pojačana kontrola granica zapošljavanjem novih službenika koji će se baviti tim poslom, a od zakonodavca se traži da krijumčarenje, ili takozvano šlepanje ljudi u Švajcarsku vrednuje kao kriminalni čin, a ne prekršaj, kao što se to sadašnjim zakonom sankcioniše.
– Desno orijentisani političar Kristof Bloher (SVP) već godinama na svakom koraku ocrnjuje strance i doseljenike, a sada taj posao „obavlja“ u ime švajcarske Vlade – reagovao je na ove predloge Žan Mišel Dolivo, advokat i član kolektiva „Sans Papiers“. Oštre kritike Bloherovih nastojanja stižu i iz političkih krugova, a naročito humanitarnih organizacija. Tako je Jerg Šertenlajb, portparol Švajcarske organizacije za pomoć izbeglicama, ovaj izveštaj proglasio je jednostranim, a predložene mere umesto da podstaknu integraciju, po njemu, oslanjaju se isključivo na represiju.
Ovi predlozi će se, u sklopu rasprave o Zakonu o azilu i o Zakonu o strancima, na jesen naći pred delegatima „Štenderata“ koji svoju odluku treba da usaglasi sa Nacionalnim parlamentom, koji je u junu usvojio Zakon o azilu i Zakon o strancima.