Siromašni Nemci (i stranci koji imaju stalni boravak) poslednjih nekoliko godina su u prilici da bez muke ostvare dodatnu, unosnu zaradu, time što pristaju da unovče jednostavan trik: pred zakonom priznaju očinstvo nad detetom najčešće potpuno nepoznate strankinje koja je spremna da plati pozamašnu sumu za ovakav način regulisanja svog i detetovog boravka u Nemačkoj.
Još pre četiri godine je grupa pokrajinskih ministara unutrašnjih poslova uputila pismo upozorenja svom saveznom kolegi Otu Šiliju povodom ove „epidemije“ priznavanja očinstva kao „rupe“ u zakonu preko koje se prevarom može lako obezbediti legalan boravak u Nemačkoj, pa čak i socijalna pomoć koja majci, detetu i najbližoj rodbini pripada na osnovu prava stečenih preko navodnog oca.
„Prevara“ u Danskoj
Za muškarce koji žele putem lažnog braka da steknu boravak u Nemačkoj, sjajnu mogućnost pružaju veoma liberalni zakoni u susednoj Danskoj. Tamo se bez ikakvih problema sklapaju na brzinu brakovi između Nemica i stranaca iz trećih zemalja, pa su na taj način „papire“ sredili čak i islamski teroristi koji su potom organizovali seriju atentata u SAD.
„Više hiljada žena, često i u poodmakloj trudnoći, do sada je iskoristilo ovu prečicu za sticanje zakonskog prava na ostanak u Nemačkoj“, piše nedeljnik „Fokus“. Rizik ove rabote je ravan nuli, jer prema važećim propisima vlasti od navodnih očeva ne traže lekarske nalaze (pre svih test očinstva), ali ni dokaze da su ikada živeli zajedno. Dovoljna je izjava da neko priznaje dete. Lažni otac potom ne mora da plaća ni izdržavanje.
Zabeleženo je i mnogo slučajeva da su se stranci pre najavljenog proterivanja na ovaj način „obezbeđivali“ jer su im Nemice za dogovorenu sumu dozvoljavale da priznaju njihovu decu kao svoju i tako u poslednji čas nadmudre vlasti.
U čak 70 odsto slučajeva „ekspresnog“ naknadnog priznavanja očinstva, koji su se dogodili između aprila 2003. i 2004. godine, očevi su bili na samoj ivici izgona.
U Nemačkoj je sada obnovljena kampanja oko boljeg zakonskog regulisanja ove oblasti i „zaključavanja“ brave na jedinim preostalim „malim vratima“ za ulazak u tu zemlju.