OD 10. MARTA NOVI PROPISI NA BEOGRADSKOM AERODROMU
U AVION KROZ GUSTO SITO
• Posude s tečnostima, gelovima i aerosolom moraće da budu upakovane u plastičnu providnu kesu • Pića i parfemi unosiće se u avion samo s računom iz fri šopa
Na aerodromima Srbije, u skladu s nalogom Direktorata za civilno vazduhoplovstvo, počeće primena novih bezbednosnih mera, koji su još od jula prošle godine na snazi u zemljama Evropske unije, a odnose se na prenos tečnosti, gelova i aerosola u ručnom prtljagu i na način pregleda ručnog prtljaga putnika.
– Ovi propisi su se od oktobra primenjivali i za letove iz zemalja Evropske unije prema Srbiji, dok za kompanije koje lete iz Beograda u zemlje van EU, poput linija „Jata“ za Bliski istok, taj propis nije bio obavezan. Sada se to promenilo i za sve letove važe nove mere bezbednosti – kaže Mirjana Dragović iz kabineta generalnog direktora „Jat ervejza“.
Samo jedan ranac
Evropske vazduhoplovne vlasti su odlučile i da od 6. aprila ograniče i veličinu ručnog prtljaga koji jedan putnik može da unese u avion. Odlučeno je da putnik može da ponese ručni prtljag veličine 54x24x17 centimetara što otprilike odgovara veličini osrednjeg ranca. Svaki komad prtljaga koji dimenzijama premašuje ove mere moraće da se preda aerodromskim službama za unos u prtljažnik aviona.
Do sada je bilo moguće unositi u avion i manje kofere koji ispunjavaju standarde dimenzija prtljažnih pretinaca koji se nalaze iznad sedišta. Tako se događalo da se na dužim letovima, na kojima saobraćaju veći avioni, putnici često ni ne prijave prtljag za merenje, već sve što imaju unesu u avion.
Prema novim odredbama, čija primena počinje 10. marta, putnici će u avion moći da unesu posude s tečnošću, gelom ili aerosolom najveće zapremine 100 mililitara i one će morati da budu upakovane u plastičnu providnu kesu koja se može zatvoriti zatvaračem sa žlebom ili zip zatvaračem. Aerodromske službe i aviokompanije obezbeđivaće putnicima providne kese ukoliko sami nisu propisno zapakovali zapakovali tečnost.
Skener do gole kože
Potencijalni teroristi i krijumčari uskoro će se na aerodromima suočiti s najmodernijom tehnologijom.
Novi skener koji radi u milimetarskom talasnom opsegu u stanju je da vidi skoro sve na putniku i to kroz odeću! Britanska kompanija „Kinetik“ nedavno je prikazala skener kojim se može videti da li je nešto sakriveno na telu. Od putnika se traži da uđu u udubljenje, podignu ruke i da se okreću oko svoje ose. Posebna kamera tada skenira putnika, dok radnici obezbeđenja mogu na monitoru da vide sakrivene predmete i tako osujete otmičare ili bombaše samoubice. Novi skener emituje bezopasne elektromagnetne talase koji prodiru kroz odeću i odbijaju se od tela putnika. Ova tehnologija omogućuje da se utvrdi da li osoba na sebi ima sakriveni pištolj, nož, bombu. Pored toga, ovaj milimetarski skener omogućava bezbedan i efikasan protok putnika, bez zadržavanja.
Kesa u koju su upakovane posude s tečnošću moći će da bude maksimalnih dimenzija 20×20 centimetara i najveće zapremine jedan litar, moraće da bude zatvorena i predavaće se na pregled odvojeno od ostalog ručnog prtljaga. Direktorat za civilno vazduhoplovstvo je naložio da će svaki putnik moći sa sobom da ima samo jednu kesu s tečnostima, gelovim ili aerosolom. Izuzetak će, kako se navodi, biti kese s tečnostima kupljenim u fri-šopovima u bezbednosno-restriktivnoj zoni aerodroma, ali će i one morati da budu providne, zapečaćene i u njima će morati da bude račun za kupljenu robu sa datumom dana putovanja. U protivnom, ni pića ili parfemi koje neko poželi da ponese na put, a nema račun za tu robu neće moći da se unose u avion. Putnicima sa bebama biće omogućen prenos dečje tečne ili kašaste hrane u količini koja odgovara dužini trajanja leta, dok će prenos tečnih i aerosolnih lekova i medicinskih preparata biti moguć samo uz lekarski nalaz nadležne zdravstvene ustanove.
Najstroži u Londonu
Revolucija u borbi protiv terorizma nastupila je u julu prošle godine kada su agenti Skotland jarda sprečili veliku terorističku akciju na aerodromu „Hitrou“ u Londonu. Tada su obustavljeni svi letovi iz glavnog grada Velike Britanije prema SAD budući da je grupa zaverenika nameravala da u letelicama izazove eksploziju iznad američkog tla.
Najrigoroznije mere primenjuju se na londonskim aerodromima „Hitrou“ i „Getvik“, na kojima se putnicima dozvoljava da u kabinu aviona unesu putnu ispravu, novčanik džepnog formata, naočare, sočiva, neophodne lekove u čvrstom obliku, klasične ključeve i ukoliko putuju sa malim detetom, mleko ili sok koje su prethodno pred službenim licem probali. Najveća opasnost preti od upotrebe sastojaka, poput hidrogen-peroksida, dostupnih u slobodnoj prodaji, od kojih je moguće napraviti veoma jeftin, ali razorni tečni eksploziv koji nije moguće otkriti.
Nove mere nalažu da će putnici biti dužni da prilikom kontrole ručnog prtljaga iz njega prethodno morati da izvade sve električne uređaje s kablovima koji će biti odvojeno rentgenski pregledani. Razlog za ovu meru bezbednosti je zapravo kontradiverziona kontrola, odnosno srečavanje unošenja uređaja koji podsećaju na aparate za slušanje muzike i slično, a zapravo su pogodne kao detonatori.
Nove mere se sprovode na osnovu zaključka Komiteta za obavljanje poslova vezanih za bezbednost civilnog vazduhoplovstva Vlade Srbije i preporuka Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO), navodi se u saopštenju Direktorata za civilno vazduhoplovstvo. Novih propisa su dužne da se pridržavaju kako aerodromske službe, tako i aviokompanije koje će propise o veličini i sadržini prtljaga štampati na avionskim kartama prilikom izdavanja.