DO PASOŠA ZA DVA MESECA
• Dokumenta za nove biometrijske pasoše predaju se samo u zakazanim terminima, a uz to je potrebno platiti i taksu od 51 evro
Od danas srpski državljani koji žive u inostranstvu mogu podneti zahteve za izdavanje novih, biometrijskih pasoša u konzulatima Republike Srbije u Parizu i Diseldorfu. Kako je pre nekoliko dana najavio ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ova dva konzularno-diplomatska predstavništva biće prva u inostranstvu u kojima će građani moći da podnesu dokumenta sa zahtevom za novom putnom ispravom, a nešto kasnije to će biti omogućeno i u drugim konzularnim predstavništvima, o čemu će građani biti na vreme obavešteni. Istovremeno, MUP je saopštio da za sve građane od 3. novembra prestaje izdavanje starih pasoša. Budući da stari pasoši važe do 1. januara 2009. godine, svi koji su upućeni na putovanja preko granice moraju hitno podneti zahteve za izdavanje novih pasoša.
Ko ne može podneti zahtev
Zahtev za dobijanje novog, biometrijskog pasoša ne mogu podneti:
– lica koja nemaju JMBG (jedinstveni matični broj građana);
– novorođena deca u inostranstvu, dok se ne upišu u matičnu knjigu rođenih i knjigu državljana u Republici Srbiji, izvrši prijava prebivališta i odredi JMBG;
– lica koja sklope brak pred inostranim organom dok se brak ne upiše u matične knjige venčanih u Republici Srbiji.
Ipak, postojaće i izuzeci. Dosadašnje plave putne isprave izdavaće se samo u hitnim slučajevima srpskim državljanima koji još ne ispunjavaju uslove za dobijanje biometrijske putne isprave ili čekaju na rešavanje podnetog zahteva, a u međuvremenu treba hitno da putuju. Naravno, pod uslovom da ispunjavaju sve zakonom propisane uslove za dobijanje plave putne isprave.
U konzulatu u Diseldorfu zahtevi će se primati ponedeljkom, utorkom, četvrtkom i petkom od 08.30 do 16.00, a sredom od 08.30 do 13.00 sati. Termini za prijem zahteva se mogu zakazati svakog radnog dana (osim srede) od 12.00 do 16.00 sati na telefon: 0211-239 550 271. U Konzulatu naglašavaju da bez zakazanog termina neće primati zahteve.
Isprave i deci
Dete, bez obzira na godine starosti, dobija vlastiti pasoš i ne može se upisati u pasoš roditelja, što je bilo moguće kada su se izdavale stare putne isprave. Pored standarnih dokumenata, za maloletna lica neophodno je prisustvo oba roditelja ili, ukoliko je jedan sprečen, potrebno je dostaviti njegovu pisanu saglasnost overenu od strane nadležnog organa.
Pored neophodnih dokumenata treba pripremiti i 51 evro, koliko iznosi taksa za izdavanje pasoša.
Ukoliko je podnosilac zahteva priložio sva potrebna dokumenta, procedura obrade i izdavanje putne isprave traje do 60 dana za srpske državljane koji su zahtev podneli u konzularnim predstavništvima. To je duplo duži period u odnosu na rok koji važi za građane koji su zahteve podneli u otadžbini. Razlog je taj što će se pasoši izrađivati isključivo u Republici Srbiji.
Neophodna dokumenta
Za podnošenje zahteva potrebno je priložiti sledeća dokumenta:
– original uverenje o državljanstvu na uvid ne starije od godinu dana;
– original izvod iz matične knjige rođenih na uvid ne stariji od godinu dana;
– dokument koji dokazuje identitet podnosioca zahteva na uvid (plavi pasoš, lična karta ili vozačka dozvola);
– poželjno je da stranka priloži i digitalnu fotografiju 5×5 cm na jednobojnoj sivoj pozadini, ali nije obavezno.
Sve neophodne informacije o izdavanju biometrijskih putnih isprava Republike Srbije zainteresovani mogu pročitati na veb sajtu Generalnog konzulata (www.gksrbijedis.de). Iako su se nadležni hvalili s početkom izdavanja novih putnih isprava, jednim od uslova za „beli šengen“, do sada je građanima Srbije izdato svega 96.000 biometrijskih pasoša, dok su na čekanju, zbog učestalih tehničkih zastoja, čak 232.000 podneta zahteva. Istovremeno, ministar policije nastoji da građanima koji još nisu podneli zahtev i nemaju šanse da ga dobiju do 1. januara 2009. godine omogući produžetak važnosti starog pasoša. Uslov za to jeste usvajanje Predloga za imenu Zakona o putnim ispravama.
Dačić je krivicu zbog toga što po hitnom postupku nije usvojen pomenuti zakon okrivio Skupštinu Srbije i opstrukciju rada parlamenta. Vlada je, inače, Predlog za izmenu Zakona parlamentu dostavila još u julu.
– Do kraja godine mora da se izmeni zakon koji je donet u prethodnom periodu. Ako eventualno Skupština ne stigne da izmeni taj zakon, stari pasoš važi do 31. decembra ove godine – upozorava ministar Dačić.
Oko 800.000 građana Srbije koji imaju stare pasoše s oznakom SRJ sada zavisi od 250 poslanika Skupštine Srbije i njihove spremnosti da usvoje izmene pomenutog zakona, koja se sastoji i bukvalno samo od četiri reda.
đELIć PRIMA PRVE ZAHTEVE
U prostorije ambasade Republike Srbije u Parizu stigla je kompletna oprema neophodna za prikupljanje zahteva za izdavanje novih biometrijskih pasoša, pa će od danas, s početkom od 11 sati, građani u srpskom konzulatu (5 rue Leonard de Vinci – Paris 16) moći da podnose zahteve za dobijanje nove putne isprave.
Koliki se značaj pridaje početku procedure vidi se i po tome što je za start ovog složenog i osetljivog posla najavljen dolazak u konzulat potpredsednika Vlade Srbije Božidara đelića, generalnog sekretara Ministarstva spoljnih poslova Mirka Stefanovića i pomoćnika ministra za konzularne poslove i dijasporu Branka Radoševića.
– Tehnologija je takva da se podaci ne mogu primati sa: „dobar dan – dobar dan“, već se moraju uzimati sukcesivno, tokom celog radnog vremena, ali uz obavezno zakazivanje termina sastanka. Zakazivanje će se vršiti telefonski – petkom (od 9 do 17 sati na telefon – 01 40 72 24 68), faksom (01 40 72 24 23) ili internetom (konzularno.parizŽmfa.gov.yu) uz obavezno navođenje telefona na koji će ambasada potvrditi prijem i termin – saopštava šef srpskog konzulata u gradu svetlosti Siniša Pavić.
Prema njegovim rečima, za prvi dan već je zakazan dolazak određenom broju lica, a uzimanje podataka od jedne osobe, što je specifičan posao, dok se služba ne uhoda, može trajati i do 45 minuta. Prikupljanje podataka u Parizu će se obavljati samo u konzulatu i to ne na šalterskom delu, već u odvojenoj sali, kako ne bi bili ometani redovni konzularni poslovi.
Koristeći raznorazna sredstva savremene komunikacije proteklih dana ambasada u Parizu je obaveštavala sugrađane i srpske državljane kada i na koji način mogu tražiti nove biometrijske pasoše.
O. đOKOVIć