I ove godine srpska zajednica sa juga Francuske odala je počast palim srpskim junacima iz Prvog svetskog rata koji snalazi u gradiću Sen Mandrijeu pored Tulona. Na ovom groblju počiva 22 srpska vojnika Tihomir Milosavljević (1919), Mihajlo Đurić (1918), Jovan Knežević (1918), Lazar Jevtić (1918), Čedomir Aksentijević (1918), Milivoj Stojković (1918), Jefta Kepić (1918), Čimanović (bez imena), Milojko Kostić (1919), Đuro Novaković (1918), Mitar Čormaš (1918), Vitrudit Skadrić (1918), Milutin Vujić (1918), Aleksandar Mihajlović (1918), Đordo Lekić (1918), Radojko Petrović (1918), Nikola Lukić (1918), Milivoj Filipović (1918), Milan Zvetičan (1917), Vladislav Stojković (1919), Veljko Miladinov (1919) i Živadin Dačić (1918).
Foto: SPC Nica i Udruženje Balkan azur
Zahvaljujući čika Ostoji Velimiru koji je decenijama posećivao ovo groblje i o njemu širio priče srpska zajednica poslednjih godina se aktivno posvetila ceremonijama koja se održavaju na ovom vojnom groblju ujedno učestvovajući na parastosima. Čika Ostoja je dobrioneo da se 11.11. čuje srpska himna i viori sprska zastava.
I ove godine, kao i prethodnih, nakon zvanične ceremonija sa predstavnicima vlasti Sen Mandrijeu gde su položeni venci u čast stradalih vojnika u Prvom svetskom ratu intonirane su himne Srbije, Francuske, Rusije i Italije, čiji vojnici počivaju u ovoj gradu. Predstavnici Srba su takođe položili vence na centralni vojni spomenik a potom su prisustvovali parastosu koga je držao sveštenik Igor Vujisić iz Nice. Srbi okupljeni oko udruženja Srpsko-francusko prijateljstvo iz Nice, Balkan Azur iz Kana, članica Kola srpskih sestara Žene mironosice iz Nice i predstavnika Saveza Srba Francuske su i ove godine sa velikim poštovanjem odali počast palim borcima u Prvom svetskog ratu.
„Obeležavanje Dana sećana na sve pale srpske heroje Prvog svetskog rata a posebno na one koji počivaju na Srpskom vojničkom groblju u Sen Mandrijeu završeno je koktelom koji je priređen ispred opštinske sale na kojem su se mogle čuti srpske pesme među kojima i Tamo daleko. Srbi i Francuzi su utvrdili još jednu lekciju iz istorije. Pokazali su da kultura sećanja mora da bude ne samo kolektivni zadatak, već i svakog pojedinca. Srbi i Francuzi su hrabro bili jedni uz druge, rame uz rame, u borbi za slobodu i mir u Velikom ratu. Oni su pali u borbi za naše bolje sutra. Dali su svoje živote za našu slobodu. Svojom solidarnošću, upornošću i istrajnošću, pokazali su prave vrednosti kojih se danas, više nego ikad, treba držati”, istakla je dr Tanja Milošević, iz Kana, jedna od učesnica ove ceremonije.
Izvor: Rasejanje.info