ODLIV MOZGOVA PRISUTAN I U AUSTRIJI

Sve više visokoobrazovanih Austrijanaca napušta zemlju i odlazi u inostranstvo, iako su u svojoj zemlji preko potrebni.
Prema nekim procenama, samo u industriji godišnje nedostaje više stotina ili čak 1.000 i više naučnika. Na univerzitetima je nestašica stručnog kadra takođe sve očiglednija, a ovaj problem se javlja i u bolnicama i ordinacijama gde će mnoga lekarska mesta narednih godina ostati neupražnjena.

Eksperti zbog ovakvog trenda, traže da se pre svega u području istraživanja i razvoja i nauke obezbede atraktivnija radna mesta, kako akademski građani ne bi napuštali zemlju ili kako bi se vratili iz inostranstva.

Udruženje industrijalaca je procenilo na kraju prošle godine da će samo u industrijskim preduzećima od 2010 godine nedostajati 1.000 istraživača iz oblasti inženjerskih i prirodnonaučnih struka.

Takođe i Ministarstvo saobraćaja Austrije govori o 1.500 do 2.000 domaćih naučnika, koji su otišli u SAD, a ništa manje nisu popularnije i neke druge evropske zemlje.

SADsvakako važe za najatraktivnije tržište rada za ključnu radnu snagu iz celog sveta, budući da su sredstva koje država, privreda i industrija izdvajaju za istraživanja četiri puta veća nego u Evropi.

Kada je reč o nauci, prema mišljenju eksperata profesori na univerzitetima u drugim evropskim zemljama imaju bolje uslove rada, primanja i garantovano doživotno zapošljenje, što je razlog zbog kojeg u Austriji nedostaje ovaj kadar.
Eksperti ukazuju da bi rashodi za naučna istraživanja u Austriji do 2010. godine morali sa 2,47 u 2006. godini da porastu na tri procenta Bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Statistički zavod Austrije procenjuje da će u 2007. godini u Austriji za istraživanja biti utrošeno 6,84 milijarde evra.