U Frankfurtu na Majni u Nemačkoj, na Srpskom vojničkom groblju, predstavnici srpskog rasejanja, crkvene opštine Frankfurt i Generalnog konzulata Republike Srbije u Frankfurtu odali ču počast palim srpskim i ruskim vojnicima iz Prvog svetskog rata, koji počivaju na ovom groblju. Srpsko vojničko groblje je od pre osam godina postolo sveto mesto i za srpsku zajednicu, kada se za njega saznalo. Na njemu počiva 41 srpski i jedan ruski oficir.
U ponedeljak, 11. Novembra, tačno u 11 časova vence su položili Aleksandar Đurđić, generalni konzul Srbije u Frankfurtu, i Oleg Krasnitski, generalni konzul Ruske Federacije u Bonu. Parastos palim ratnicima služila su tri sveštenika Srpske pravoslavne crkve, protojerej-stavrofor Simon Turkić, i protojereji Neđeljko Đokić iz Frankfurta i Aleksandar Marković iz Vizbadena. Pored sveštenstva i predstavnika srpskog i ruskog konzulata, komemoraciji i parastosu su prisustvovali i predstavnici srpskih klubova i udruženja, nastavnice Dopunske škole na srpskom jeziku u pokrajini Hesen, kao i brojni građani srpske zajednice.
Srpsko vojničko groblje u Frankfurtu spontano je otkriveno pre osam godina. Tadašnji generalni konzul Republike Srbije u Frankfurtu Branko Radovanović i protojerej-stavrofor Simon Turkić takođe iz Frankfurta odmah su se dogovorili da se na mestu gde se nalazio drveni ruski krst postavi spomen-obeležje u obliku pravoslavnog krsta – „Sveti krst”. Tako je i urađeno. Tačno na sto godina od potpisivanja mira u Prvom svetskom ratu sveštenici Srpske pravoslavne crkve iz Frankfurta su osveštali Krst na Srpskom vojničkom groblju. Tada je možda i prvi put služen parastos i opelo nad humkama 41 srpskog i jednog ruskog oficira, koji su bili ratni zarobljenici oficirskog logora u Frankfurtu, koji je pripadao takozvanoj osamnaestoj vojnoj inspekciji Nemačkog kajzerrajha.
Krst je urađen od crvenog kamena „Verona”, koji je služio desetinama godina kao Časni presto u Evangelističkom hramu na Galusu u Frankfurtu, koji su predstavnici srpske Crkvene opštine Frankfurt kupili od evangelista. Vajar Milan Rakočević je „maestralno i sa dubokom emocijom oblikovao ovaj krst koji će i u Frankfurtu (kao i od Norveškoj pa preko Evrope cele do Maroka i Alžira) svedočiti srpska vojna groblja iz Prvog svetskog rata“, rekao je tada otac Simon Turkić.
Sve troškove je preuzela Srpska pravoslavna crkva u Frankfurtu, a materijal su donirali i radove izveli veliki srpski darodavci iz Frankfurta sa okolinom – Mladenko Žarić, Milenko Bobar, Svetozar Bojanić, Borislav Vidović, Gojko Lugonja i Goran Mišić.
Od tada pa do danas se na ovoj Srpskom vojnom groblju redovno održavaju pomeni i parastosi, srpska zajednica ga posećuje i održava, dok često ga obilaze i učenici Srpske dopunske škole u Hesenu.
Izvor: Rasejanje.info