U cilju poboljšanja položaja srpske zajednice u zemljama u kojima žive bilo bi korisno osnovati interparlamentarno telo koje bi okupilo poslanike srpskog porekla iz cele Evrope, ocenjeno je na današnjem sastanku za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije i poslanikom Slobodarske partije Austrije (FPO) u bečkom parlamentu Nemanjom Damnjanovićem.
Predsednik Odbora Ivan Kostić ukazao je da je ovo prvi susret tog skupštinskog tela u novom sazivu sa predstavnikom iz dijaspore, na kojem je bilo reči da se intenzivira saradnja, i preko srpskog poslanika u bečkoj skupštini uradi ono što nije urađeno u proteklom periodu, a to je prvenstveno očuvanje nacionalnog identiteta u Austriji.
– Pokušaćemo kroz neke nove projekte da tu saradnju intenziviramo i taj odnos dignemo na viši nivo. Prvi zadatak Odbora je da upoznamo stanje u kojem se nalazi srpski narod u dijaspori i regionu. Odbor nema ovlašćenja koja ima Uprava za dijasporu i Ministarstvo spoljnih poslova. Nadamo se da će sa formiranjem nove vlade i kadrovskim rešenjima u Ministarstvu spoljnih poslova doći do postavljenja direktora Uprave za dijasporu sa kojom ćemo intenzivirati saradnju. Mi ćemo se truditi da sve što je u našoj nadležnosti uradimo kako bi se odnos dijaspore i matice razvio – objasnio je Tanjugu Kostić.
On je naglasio da je cilj da se vrati povrenje dijaspore u maticu, jer je ono u proteklih 25 godina višestranačja u Srbiji izgubljeno.
– Mi ćemo se truditi da to poverenje vratimo i kroz kreativne akcije i projekte razvijemo saradnju na još većem nivou – poručio je on.
Član Odbora za dijasporu Aleksandar Čotrić pokrenuo je inicijativu da se formira međuparlamentarno telo koje bi okupilo srpske poslanike zemalja Evrope.
– Srbi imaju poslanike u parlamentima Makedonije, Mađarske, Crne Gore, Rumunije, Hrvatske i odnedavno u skupštini pokrajine i Beča. Skupština Srbije je ta koja bi trebalo da bude inicijator formiranja interparlamentarnog tela, koje će raditi na upoznavanju srpskih poslanika, na redovnom sastajanju, razmeni iskustava, informacija i inicijativa – objasnio je on.
Čotrić je kazao da će na tom nivou organizovanja moći značajno da se radi na popravljanju prava i statusa srpske zajednice izvan Srbije.
U Austriji, kako je podsetio, živi značajna srpska zajednica, više od 350.000 su poreklom Srbi, od kojih mnogi imaju austrijsko državljanstvo.
Oni, kako je konstatovao, do sada nisu bili politički dovoljno predstavljeni i zato je značajno da imaju svog predstavnika da bi se čuo njihov glas.