Olako prihvatamo naredbe Zapada

Kako ocenjujete odluku Vlade Srbije da poništi deo strategije o dijaspori kojim se zahteva konstitutivnost Srba u Hrvatskoj i Crnoj Gori?

Vlada nije smela to da uradi, jer je zahtev bio sasvim ispravan. Opet smo posustali pred pritiscima sa strane i pokazali da nemamo stav. Ako Srbi u Crnoj Gori čine čak trećinu ukupnog broja stanovništva, njihovo je pravo da tamo imaju konstitutivno određenje. To pravo ne može niko da im oduzme, a Srbija mora da insistira na ispunjenju tog zahteva. Posustali smo pod pritiscima EU i SAD prilikom usvajanja rezolucije o Kosovu u Generalnoj skupštini UN, sada opet posustajemo. To se mora prekinuti. Moramo istrajati.

Da li je Beograd mogao da predvidi reakciju Zagreba i Podgorice?

Mogla se predvideti i zato tvrdim da nije trebalo odustati, bez obzira na cenu. Crnogorska vlast nije baš poznata po širini shvatanja onoga što su evropski standardi, a ovaj naš zahtev je usklađen sa svim pravilima EU. Oni su plaćali svim svojim građanima u celom svetu avionske karte da bi glasali na referendumu za nezavisnost Crne Gore, a sada im smeta inicijativa Vlade Srbije.

Kakvu sliku o Srbiji stvara vlast poništavanjem odluka koje je sama donela?

Poslali smo sliku o sebi kao da smo bez stava. Mi samo dajemo i radimo sve što nam Evropa kaže, a ništa zauzvrat ne dobijamo. Olako se prihvataju stavovi i EU i SAD kao jedini istiniti. Sve što nam narede mi bez ikakvih pogovora slušamo i ispunjavamo. Problem je što ništa ne dobijamo, a dajemo sve vreme. U Crnoj Gori živi tako mnogo Srba, oni se tako osećaju i izjašnjavaju, a mi im onemogućavamo da ostvare osnovna ljudska prava – pravo na status konstitutivnog naroda.