Neizbrisiv trag koji je iza sebe ostavio ambasador Srbije pri Unesku Dragoljub Najman, preminuo 22. novembra 2007. godine, dobio je još jednu potvrdu. U okviru Plenarne sednice Izvršnog saveta Unesko, koja će u sedištu ove organizacije u Parizu trajati do 17. aprila, održan je omaž njihovom bivšem članu Najmanu, uz napomenu da je Izvršni savet bitno telo za rad Uneska i velika čast pripada zemljama koje su u tom članstvu.
O funkciji ambasadora Najmana (od 2001. ambasador Srbije pri Unesku) govorio je generalni direktor Koičuro Macura, u svom slikovitom opisu predstavivši ga kao čoveka koji ga je dočekao u Unesku i sa svojim 35-godišnjim iskustvom postao mu u mnogim situacijama savetnik, ali i dugogodišnji prijatelj. Veliki broj prisutnih iz celog sveta o Najmanovoj ličnosti i izuzetnom poznavaocu prilika u Unesku čuli su brojne hvalospeve, a posebno je istaknuto da je svoje bogato radno i životno iskustvo stavio u službu Srbije. Pomogao je da se Dečani, Pećka patrijaršija i Bogorodica LJeviška stave na listu Uneskove kulturne baštine, uz napomenu da je mnogo radio na zaštiti kultunog blaga Srbije.
Legija časti
Visoko francusko priznanje Legiju časti Dragoljub Najman primio je 2005. godine, a po njegovoj želji primoredaja je obavljena u rezidenciji ambasadora Srbije u Parizu. Priznanje mu je uručio francuski ambasador u Uneskdž Žan Geginu uz prisustvo Koičuro Macure.
Pre 50 godina Najman je došao u Pariz i zaposlio se u Unesku, a od toga je 35 godina bio u službi Uneska kao član misije u Kongu, član Međuselektivne delegacije u Nigeriji, gde ga je predsednik Nigerije Obosanđo izabrao i za svog savetnika, dok 2001. godine nije imenovan za ambasadora Srbije u Unesko, na kojem ga je mestu i zatekla smrt.
Koičuro Macura nazvao je Najmana „živom enciklopedijom i svedokom istorije“, posmrtno mu se zahvalio za sve učinjeno, a posebno je pozdravio Najmanovu suprugu LJubinku, koja je bila počasni gost na Plenarnoj sednici.