Svečanim ručkom i uz bogat kulturno-umetnički program, Srpsko kulturno-umetničko društvo „Oplenac“ iz Misisage obeležilo je završetak radova na renoviranju i uređenju dve sale u zgradi koju naziva svojim domom. Pred oko 250 gostiju, među kojima su bili Srđan Ilić, konzul Srbije, gradonačelnica Misisage Hejzel Mekalion, član kanadskog federalnog parlamenta Boris Reznevski, predstavnici kancelarije Tonija Rupreta, člana provincijskog parlamenta, sale su dobile i zvanična imena: „MDG banket hol i plesni studio“ i „Hejzel hol“. Tri godine, od trenutka kada je zgrada kupljena pa do danas, neprekidno je tekao proces oplemenjivanja ovog, nekada industrijskog kompleksa i preobražavanja u funkcionalni prostor koji može da zadovolji sve zahteve „Oplenca“, ali i da se koristi u komercijalne, kako bi se obezbedili uslovi da isplata kredita teče redovno.
Predsednica „Oplenca“, čiju okosnicu čini folklor sa oko 300 članova, kao i drugih sekcija, orkestra i hora,Gordana Dimitrijević naglasila je da je u godini kada društvo slavi dve decenije od nastanka jako važno „da neko mesto možemo da nazovemo svojim domom, jer mi ga gradimo zbog naše dece, da u njemu uče o srpskoj tradiciji i kulturi jer je ona, istovremeno, deo multikulturalne kanadske tradicije“.
Zahvalnost
„MDG banket hol i plesni studio“ imenovan je tako u znak zahvalnosti prema Goranu i Dragani Varaklić, čija je izuzetno uspešna kompanija za prodaju kompjutera učestvovala u renoviranju i opremanju sale. Bračni par Varaklić, inače vrlo nesklon javnom eksponiranju, nije želeo da javnost sazna visinu novčane sume koju je uložio u renoviranje.
Manja sala koja prima 120 ljudi, dobila je ime najstarijeg gradonačelnika na svetu, energične i vitalne 83-godišnje Hejzel Mekalion, koja nije redak gost u srpskoj zajednici za koju kaže da tek sada po svojim rezultatima postaje vidljiva u Misisagi.
– Mi želimo da naš dom postane i srpski centar oko koga će se okupljati umetnici, svi oni koji poseduju kreativnu energiju i želju da pokažu šta znaju. Naši dugoročni planovi predviđaju da oko našeg doma izgradimo „srpsko selo“ u kome bi se nalazio starački dom, razne kompanije i preduzeća – kazala je Gordana Dimitrijević.
– Najbolje ulaganje koje jedan grad i jedna zemlja mogu da osmisle jeste ulaganje u mlade ljude. Oni su naša budućnost i ja zato od sveg srca pozdravljam ovo što vi u „Oplencu“ radite – istakla je Hejzel Mekalion.
Uz opšte odobravanje, dodala je:
– Biće nam drago da ovu ulicu, u kojoj je sada „Oplenac“, nazovemo Srpski put.
Prisutnima su se obratili konzul Srđan Ilić, koji je naglasio da „prisustvujemo početku ostvarivanja srpskog sna koji ćemo svi pozdraviti i podržati“ i Boris Reznevski, koji je ukazao na sličnosti između ukrajinske (kojoj pripada) i srpske emigracije.
– I Srbi i Ukrajinci ovu zemlju su počeli naseljavati krajem 19. veka. Mučili su se i radili teške poslove, učestvovali u izgradnji ove države, a u toku Prvog svetskog rata prošli su kroz logore, zatočeni kao neprijatelji Kanade. I jedni i drugi danas na svoj način doprinose razvitku i boljitku kanadskog društva. I „Oplenac“ sa svojom misijom očuvanja srpske tradicije i kulture deo je tog procesa – kazao je Reznevski.
Za zvanice je u zgradi „Oplenca“ priređen i koktel, a u programu pod nazivom „Magične šume Kanade“, koji su prisutni imali priliku da vide, učestvovali su svi folklorni ansambi „Oplenca“, hor i orkestar ovog društva, članovi dramske sekcije i hor „Kir Stefan Srbin“ iz crkve Svetog Save na Riveru.