I osoblje nemačke ambasade bilo ugroženo u noći 21. februara
Ispred američke ambasade u Beogradu prošle sedmice je u svako doba dežuralo najmanje stotinu policajaca. Tako je bilo i u četvrtak, na dan mitinga „Kosovo je Srbija”, jer je ambasada bila označena kao jedna od deset tačaka u gradu koje je policija smatrala „najrizičnijim” (na spisku kritičnih tačaka nalazilo se, inače, stotinak objekata). Kako je „Politika” nezvanično saznala, američke diplomate zatražile su evakuaciju osoblja u jedan po podne, kada su prvi demonstranti počeli da se okupljaju u manjim grupama.
Evakuacija je bezbedno obavljena, ali diplomate su našim vlastima prećutale da je u zgradi ostalo osam marinaca. Policija je o tome obaveštena tek kada su počeli neredi i kada su Amerikanci javili da će marinci upotrebiti silu ako neko prodre u zgradu ambasade.
Američki marinci imaju pravo da štite objekat, koji po međunarodnom pravu predstavlja njihovu teritoriju, na koju niko nema pravo da stupi bez odobrenja Sjedinjenih Američkih Država.
Istovremeno, grupa od stotinu policajaca povukla se kada su prvi policajci povređeni u sukobu sa masom koja je jurišala na zgradu diplomatskog predstavništva. Policija je tada u Ulicu kneza Miloša poslala protivterorističku jedinicu Ministarstva unutrašnjih poslova, koja je „hamerima” rasterala demonstrante.
Ni sada se ne zna kako je poginuo Zoran Vujović, čije je ugljenisano telo pronađeno na prvom spratu američke ambasade.
Kako nezvanično saznajemo, kritično je bilo i sa osobljem nemačke ambasade. Petnaest pripadnika diplomatske službe te zemlje sklonilo se na krov ambasade i zatražilo evakuaciju helikopterom. Prava je sreća što huligani nisu zapalili i ovaj diplomatski objekat, jer nije bilo načina da helikopter bezbedno evakuiše Nemce.
Sa prve strane – Iako su neredi u Beogradu postali jedna od glavnih političkih tema u zemlji i u odnosima sa zapadnim zemljama, Biro MUP-a za saradnju sa medijima javno se oglasio samo jednom, dan posle mitinga, kada je šturo saopštio da je policija „u okviru svojih zakonskih ovlašćenja.
Javnosti je predočeno da je policija preduzela sve mere na zaštiti objekata, lične i imovinske sigurnosti građana”. „Politika” je juče od MUP-a Srbije zatražila odgovore na mnoštvo pitanja o postupanju policije u neredima. U interesu javnosti je da sazna koliko je pripadnika policije bilo na ulicama Beograda, 21. februara, koliko ih je obezbeđivalo diplomatska predstavništva stranih zemalja, koje su „tačke” u gradu imale oznaku visokorizičnih, i zašto. Javnost zanima i da li je policija snimala i fotografisala učesnike skupa, i ako jeste, zašto je izostalo uobičajeno saopštenje o najavi snimanja i fotografisanja, te da li će biti sprovedena interna istraga oko eventualnih propusta u obezbeđivanju objekata u Beogradu. Bilo bi interesantno i saznati da li je ambasada SAD ustupila našim vlastima video zapise sa sigurnosnih kamera te večeri.
Da podsetimo, posle skupa „Kosovo je Srbija”, 21. februara ove godine, došlo je do više incidenata u kojima su oštećene zgrade diplomatsko-konzularnih predstavništava SAD, Turske, Hrvatske, Velike Britanije, Belgije, Nemačke, BiH i Kanade. Oštećen je i „Mekdonalds” restoran na Slaviji, kao i 90 trgovinskih objekata, više vozila, ulična rasveta i signalizacija.
Nakon gašenja požara u prizemlju zgrade ambasade SAD pronađeno je ugljenisano telo Zorana Vujovića, čiji se uzrok smrti još nagađa. Povređeno je 130 lica, od toga 78 građana i 52 policijska službenika. U cilju očuvanja javnog reda i mira policija je privela 192 osobe, a dežurnim istražnim sudijama u Beogradu u sledećih četiri dana privedene su svega četiri od 192 osobe uhapšene tokom nereda i pljački u centru grada u četvrtak, 21. februara. Kako je juče javila agencija Beta, u Gradskom organu za prekršaje rečeno je da proteklih dana sudijama za prekršaje nisu privođene osobe koje su uhapšene u vezi sa neredima niti su do sada podnete prekršajne prijave. U policiji nije bilo moguće dobiti podatke o broju pripremljenih ili podnetih prekršajnih i krivičnih prijava.
———————————————————–
Skupštinski odbor o neredima?
Neredima na beogradskim ulicama mogao bi narednih dana da se bavi i Odbor za odbranu i bezbednost Narodne skupštine. Ivica Dačić, predsednik ovog odbora, izjavio je za „Politiku” da će on u toku današnjeg dana obaviti konsultacije sa poslaničkim grupama o zakazivanju sednice na kojoj bi bila razmatrana aktuelna bezbednosna situacija.
– Odbor za odbranu i bezbednost bi trebalo da razmatra pitanje nereda na ulicama Beograda, posle mitinga „Kosovo je Srbija”, ali i kompletnu bezbednosnu situaciju u Srbiji, zajedno sa Kosovom i Metohijom, a pogotovo sad, posle jednostranog proglašenja nezavisnosti od strane kosmetskih Albanaca – rekao je Dačić za naš list.