Osmeh zločinca

POSLE SKANDALOZNE HAŠKE PRESUDE NASERU ORIćU

NOŽ U SRPSKU RANU

Moguća radikalizacija političke scene u RS i međunacionalnih odnosa u BiH • Zahtev da se obustavi primena Zakona o saradnji sa Hagom

Presuda Haškog tribunala kojom je ratni komandant muslimanskih snaga u Srebrenici Naser Orić osuđen na dve godine zatvora, pored neverice i ogorčenja koje je izazvala u Republici Srpskoj, zapretila je daljom radikalizacijom političke scene i međunacionalnih odnosa u BiH, ali i nagovestila nekoliko novih inicijativa koje se odnose na promenu Ustava RS i privremeno obustavljanje primene Zakona o saradnji sa Haškim sudom.
Predsednik Udruženja logoraša RS i predsedavajući Srpskog pokreta nevladinih organizacija SPONA Branislav Dukić u izjavi za naš list kaže da se logoraši više neće odazivati pozivima iz Haga. On, takođe, najavljuje novu inicijativu SPONA kojom će od NS RS zatražiti izmenu Ustava RS u koji bi se uneo stav o „pravu na sapoopredeljenje sve do otcepljenja putem referenduma“.

Parastos u vreme presude

Boško Šiljegović, predsednik Kluba srpskih delegata u Domu naroda parlamenta BiH, smatra da „nakon haških blamaža presudama Seferu Haliloviću i Naseru Oriću, ozbiljno treba razmisliti šta nam je dalje činiti jer je na sceni totalna degradacija srpskog naroda.“
– Na prekjučerašnji dan, u srebreničkom selu Brežani, ubijeno je i spaljeno32 civila srpske nacionalnosti. Najmlađi stradalnik, za čiju smrt je odgovoran Orić, imao je svega 15 godina, a najstariji 92. U momentu dok je njima služen parastos, Orić je oslobođen. Najiskrenije smatram da Zakon o saradnji s Haškim tribunalom, zbog ovakvog ponašanja Haga, treba privremeno staviti van snage – kaže Šiljegović.

– Ako NS RS i srpski političari, koji su devastirali Srpsku, ne prihvate naš stav, onda ćemo mi, kao nevladina organizacija, sami organizovati referendum i naš zahtev uputiti međunarodnoj zajednici – rekao je Dukić i dodao da je neophodno staviti van snage Zakon o saradnji s Haškim tribunalom.
Klub poslanika SDS-a u NS RS, zbog vikenda, nije doneo zvaničan stav o eventualnom poduzimanju daljih koraka povodom presude Oriću, ali će od ministra MUP-a RS Stanislava čađa zatražiti informaciju o dokazima prikupljenim protiv Orića, pod čijom je komandom pobijeno preko 3.200 Srba sa područja Podrinja i do temelja uništeno 156 bratunačko-srebreničkih sela.
– Tražićemo od MUP-a RS i nadležnih tužilaštava da iznesu dokaze kojim raspolažu i da se, u skladu sa njima, pred domaćim pravosuđem pokrene novi proces protiv Orića, kako bi konačno odgovarao za ono što je učinio – rekla je u izjavi za „Vesti“ Vinka Berjan, poslanik SDS-a u NS RS.

Slavlje

U bošnjačkim lokalima u Srebrenici sinoć se slavilo do kasno u noć, a nekolicina Srba započela je spontano okupljanje u centru Srebrenice, koje je prekinuto na zahtev policajaca da se skup zvanično najavi.

Ovakav stav SDS-a podržava i PDP, čiji šef kluba u NS RS Veselin Poljašević naglašava da ratni zločin ne zastareva i da je moguće pokrenuti novi postupak protiv Orića, zasnovan na bazi novih dokaza.
– Moramo ići u tom pravcu i o tome postoji jedinstven stav svih srpskih političkih stranki. Potrebno je da naše institucije, prevashodno mislim na MUP i Tužilaštvo RS, izađu sa novim dokazima koje imaju i koji ukazuju na Orićevu odgovornost za strašne zločine počinjene nad Srbima iz Srebrenice i Bratunca – ocenjuje Poljašević i dodaje da presuda Haškog tribunala sugestivno nameće pitanje „šta su pozadina i stvarni cilj Orićeve haške optužnice i presude.“

POLITIčARI I ANALITIčARI U SRBIJI JEDNOGLASNI DA ćE PRESUDA OJAčATI RADIKALE

JOŠ JEDAN ŠAMAR PRAVDI

Zvaničnici i analitičari u Srbiji se slažu da presuda Naseru Oriću suštinski ništa neće promeniti u odnosu države prema Haškom tribunalu, ali da će napokon „zakovati“ javno mnjenje u stavu da je reč o političkom sudu. Takođe, analitičari tvrde da će ova presuda dodatno ojačati poziciju Srpske radikalne stranke, a oslabiti Demokratsku stranku i Demokratsku stranku Srbije.
Predsednik Nacionalnog komiteta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim LJajić kaže za „Vesti“ da će Srbija u svakom slučaju morati da nastavi saradnju sa Tribunalom.
– Ova država nema druge mogućnosti nego da nastavi saradnju sa Tribunalom, ali ova presuda je trajno zakucala javno mnjenje u Srbiji da je Tribunal politički sud. Mi ćemo sasvim sigurno kontaktirati sa zvaničnicima tužilaštva i Tribunala i ukazati na ovaj problem. Naravno, nemamo nikakvog uticaja na njih, ali to ne znači da im nećemo skrenuti pažnju da najpre puštanje na slobodu Ramuša Haradijana, pa smrt Slobodana Miloševića i samoubistvo Milana Babića, u našoj javnosti stvara sasvim jasnu sliku da Tribunal nije ni nezavisan ni nepristrasan – kaže LJajić.
Portparol Tribunala u Hagu Aleksandra Milenov ne smatra da će sa ovom presudom biti narušena saradnja sa vlastima u Srbiji.
– Ne očekujem da će doći do nekih promena u našoj saradnji. Uostalom, ta presuda je utvrdila da su srpski civili ubijani, a da su srpska sela u okolini Srebrenice stradala. Znate da je Tribunal uspostavio saradnju sa pravosuđima u regionu, tako da očekujem da će oni nastaviti istrage, a Tribunal im je ovim olakšao posao – ističe Milenov.
Politički analitičar đorđe Vukadinović ocenjuje da naša država može i treba da reaguje na ovu presudu, ali da to ništa neće promeniti.
– Presuda Oriću je veliki šamar i naša realnost. To je zapravo pokazatelj rejtinga i pozicije ove zemlje u međunarodnoj zajednici, odnosno u onim zemljama koje imaju dominantan i odlučujući uticaj na rad Haškog tribunala. Sada je, valjda, pala u vodu i poslednja iluzija onih koji su verovali da će se odnos prema Srbiji promeniti čim Slobodan Milošević ode sa vlasti – navodi Vukadinović.
On procenjuje da će posle ove odluke Sudskog veća Tribunala dodatno ojačati radikalne snage, a pre svega Srpsku radikalnu stranku.
– Tu će najveći gubitnici one umerene političke snage u zemlji, a pre svega stranke premijera Vojislava Koštunice, pa i predsednika Borisa Tadića. Istovremeno, sumnjam da će presuda Oriću dodatno uticati na političku situaciju u zemlji zato što je javnost već dovoljno polarizovana na one koji se protive i koji su u relativnoj većini i one koji bezrezervno podržavaju Tribunal, kao i sve što dolazi sa Zapada – zaključuje Vukadinović.

Nemoguća misija

I Rasim LJajić veruje da će presuda ojačati radikalne partije.
– Nažalost, posle ovoga ojačaće svi koji su isticali da je saradnja sa Hagom štetna za ovu zemlju. Ova presuda će im zapravo biti još jedan ključan dokaz kako je Tribunal poltički sud. Ova država će imati gotovo nemoguć zadatak da to mišljenje i promeni – zaključuje LJajić.

Kandić: Očekivano

Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić nije iznenađena presudom Oriću.
– Presuda Naseru Oriću je u skladu sa dokazima koji su prezentirani pred Tribunalom. Tužilaštvo nije izašlo sa dokazima koji su mogli da dovedu do toga da on bude osuđen na kaznu od preko 10 ili 15 godina. Ma koliko je, onima koji ne prate suđenja ili koji znaju šta se događalo pre svega na prostoru tamo gde su živeli Srbi, ta kazna neodgovarajuća, ono što se mora prihvatiti je da je sud radio najbolje i u interesu pravde i da ga je osudio na osnovu dokaza koji su mu prezentirani – rekla je Kandićka i dodala da treba imati u vidu da čak i Srbi koji su svedočili, Orića nisu mnogo teretili. Prema njenim rečim pitanjima da li je trebao biti osuđen više sada treba da se bave nacionalni sudovi, pre svega onaj u Sarajevu.

đ. BAROVIć

U SRBIJI OGORčENI PRESUDOM

OSMEH ZLOčINCA

Boris Tadić, predsednik Srbije
– Dve godine zatvora dobijaju lica koja kradu u samoposluzi i potpuno je skandalozno da toliko malu kaznu dobije neko ko je počinio ratni zločin. Haški tribunal zbog svog legitimiteta i kredibiliteta mora ratne zločince da osudi na maksimalno stroge kazne. Bio sam u Srebrenici, bio sam u Kravicama video kovčege sa telima, video slike i spiskove ubijenih sreo se sa rodbinom nevino stradalih. Ti ljudi zahtevaju da se zločinci adekvatno kazne.

Dragan Jočić, ministar policije Srbije
– Ova presuda je teška nepravda. Osmeh na licu ratnog zločinca Nasera Orića dok mu je čitana presuda, mislim da najbolje svedoči kako se zlo ismejava pravdi i kako se time ismejava svim žrtvama koje je pobio. Orić je počinio mnoge zločine i naneo težak bol mnogim porodicama ali posebno boli i peče kada sud presuđuje tako tešku nepravdu.

Zoran Stojković, ministar pravde Srbije
– Presuda Oriću ne može da se komentariše ni sa ljudskog, ni sa moralnog ni sa pravnog aspekta. Imao sam prilike da vidim ogromnu hrpu dokumentacije o zločinima koje su počinile njegove jedinice po Podrinju. Iz tih razloga jednostavno osećam gnušanje. Nemam dileme da se radi o dvostrukim aršinima, i sada se postavlja pitanje da li treba da živimo u budućnosti u kojoj nema ni pravde, ni pravičnosti ni morala.

Andreja Mladenović, portparol DSS-a
– Presuda Oriću je jedna od najsramnijih odluka bilo kog suda ikada doneta. Sada se postavlja pitanje daljeg funkcionisanja Tribunala kada se na taj način donose presude zločincima koji su svojim zverstvima u smrt odneli više hiljada ljudi. Očigledno je da nema kraja nepravdi koja dolazi iz Haga prema srpskom narodu i njegovim žrtvama.

Aleksandar Simić, savetnik Vojislava Koštunice
– Ova presuda dovodi u pitanje legitimitet i kredibilitet Tribunala. Očigledno su u pitanju dvostruki aršini. Već u samoj optužnici bila je primetna selektivnost i odsustvo onog za šta je Tribunal nadležan, a to je pravda. Za običan narod to je možda još i teže, jer smatra da su sudije zapravo nagradile, a ne osudile jednog od najvećih muslimanskih ratnih zločinaca u građanskom ratu u BiH.

ZA ŠTA JE SVE ORIć OPTUŽEN, A ZA ŠTA NIJE

KO JE KRIV ZA SMRT 3.000 SRBA?

Sudsko veće Tribunala u Hagu osudilo je bivšeg komandanta bosanskih muslimana u Srebrenici na dve godine zatvora zato što nije kaznio svoje podređene koji su ubijali i zlostavljali petoricu zarobljenih Srba u stanici milicije u Srebrenici od 27. decembra 1992. do 20. marta 1993. godine.
Orića je Sudsko veće oslobodilo odgovornosti za ubistvo civila i paljenje srpskih sela u okolini Srebrenice, ali i za zločine koji su se dogodili od 24. septembra do 16. oktobra 1992. godine zato što tada „nije imao efektivnu kontrolu nad jedinicama“.
Sudsko veće je u olakšavajuće okolnosti uvrstilo i sledeće: „nadmoć bosanskih Srba i užasni uslovi života u Srebrenici“, „kajanje optuženog“, kao i činjenicu da je Orić samo sa 25 godina bio na čelu „slabo naoružanih i obučenih vojnika“.
Srbi Nasera Orića terete da je u periodu od 1992. do 1995. godine učestvovao ili bio odgovoran za smrt 3.000 ljudi, uništavanje do temelja više do 150 srpskih sela kao i za brojne pljačke i zločine protiv čovečnosti.

đ. B.