Osnovan Savez seoskih žena Srbije

osnovan-savez-seoskih-zena-srbije
Osnovan Savez seoskih žena Srbije

U cilju poboljšanja položaja žena na selu, nedavno je osnovan Savez seoskih žena Srbije, čije će sedište biti u Guči. Guča je najpoznatije selo u Srbiji, koje se u kako kod nas tako i u svetu proslavilo po Dragačevskoj zadruzi žena i Rajki Borojević, najstarijoj ženskoj zadruzi u Srbiji. Zadruga je osnovana 1952. godine u dragačevskom selu Donji Dubac a Dragačevski sabor trubača 1961.Od tada, od osnivanja pa do danas, za 63. godine održavanja Sabora Guču je posetilo preko 15 miliona gostiju iz celog sveta.

Reklama

Dragačevska zadruga žena i Rajka Borojević su sa svojim radovima podržavala organizovanje Dragačevskog sabora trubača od njegovog osnivanja 1961. godine. Još jedna žena je značajna za osnivanje Dragačevskog sabora trubača a to je, Stanojla Jovanović (devojačko Đorđević), nastavnica muzike iz sela Guča, koja je među 10 osnivača Dragačevskog sabora trubača, jedina bila muzički pismena i za prva dva Sabora, 1961. i 1962. godine pripremila je trubačke orkestre za takmičenje i bila muzički urednik programa Dragačevskog sabora trubača od njegovog osnivanja, pa je otuda i prirodan izbor da sedište nove krovne organizacije Saveza seoskih žena Srbije, bude upravo u Dragačevu i Guči – koji su simboli ženskog organizovanja u Srbiji.

Osnivačka skupština Saveza seoskih žena Srbije je održana u okviru realizacije projekta Lokalne akcione grupe „Dragačevo – Jelica – Zapadna Morava” koji nosi naziv „Umrežavanje udruženja seoskih žena u Srbiji”, podržanog i sufinansiranog od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije.

Foto: Savez seoskih žena Srbije

„Na trodnevnom skupu u Guči, predstavnici udruženja, saveza, zadruga i socijalnih preduzeća iz svih 30 okruga u Srbiji sa gostima iz Slovenije, posetili su izložbu Dragačevske zadruge žena „Rajka Borojević – heroina jednog vremena” i Muzej Dragačevskog sabora trubača, kao dobre primere organizovanja seoskih žena i muškaraca u cilju opstanka i održivog razvoja seoskih zajednica u Srbiji”, istaknuto je u Savezu seoskih žena Srbije.

Nakon toga je za učesnice skupa organizovano više radionica i prezentacija koje su se bavile raznovrsnim temama. Održano je niz radionica, kao na primer o „Značaju udruživanja seoskih žena” na kojoj su prezentovani dobri primeri prakse u užičkom kraju. Podjednako su bile zapažene i prezentacije: Udružene seoske žene: „Dragačevska zadruga žena – Rajka Borojević i Zlatiborske pletilje – Dobrila Smiljanić”, „Rodna ravnopravnost u opštinama i gradovima Srbije”, „Savez seoskih žena Slovenije” i „Seoski turizam u Sloveniji”.

Osnivacka Skupstina Saveza seoskih zena Srbije u Guči
Foto: Savez seoskih žena Srbije

Kako navodi Dušan R. Ivanović, predsednik Upravnog odbora LAG-a Dragačevo – Jelica – Zapadna Morava i rukovodilac projekta, osnivanjem Saveza seoskih žena Srbije realizovani su u potpunosti ciljevi projekta „Umrežavanje udruženja seoskih žena u Srbiji”: „Uspešno smo ažurirali bazu podataka o udruženjima i organizacijama seoskih žena u Srbiji. Organizovali smo u Guči trodnevne obrazovno – informativne radionice i prezentacije, na kojima su razmenjene informacije, znanja, veštine i predstavljeni primeri dobre prakse seoskih žena iz Srbije i Slovenije, sa kojima smo ukazali na to koliko je značajno organizovanje, udruživanje i saradnja žena sa sela na putu njihovog ekonomskog, kulturnog i socijalnog osnaživanja i poboljšanja položaja u lokalnoj i široj zajednici. Uspeli smo da okupimo udruženja i organizacije seoskih žena iz Srbije sa lokalnog nivoa i organizujemo ih na okružnom i nacionalnom nivou, a to podrazumeva pored izbora rukovodstva Saveza i planiranje rada specijalizovanih odbora za razne vrste delatnosti i zanimanja. Posebno se zahvaljujemo Ireni Ule, predsednici Saveza seoskih žena Slovenije na višegodišnjoj saradnji i podršci u osnivanju Saveza seoskih žena Srbije. Osnivačka skupština Saveza seoskih žena Srbije je kruna realizacije našeg projekta i na to smo posebno ponosni”, naglasio je Ivanović.

Misija Saveza je zaštita i razvoj kvaliteta života žena na selu dok je vizija da su sela u Srbiji privlačna mesta za život i rad, poznata po uspešnim ženama. Oblasti ostvarivanja ciljeva Saveza su obnova, zaštita i održivi razvoj: sela, poljoprivrede, privrede, životne sredine, kulture, umetnosti, tradicije, turizma, informisanja, obrazovanja, nauke i istraživanja, zdravstvenog i socijalnog rada, lokalne zajednice, vladavine prava i zaštite ljudskih prava, domaće i međunarodne saradnje, zadužbinarstva, civilnog društva, zadrugarstva, preduzetništva, društveno odgovornog poslovanja, socijalnog preduzetništva, sporta, humanitarnog rada.

Na Skupštini Saveza seoskih žena Srbije usvojen je Statut ove krovne organizacije i izabrano njeno rukovodstvo. Za predsednicu Skupštine Saveza seoskih žena Srbije izabrana je Nataša Vujašević iz sela Ježevica kod Čačka, a za potpredsednice Verica Antonijević iz sela Koretište kod Gnjilana na Kosovu i Metohiji, Svetlana Trifunović iz Vrnjačke Banje i Jovanka Šovljanski iz Inđije u Vojvodini.

Nataša Vujašević, predsednica Skupštine novoosnovanog Saveza, ističe da će se radom ove krovne organizacije glas seoskih žena jasnije čuti i više poštovati. „Osnivanjem Saveza stvorili smo dobru osnovu za bolju saradnju u oblasti proizvodnje, prerade, promocije i prodaje naših domaćih proizvoda, da međusobno delimo znanja i iskustva za bolji kvalitet naših proizvoda kao ključnu šansu za uspešniju prodaju na tržištu. Lakše ćemo razmenjivati iskustva i zajednički nastupati kada je reč o projektima i predstavljanju naših proizvoda u zemlji i inostranstvu. Vreme je da iskoristimo znanja i veštine koje smo stekle, da se osnažimo i popravimo svoj ekonomski, socijalni i kulturni položaj i pružimo još snažniji doprinos održivom razvoju sela u Srbiji”.

Poseta Muzeju Dragačevskog sabora trubača u Guči
Foto: Savez seoskih žena Srbije

Za sve učesnike i goste organizovan je smeštaj u Seoskom turističkom domaćinstvu Udovičić u Guči, vlasnice Jelena Udovičić – Spasenović, koja zajedno sa sestrama Milicom, Darom i Jagodom, nastavljaju ugostiteljsko – turističku delatnost i porodičnu tradiciju svoga oca Miloja Udovičića i dede Ostoje Udovičića.

Učesnici i gosti su uživali u Guči u domaćoj hrani: punomasniji sir, kajmak, proja od kukuruza Osmaka, heljdopita, svinjska i goveđa pršuta, duvan čvarci, paprika u pavlaci, svadbarski kupus, kuvana jela, roštilj, jagnjeće i praseće pečenje, domaći kolači, voće sa starim sortama jabuka: kožara, budimka, raznim domaćim pićem: rakija, vino, sokovi od maline… uz narodnu muziku Duvačkog orkestra Dragačevske trube kapelnika Dragana Pavlovića iz Guče. Na kraju trodnevnog skupa u Guči, članice

Udruženja seoskih žena Dragačeva su priredile izložbu svojih proizvoda i ručnih radova. Zainteresovane organizacije i pojedinci za saradnju i članstvo u Savezu seoskih žena Srbije, mogu se javiti putem elektronske adrese: savezseoskihzenasrbije@gmail.com

Izvor: Savez seoskih žena Srbije / Rasejanje.info

Detaljnije