Osveštana velelepna crkva Svetog Luke u Smederevu

odgovor-na-astrolosko-pitanje-za-0302.

Bio je to veliki dan za građane Smedereva. Osvećena je novoizgrađena crkva, koja je najveća i najlepša u ovom delu Srbije, saznajemo od Jasmine Stanojev, dopisnice Serbian mirora (Serbian Mirror).

„Crkva je posvećena Svetom apostolu jevanđelisti Luki, zbog toga što su njegove mošti jedno vreme bile ovde u Smederevu. Takođe, despot Stefan je odavde i njemu je posvećen jedan oltar. Osvećenje crkve je simboličan čin krštenja. Na taj način, crkva kao građevina simboliše živu crkvu, koja se tako konstituiše – kroz krštenje, miropomazanje i svetu liturgiju“, rekao je vladika Ignatije i zahvalio se svima koji su pomogli da ova crkva ima današnji izgled.

Smederevo je posle stotinu godina dobilo novi hram. Sveti Luka, čije ime hram nosi, bio je poslednji zaštitnik srednjevekovne srpske države, u vreme kada je Smederevo bila njena prestonica.

Đurađ Branković je 1453. godine preneo mošti apostola Luke u Smederevo, odakle su 1459. odnete u Bosnu, a potom 1463. u Dubrovnik, pa u Veneciju.

Ova crkva u sebi ima i memorijalni karakter podsećajući na istoriju Smedereva koje je imalo veliku ulogu u istoriji, bilo je prestonica, sedište kako kulturnog tako i političkog života. Padom Smedereva pala je i Srbija, a mošti Svetoga Luke su ovde boravile, a imamo i nekoliko svetitelja iz blagorodne dinastije Brankovića.

„Gospod je blagoslovio naše generacije da dočekamo i ovaj događaj osvećenja, kao što smo obeležili i velike jubileje 20 vekova hrišćanstva. Iz tog razloga je jedan oltar posvećen Hristu Mirotvorcu, drugi Bogorodici Trojeručici povodom osam vekova manastira Hilandara, a obeleženo je i 17 vekova Milanskog edikta. Imali smo, poslednjih decenija i ružnih, ali i radosnih događaja i daće Bog da ubuduće samo tih, dobrih, bude još više, i da blagoslov Božiji bude na svima nama, a i da završimo crkvu, jer i nakon ovoga ostaje dosta posla i svi su pozvani da pomognu“, istakao je starešina Hrama Dušan Glišić.

Najveći finansijski doprinos u gradnji nove crkve dao je Dr Nenad Janićijević, ugledni lekar iz Amerike, čiji je počivši otac bio sveštenik ovoga kraja, koga stariji žitelji pamte kao sveštenika koga je narod voleo, ali i narodnog učitelja koji je mnoge podučio ne samo da budu dobri vernici i dobri Srbi, već i uspešni poljoprivrednici i voćari. Dr Nenad Janićijević je inače jedan od najvećih dobrotvora i humanitaraca koje ima srpski narod još od Mihajal Pupina. Pomaže Srbe i u Americi i otadžbini. Posebno srpsku crkvu. Jedan je od velikih donatora u gradnji Hrama Svetog Save u Beogradu za šta ga je počivši patrijarh srpski gospodin Pavle odlikovao najvišim ordenom Srpske crkve – Odlikovanjem Svetog Save najvišeg reda. Dr Janićijevič je u vreme NATO agresije i bombardovanja Srbije doneo neuporedivo najveću humanitarnu pomoć srpskom narodu. Vrdenost lekova i medicinske opreme iskazana u carinskim deklaracijama premašila je 165 miliona dolara, a stvarna vrednost bila je neuporedivo veća. Srpski lekari pamtiće svog kolegu iz Amerike i po pomoći koju im je pružio u vreme sankcija i ograničenih putovanja u svet, kada im je darovao preko 30 hiljada najnovijih stručnih knjiga čija je vrednost premašila 3 miliona dolara.

Dr Janićijević je sa velikim zadovoljstvom pomogao gradnju crkve, a pored toga pomogao je i izradu ikonostasa koji je izrezbaren u mermeru, a prekrasne ikone su urađene kao mozaik i predstavljaju pravo remek delo.

Većinskom donatoru novoizgrađene crkve, Dr Nenadu Janićijeviću, koji je za tu priliku doputovao iz Amerike sa suprugom dr Milenom, uručena je Arhipastirska gramata za veliki doprinos u izgradnji Hrama Svetog Save.

Zahvaljujući na uručenom priznanju Vladiki Ignjatiju i sveštenstvu novog zdanja dr Janićijević je rekao da mu je bilo drago što je bio u prilici da pomogne gradnju tako velelepnog zdanja i da mu je drago da su se i drugi uključili u gradnju. Nekada su, rekao je Dr Janićijević, hramove gradili carevi i kraljevi, a danas ih gradi narod, prednjače oni koji daju više ako to mogu, a najvažnije je da svako da koliko može.

Na posebnoj svečanosti građanima Smedereva,  vladiki Ignatiju, sveštenstvu braničevske eparhije i graditeljima, čestitke je u ime Vlade Srbije preneo Dr Mileta Radojević, direktor Uprave za vere, a o enormnoj pomoći Dr Nenada Janićijevića srpskom narodu, govorio je Aleksandar Vlajković, veliki poznavalac našeg rasejanja.

Gradnju Hrama pomogle su i firme Bekament, Bajica i 16. oktobar, više pojedinaca, a grad Smederevo je pomogao uređenje fasade.

Impozantni sakralni objekat na Carini, Hram Svetog Luke, počeo je da se gradi 1999. godine, a nedeljnom činodejstvovanju episkopa braničevskog, uz sasluženje smederevskog sveštenstva, prisustvo je veliki broj građana i vernika.