После распада Југославије и гашење југословенских клубова у дијаспори, Срби у свету најчешће се сабирају око храмова Српске православне цркве (СПЦ) и своје духовне, културне и традиционалне садржаје остварују у тим оквирима.
Српска православна црква сматра да је од изузетне важности однеговати традиционалне вредности отаџбине у срцима наших људи у дијаспори без обзира у којој држави света живе, зато што отаџбина и живи и умире у срцу.
Српска православна црква зато придаје велики значај информисању у дијаспори па се тако црквена ТВ Храм и цквене радио станице могу путем интерне мреже пратити свуда у свету.
Готово све епархије и црквене општине у Србији и Црној Гори имају своје радио станице и њихов програм путем интернета долази до свих Срба у дијаспори. То су: Радио станице Источник Епархије ваљевске, Радио Златоусти Епархије шумадијске, Радио Славословље, Благовесник, Беседа и Тавор Епархије бачке. Ту су и Радио Глас – Епархије нишке и Радио Милешев Епархије милешевске – задужбине краља Владислава.
До најудаљенијих места у свету допире и глас Радија Светигора Епархије црногорско-приморске и Радио Словољубве Епархије београдско-карловачке.
И новине Патријаршије из Београда Православље и Светосавско звонце стижу у храмове СПЦ на најудаљеније адресе света.
СПЦ сматра да је то све недовољно, и да би било неопходно што пре поново успоставити у Влади Србије Министарство вера и дијаспоре. Такође великодостојници СПЦ сматрају да би требало да се у извршној власти Републике Србије нађу и представници из дијаспоре – Аустралије, Америке, Канаде, Европе и Русије.