Otimačina oko Dragiše Kašikovića

„SRPSKA REč“ I MATICA ISELJENIKA SRBIJE DODELJUJU NAGRADU ISTOG NAZIVA

OTIMAčINA OKO DRAGIŠE KAŠIKOVIćA

• Matica iseljenika uzurpirala nagradu koju „Srpska reč“ tradicionalno dodeljuje već deceniju, neovlašćeno i bez saglasnosti njenog osnivača, tvrdi za „Vesti“ Aleksandar čotrić • Nagrada Matice iseljenika pravno je validna, kategoričan je Radovan Kalabić

Matica iseljenika Srbije prvi put je ove godine dodelila nagradu „Dragiša Kašiković“. Laureat je istaknuti srpski emigrant Ilija Lubarda iz Sjedinjenih Američkih Država, kome će ovo priznanje biti uručeno sutra u Konaku kneginje LJubice u Beogradu. S druge strane, u Novinsko-izdavačkom preduzeću bliskom Srpskom pokretu obnove, „Srpskoj reči“, koja je 1994. godine i osnovala književnu nagradu sa imenom Dragiše Kašikovića, istaknutog srpskog političkog emigranta, žiri je upravo odlučio da dobitnici njihovog prestižnog priznanja „Dragiša Kašiković“ u jubilarnoj desetoj godini budu Slavomir Gvozdenović, književnik iz Temišvara u Rumuniji, Siniša Kovačević, dramski pisac, Vojislav Tufegdžić, novinar i urednik TV B92, Uglješa Rajčević, pesnik i Momčilo Mihajlović, satiričar – svi iz Beograda. NJima će danas u podne biti uručeno priznanje u prostorijama časopisa „Srpska reč“ u Beogradu.

Matica izbegava ministarstvo

– Nevladina, neprofitna i nestranačka organizacija Matica iseljenika Srbije, koja je, inače, osnovana 1951. godine u vreme Brozovog komunističkog režima i sa kojom, dok je on bio živ, politička i stara srpska nacionalna emigracija nije ni htela ni mogla da sarađuje, danas se finansira iz budžeta Ministarstva za dijasporu Vlade Srbije, koje je obavezno da u ovoj godini izdvoji četiri i po miliona dinara za rad Matice iseljenika, a Matica konstantno izbegava konsultacije i saradnju sa ministrastvom iz kojeg dobija sredstva za svoj rad. Tome u prilog govori i činjenica da pomoćniku ministra za dijasporu Miodragu Božoviću nije bilo omogućeno da govori na Konstititutivnoj sednici Matice iseljenika, koja je održana u sredu – tvrdi zamenik ministra dijaspore Aleksandar čotrić, naglašavajući da stoji iza svake svoje izgovorene reči.
Božović je potvrdio čotrićeve navode.

– Tradicionalno, već deceniju „Srpska reč“ dodeljuje nagradu „Dragiša Kašiković“, i to za oblasti književnog stvaralaštva kojima se bavio i sam uglednik čije ime priznanje nosi, a to su: aforistika, dramska umetnost, publicistika i novinarstvo. Ove godine je Matica iseljenika Srbije uzurpirala nagradu, neovlašćeno i bez saglasnosti osnivača nagrade „Dragiša Kašiković“, uzela je isti naziv za svoje priznanje – kaže za „Vesti“ Aleksandar čotrić, zamenik ministra za dijasporu u Vladi Srbije, podsećajući da je on bio jedan od članova osnivačkog odbora za ustanovljenje ovog priznanja u „Srpskoj reči“.
Međutim, prema pravilniku o dodeli priznanja, koji se može videti na internet prezentaciji Matice iseljenika Srbije
(www.maticasrba.org.yu),, njihova nagrada „Dragiša Kašiković“ je „priznanje koje ima za cilj da obeleži one životne aktivnosti i postignuća koja se odvijaju u rasponu od slobode javne reči, preko slobode od straha, pa sve do slobode akcije.

Konsultujemo se o svemu

Dragica Danon, generalni sekretar Matice iseljenika, demantuje navode Aleksandra čotrića da Matica ignoriše Ministarstvo za dijasporu:
– Posebna radost za nas u Matici iseljenika bilo je formiranje Ministarstva za dijasporu… Tim teže prihvatamo konstataciju nekih novih funkcionera u Ministarstvu dijaspore, koji našu iskrenu i neophodnu saradnju dovode u pitanje. Ističem da nijedan dokument iz Matice iseljenika Srbije nije izašao, a da sa tim nije upoznato Ministarstvo dijaspore. Predsednik Matice mr Radovan Kalabić ima najbolje odnose sa uvaženim profesorom Vojislavom Vukčevićem, ministrom dijaspore, i s njim se konsultuje u generalnoj strategiji rada Matice i po pojedinačnim pitanjima, što ćemo i nastaviti. Ovo shvatamo kao pojedinačni incident, koji se na naše odnose neće odraziti.

Upitan da li je u Srbiji zakonski moguće da postoje dve nagrade istog naziva, iako se kriterijumi za njihovo dodeljivanje razlikuju, čotrić je rekao:
– Kod nas je sve moguće, ali je krajnje nemoralno da Matica iseljenika Srbije, na čijem je čelu Radovan Kalabić, koji je, inače, bio prvi dobitnik književne nagrade „Dragiša Kašiković“ – priznanja koje je ustanovila „Srpska reč“, sada uzurpira naziv nagrade i time stvara zabunu u javnosti – zaključio je čotrić.
Književna nagrada „Srpske reči“ pod imenom Dragiše Kašikovića, tvrdi Radovan Kalabić, „nije četiri godine dodeljivana, tako da se u javnosti mogao steći utisak da je nagrada ugašena“.

Antikomunizam, politička platforma

Prema emigrantskim izvorima, Dragiša Kašiković je rođen 9. avgusta 1932. u Hadžićima kod Sarajeva, u imućnoj porodici. Dolaskom NDH na vlast, Kašikovići su izbegli u Srbiju i nastanili se u Beogradu. Dragiša je u glavnom gradu studirao prava i pisao knjige za decu. Sredinom pedesetih pobegao je iz FNRJ preko austrijske granice. Sa sedam dolara u džepu i bez znanja engleskog jezika ulazi u SAD 1957. godine. U Americi je, svojim umnim radom, vrlo brzo uspeo da antikomunizam isturi kao političku platformu okupljanja Srba u SAD.
Dragiša Kašiković (45) je ubijen 19. juna 1977. u čikagu, zajedno sa svojom poćerkom Ivankom Milošević (9). U emigraciji se tvrdi da ih je likvidirala Brozova komunistička Udba.

– Ali ni njeno ponovno dodeljivanje nema ničeg spornog, jer je nagrada koju dodeljuje Matica iseljenika priznanje za životno delo i politički aktivizam, protiv svakog vida totalitarizma. Pravilnik o nagradi je donet na osnovu člana 23 Statuta Matice iseljenika Srbije, pravno je potpuno validan i prihvaćen na Predsedništvu, najvišem organu odlučivanja u Matici iseljenika Srbije. Gospodin čotrić je bar mogao da se konsultuje sa ljudima koji su pravni fakultet završili pre nego što poseže za kvalifikacijama tipa uzurpacija. A kada je o moralu reč, imam razumevanje da se on rasplinjuje naročito u više stambenih jedinica i u nekoliko stotina kvadrata – izjavio je za „Vesti“ Radovan Kalabić, dostavljajući nam na uvid pomenuta dokumenta Matice iseljenika Srbije.