Otimačina za srpske turiste između Hrvatske i Slovenije

Najčitaniji slovenački portal 24ur.com komentariše da je u pitanju novi front između Slovenaca i Hrvata…
Slovenija i Hrvatska na beogradskom Sajmu turizma vode pravi mali rat za naklonost srpskih turista. Tako, hrvatski mediji pišu da su Slovenci ljubomorni, jer je Hrvatska pravi hit na Sajmu, dok se njihove slovenačke kolege smeju takvim tvrdnjama.

Hvatski mediji pišu da je već prvi dan Sajma obeležio svojevrstan incident i da su predstavnici Slovenije, koja je zemlja partner BG Sajma, izrazili veliko nezadovoljstvo tretmanom koji ima Slovenija, jer misle da su Hrvati dobili mnogo veću medijsku pažnju i bolji poslovni tretman.
– Tako su Slovenci otkazali koktel koji je trebalo da imaju u sredu uveče, procenjujući da će on biti loše posećen jer se u isto vreme održava i Hrvatsko veče – pišu hrvatski mediji.
S druge strane, Dimitrij Piciga, direktor Turističke organizacije Slovenije, odgovarajući na optužbe kaže da su potpuno zadovoljni učešćem na Sajmu, pažnjom medija i srpskom organizacijom.
– Ne znam na osnovu čega su hrvatski mediji pisali o revoltu slovenačkih predstavnika na Sajmu. Na jednom od splavova održano je jako uspešno srpsko-slovenačko veče u sredu – kaže Piciga.
Najčitaniji slovenački portal 24ur.com komentariše da je u pitanju novi front između Slovenaca i Hrvata.
Opet, ono što srpskog turistu zaista zanima jeste bezbednost. Baš tim povodom, Damir Bajs, ministar turizma Hrvatske, kaže da se svim turistima garantuje puna bezbednost i da mogu ići bilo gde, a da im se ništa ne desi“.
Govoreći o bezbednosti turista iz Srbije, zbog napada koji su se dešavali u prethodnom periodu, on je naglasio da se to dešava i drugim turistima i da se radi o pojedinačnim slučajevima, kojih je 2009. bio zanemariv broj i skoro svi počinioci su otkriveni.

Sve više srpskih turista i u Hrvatskoj i u Sloveniji
Piciga je izjavio da je u Sloveniji u januaru za 55 odsto porasla poseta Srba, te da je i broj noćenja srpskih turista u Portorožu veći od broja noćenja koje su srpski turisti ostvarili u Istri. Nino Bulić, direktor Turističke organizacije Hrvatske, rekao je da je prošle godine Hrvatsku posetilo skoro 90.000 turista iz Srbije, ili 1,3 odsto više nego u 2008. godini. Oko 20.000 turista letovalo je u Istri, što je za 11,4% više nego 2008.

Plitvice i obala protiv obeale i skijanja
HRVATSKA SLOVENIJA
Krstarenje Dalmacijom Terme čadež, Ptuj
Hvar, Dubrovnik, Split, Rovinj, Umag Bled
Brioni Kranjska gora, Maribor
Plitvička jezera Postojna

Šta je sve Beograd ponudio na Sajmu turizma
Komplet ulaznica za obilazak četiri muzeja, Konaka kneginje Ljubice, muzeja Paje Jovanovića, Ive Andrića i Jovana Cvijića, košta 200 dinara. Tokom trosatnog obilaska zainteresovani će saznati kako se živelo u domu srpske kneginje Ljubice Obrenović, koje je slike Paja Jovanović poklonio Beogradu, videće Nobelovu medalju Ive Andrića, a u domu Jovana Cvijića upoznati njegov život i rad.

Turiste, koji to budu želeli, sa znamenitostima grada i mestima koje obavezno treba videti upoznavaće gritersi. Nisu u pitanju profesionalni vodiči, već volonteri koji će pomoći da turisti Beograd vide očima njegovih stanovnika. Ovim projektom prestonica će stati rame uz rame sa Njujorkom, Parizom i stanovnicima drugih metropola u kojima već postoji ovakav način predstavljanja grada.

Od aprila biće uvedena četiri nova programa obilaska grada, u okviru kojih se posećuju bogomolje Beograda (Saborna crkva, Sinagoga, crkva Svetog Petra i Bajrakli džamija). Zainteresovani će šetati i antičkim Singidunumom, od Trga Republike, preko Beogradske tvrđave, Kalemegdana i nazad Knez Mihailovom ulicom do Trga. Grad će moći da se upozna i kroz šetnju Topčiderom i Avalom. Cena karte je 200 i 300 dinara.

Ekskluzivni voz Romantika kreće 24. aprila, a turiste će voziti do Ovčar Banje, Despotovca, Vršca, Palića, Bele Crkve, Sremskih Karlovaca, Jagodine, Mokre gore, a cena u zavisnosti od destinacije kreće se od 400 do 1.300 dinara. Voz Nostalgija od sredine aprila voziće putem Šarganske osmice na realciji Mokra gora-Šargan Vitasi-Mokra gora. Odrasli će kartu plaćati 500 dinara, a deca 250 dinara.