Domaćin profesora Nikole Moravčevića je na književnoj večeri u Čikagu bio konzul žeran Republike Srbije Dejan Radulović. Profesor Moravčević puno piše o srednjovkovnoj Srbiji, ali i drugim epohama naše istorije.
Bilo je i pitanja iz publike, koju je interesovalo kako se dolazi do tih informacija.
„Jeste teško jer zahteva ne samo književnu koncentraciju, već i detektivski prilazak materiji. Zahteva dosta znanja ne samo iz generalne istorije, ali i razumevanja specifičnih okolnosti u kojima se istorijska radnja dešava“, kaže profesor i književnik Nikola Moravčević.
U konzulatu su te večeri bile izložene grafike iz studija Bokiki art Irene Vujanović i Bojana Jovanovića, uključujući i rad koji je bio prikazan na jesenjem salonu u Parizu 2016. godine.
„Ja bih rekla da je to jedna moderna tehnika kolaža, kombinovana, miks tehnika digitalne umetnosti, crteža i grafike“, kaže Irena Jovanović.
„To je kombinacija analognog i digitalnog, tako da analogno zovemo crtež i klasičnu fotografiju, a digitalno je korišćenje moderne tehnologije za štampu i pravljenje modernih kolaža“, kaže Bojan Jovanović.
Konzulat ovakvim događajima postaje i svojevrstan kulturan centar Srbije u ovom delu SAD.
„U tom smislu je Nikola Moravčević jedan od najznačajnijih pojedinaca koji je akademsku karijeru, a i književnu, gradio u Čikagu, tako da je ovo naša zahvalnost i zahvalnost zajednice takvim ličnostima koje su se afirmisale i napravili vrhunske domete u oblastima kojima pripadaju“, kaže Dejan Radulović, konzul žeran Republike Srbije.