Otkup malina preko aplikacije na tabletu

Za više od četrdeset otkupljivača sa gotovo 2.000 kooperanata, koji su donedavno podatke sa terena evidentirali ručno, prelazak na elektronski unos podataka je novina ali i izazov koji su, posle višemesečne obuke, uspešno savladali.

U početku je bilo sitnih grešaka, ali uopšte nije teško, kaže otkupljivač Radiša Vučković, i dodaje da je nekad otkup bio komplikovaniji i da je sada sve mnogo lakše.

"Kod proizvođača unosimo njegove podatke, količinu gajbica koje primamo, koje izdajemo", objašnjava Dragan Čeliković. "Na kraju kad sve proizvođače odradimo, izvlačimo zbirno presek stanja, dolazimo u hladnjaču gde prenosimo podatke elektronski."

Za kratko vreme se pokazalo da primena novih tehnologija predstavlja veliki iskorak u procesu otkupa voća, ali je u početku bilo mnogo sumnjičavih.

"U početku je sve izgledalo kao naučna fantastika", podseća Ana Ljubojević, menadžer razvoja kompanije "Sirogojno". "Nažalost, uvreženo je mišljenje da ljudi u malim sredinama ne koriste nove tehnologije. Međutim, uspeli smo da se razvije jedna aplikacija koja je zaista laka za korišćenje."
U skladu sa posebnim, i zbog slabe pokrivenosti mreže, specifičnim zahtevima, na svim tablet računarima instalirana je aplikacija koja je povezana sa informacionim sistemom kompanije.

Aplikacija radi u oflajn režimu – podaci se prikupljaju bez komunikacije sa kompanijom i na kraju dana, prosleđuju se u kompaniju, objasnio je Živan Savić iz "Veridiksa", jer nisu mogli da obezbede pokrivenost na celoj teritoriji.

Samo godinu dana, koliko je prošlo od primene novog, elektronskog načina rada na terenu, zbog bolje ažurnosti i efikasnosti ulaganja su, kažu, opravdana a povratak na prethodno, baš kao i nekada uvođenje novina, sada je za sve nezamisliv.

rts.uzice@rts.rs

Kompletan tekst