Iz godine u godinu sve je veći broj razreda Srpske dopunske škole u Nemačkoj. Interesovanje za srpskim jezikom vlada i kod predstavnika Srba koji žive u rasejanju u više generacija ali i kod dece, koja su sa svojim porodicama nedavno pristigla iz Srbije i Republike Srpske.
Broj đaka u Nemačkoj je značajno porastao od kada je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja preuzelo brigu o nastavnicima koji rade u pokrajinama Hesen i Bavarska. Do tada je nastava bila organizovana u Baden-Virtembergu, Berlinu, Bremenu i Hamburgu.
Lepa vest stiže i iz pokrajine Rajnland Pfalc iz grada Trira, gde su stvoreni uslovi da se počne sa radom Srpske dopunske škole. „Na osnovu interesovanja naših građana koji žive i rade u pokrajini Rajnland – Pfalc, u organizaciji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i Generalnog konzulata Republike Srbije u Frankfurtu, školskoj 2021./2022. godini u Triru može da počne dopunska nastava na srpskom jeziku, za decu od 7 do 14 godina koja žele da uče srpski jezik, upoznaju srpsku tradiciju, kulturu i steknu osnovna znanja iz nacionalne istorije i geografije“, istakle su koordinatorka Srpske dopunske škole za više država u Evropi i Južnoj Africi Biljana Bukinac* i nastavnica Tanja Ajder Padežanin.
Nastavu realizuju Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i ono obezbeđuje novčana sredstva, tako da je škola za učenike besplatna. Uče se predmeti: Srpski jezik i kultura, Moja otadžbina Srbija i Osnove kulture srpskog naroda.
„Dopunska škola ima za cilj učenje i negovanje srpskog jezika kao maternjeg jezika učenika, razvijanje i jačanje svesti o svom nacionalnom i kulturnom identitetu kroz upoznavanje srpske kulturne baštine i održavanje trajnih veza sa otadžbinom“, dodale su Biljana Bukinac i Tanja Ajder Padežanin.
Svi zainteresovani za dopunsku nastavu mogu da se jave koordinatoru Bukinac putem mejla biljana.bukinac@mpn.gov.rs ili nastavnici Tanji Ajder Padežanin na broj telefona +4917637857616.
*Biljana Bukinac je koordinator obrazovnog vaspitnog rada u inostranstvu za države Nemačka (ali ne i za pokrajinu Baden-Virtemberg), Švajcarska, Danska, Norveška, Velika Britanija, Belgija, Grčka i Južnoafrička republika.