Sa novim labovima koji unapređuju rad ove tri tehničke škole, važne za privredu i razvoj svojih gradova i regiona, u Srbiji postoji ukupno 17 labova a do kraja godine je planirano otvaranje još 8. Time se Mejkers mreža podrške srednjoškolskom obrazovanju širi i uključuje sve veći broj nastavnika i učenika, koji usavršavaju svoja znanja i veštine za 21. vek kroz brojne programe i projekte koje ova mreža donosi sa svojim partnerima iz privrede i obrazovanja.
Novootvoreni Mejkers labovi predstavljaju značajan iskorak u modernizaciji obrazovnog sistema, a cilj je da podstaknu kreativnost, inovativnost i primenu teorijskih znanja kroz praktične projekte. Iza ove inicijative stoji Grupa za obrazovanje, koju čine Nordeus fondacija, Centar za promociju nauke, Dostignuća mladih u Srbiji i Inicijativa Digitalna Srbija.
Istorija i budućnost obrazovanja: Tri škole kao stubovi razvoja svojih zajednica
Tehnička škola u Pirotu, sa više od 145 godina tradicije, poznata je po uspešnom radu u oblasti elektrotehnike, mehatronike i CNC tehnologije. Učenici ove škole redovno osvajaju nagrade na republičkim i međunarodnim takmičenjima, a posebno se ističu u projektima vezanim za veštačku inteligenciju i robotiku. Na svečanom otvaranju Mejkers laba predstavljeni su radovi učenika, uključujući projekte u 3D modelovanju i primeni CNC tehnologije, dok su prisutni bili i predstavnici lokalne zajednice i privrede.
U Šapcu, Tehnička škola, nekadašnja Šegrtska škola, postala je centar za obrazovanje kadrova u oblastima elektrotehnike, mašinstva i građevinarstva. Učenici škole osvojili su brojne nagrade na takmičenjima u robotici i inovacijama, a učenički projekti iz oblasti robotike, uključujući robotičku ruku i automatske sisteme, predstavljeni su tokom otvaranja Mejkers laba. Ceremoniji su prisustvovali predstavnici škole, lokalne zajednice i industrije, a svi su naglasili značaj ovakvih projekata za budućnost obrazovanja.
Prva tehnička škola u Kragujevcu, koja je lider u STEAM obrazovanju, godinama unapređuje inovativni pristup nastavi. Njeni učenici ostvaruju uspehe na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima iz elektronike i programiranja. Tokom otvaranja Mejkers laba u školi, prikazani su projekti učenika iz oblasti LEGO robotike, a učenički timovi su predstavili svoja rešenja koja se takmiče na nacionalnim takmičenjima. Škola je domaćin brojnih naučnih manifestacija, poput Festivala nauke i takmičenja u inovacijama, što dodatno doprinosi njenoj reputaciji kao centra za nauku i tehnologiju.
Podrška lokalnih zajednica i industrije
Svečanim otvaranjima Mejkers labova prisustvovali su predstavnici lokalne zajednice, privrede, ali i nacionalni partneri koji su podržali inicijativu. Danijela Vučićević, v.d. direktora Centra za promociju nauke, naglasila je važnost ovakvih inicijativa: „Mejkers labovi nisu samo obrazovni centri, već su i most između škole i privrede, omogućavajući učenicima da uče kroz praktičan rad i inovativne projekte.“
Svake godine, inicijativa ojačava vezu privrede i obrazovanja na različite načine. I ove školske godine, partneri inicijative, ključni za izgradnju i opremanje svih labova su kompanije Henkel, Tarkett, Roma Company, Bosch, kao i novi partneri – kompanije Epson i Gigatron. Zahvaljujući Gigatronu, svi labovi otvoreni ove školske godine će imati velike pametne televizore, koji su važni kako za rad tako i za lakše povezivanje i deljenje znanja i iskustva kroz Mejkers mrežu i šire, a Epson obezbeđuje multifunkcionalne štampače najnovije generacije za sve postojeće i nove labove. Tako da i kroz opremu za svakodnevni rad nastavnici i đaci koriste nove tehnologije i tako ga unapređuju.
Mejkers lab Prva tehnička škola KragujevacMiloš D. Živojinović
“Mejkers lab je lepo osmišljen, inspirativan prostor gde će naši đaci moći da se okupljaju i razmenjuju svoje ideje. Pored samog prostora, nama je veoma značajna i oprema koju smo dobili. Oprema je birana tako da obogaćuje nastavne planove i omogućava eksperimentisanje iz oblasti robotike, matematike i fizike. Takođe, Mejkers mreža nam omogućava razmenu ideja i iskustava sa kolegama iz različitih gradova – tu smo da naučimo od njih a i da podelimo naše primere dobre prakse”, naglasio je Milan Savić, nastavnik elektro grupe predmeta i koordinator Mejkers laba u Tehničkoj školi u Šapcu.
Svaki lab nakon otvaranja ulazi u sledeću fazu a to je priključivanje programima za nastavnike i učenike Mejkers mreže. To podrazumeva rad, ne samo u okviru svoje škole, već i povezivanje sa drugim školama, zajedničko stvaranje i inoviranje, povezivanje sa privredom i sve druge oblike podrške. Na ovaj način se gradi razumevanje i interesovanje mladih ljudi za savremenu nauku, tehnologiju i privredu koju god oblast da izaberu prateći svoje talente i interesovanja.
Trenutno je u toku i konkurs za otvaranje Mejkers labova u narednim godinama koji traje do 1. oktobra. Sve zainteresovane srednje škole u Srbiji se mogu prijaviti. Informacije su dostupne na sajtu Mejkerslab.rs
Post Views: 89