OTVORENO PISMO SRBA IZ AMERIKE TADIćU I KOŠTUNICI
SANKCIJE SRBIJI 20. JANUARA
• Bivši američki predsednik DŽimi Karter i poznati hirurg iz Kalifornije prof. dr Borko đorđević spremni da pregovaraju sa Karadžićem i Mladićem
Ukoliko Srbija ne ispuni obaveze prema Haškom tribunalu, već 20. januara iduće godine prete joj sankcije američkog Kongresa iz Vašingtona, upozorava grupa uglednih Srba iz Kalifornije (SAD) u otvorenom pismu predsedniku i premijeru Srbije Borisu Tadiću i Vojislavu Koštunici, predlažući da u direktnu komunikaciju sa Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem stupe prof. dr Borko đorđević, naš ugledni hirurg iz Palm Springsa i bivši američki predsednik DŽimi Karter.
U pomenutom dopisu, čiju je autentičnost za „Vesti“ potvrdio Vukman Krivokuća, pomoćnik ministra za dijasporu Vlade Srbije, konstatuje se „da je ključni problem saradnje sa svetom neispunjavanje međunarodnih obaveza Srbije prema Haškom tribunalu, odnosno neisporučivanje optuženih Radovana Karadžića i generala Ratka Mladića“, na čemu „insistira vodeća svetska sila SAD, a njenim zahtevima pridružuju se i ostale zapadne zemlje“.
Narod živi sve teže
U pismu se takođe konstatuje se da je „politička i ekonomska nestabilnost državne zajednice Srbije i Crne Gore i dalje evidentna“, kao i da „nova demokratska vlast još nije uspostavila željene odnose sa međunarodnom zajednicom, koji bi Srbiji doneli stabilnost i otvorili proces značajnijeg uključivanja stranih investitora u obnovu privrede, što je pretpostavka za poboljšanje standarda naroda koji živi sve teže i teže“.
„Ukoliko se ta obaveza ne ispuni, najavljeno je da će američki Kongres 20. januara 2005. ponovo uvesti sankcije Srbiji. Takva mera bi još više otežala međunarodni položaj državne zajednice Srbije i Crne Gore i još više unazadila ekonomiju zemlje, što bi za posledicu imalo dalji pad životnog standarda stanovništva“, upozorava se u pismu.
Zabrinuti zbog takve situacije, kako se dalje navodi, „istaknuti predstavnici srpske dijaspore u Americi i uticajni američki krugovi izrazili su spremnost da pomognu u razrešavanju problema, da se ono najgore za narod ne bi dogodilo“.
Suština predloga je, kako stoji u otvorenom pismu Tadiću i Koštunici, da se u posredovanje oko Karadžićeve i Mladićeve dobrovoljne predaje uključe bivši američki predsednik DŽimi Karter i prof. dr Borko đorđević, ugledni plastični hirurg iz Palm Springsa u Kaliforniji, koji bi stupili „u direktnu komunikaciju sa Karadžićem i Mladićem“.
čeka se odgovor Tadića i Koštunice
O dobrim namerama i želji prof. dr Borka đorđevića da pomogne u razrešenju pitanja dobrovoljne predaje Karadžića i Mladića razgovarao sam u nekoliko navrata, po više sati prilikom mog poslednjeg boravka u Americi. Nakon povratka u Beograd učinio sam ono što se od mene tražilo: da o đorđevićevoj ponudi isključivo i samo razgovaram, prvo sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, a zatim i sa premijerom Vojislavom Koštunicom. Od njih, međutim, zvanični odgovor tad nisam dobio i još ga čekam – izjavio je za „Vesti“ prof. dr Vojislav Vukčević, ministar dijaspore Vlade Srbije.
Uključivanje prof. dr Borka đorđevića u ovaj proces, kako se navodi u pismu, „podrazumeva da on dobije status ovlašćenog pregovarača i da mu američki Stejt department, na zahtev državne zajednice SCG, izda saglasnost za to, imajući u vidu da on, pored državljanstva SCG, ima i državljanstvo SAD“.
– Inicijator tog projekta je prof. dr Borko đorđević, jedan od najuticajnijih Srba u SAD, jer kao priznati američki hirurg iz Palm Springsa, čiji su pacijenti poznate ličnosti Amerike, on ima izuzetno razvijene političke veze u SAD. Prof. dr Borko đorđević tesno sarađuje sa Karterovim centrom, a ima i lične veze sa ovim cenjenim bivšim američkim predsednikom. Borko đorđević je uključio DŽimija Kartera u mirovni proces u Bosni, kada ga je doveo 1994. godine na Pale, na razgovore sa Karadžićem i Mladićem.
U poslednji predloženi projekat, vezan za ove haške optuženike, sa američke strane uključili bi se i još neki uticajni kongresmeni i senatori SAD – potvrdio je za „Vesti“ Vukman Krivokuća, pomoćnik ministra dijaspore Srbije.
Najbolji advokati za Karadžića i Mladića
Karter i đorđević su, kako se napominje, „već imali kontakte sa američkim ambasadorom Pjerom Rišarom Prosperom, koji im je preneo saglasnost američke vlade da se okrivljenima stavi na raspolaganje sva pravna dokumentacija i obezbedi pravna zaštita najboljih svetskih advokata, kao i da se ispita mogućnost da Haški tribunal tim okrivljenima sudi u Beogradu“.
ZA SANKCIJE ZNAJU, PET PARA NE DAJU
• Tadić i Koštunica nisu se oglasili, pa im treba postaviti pitanje zašto ćute, kada znaju da su SAD najavile embargo Srbiji i to od 20. januara, kaže sagovornik „Vesti“
Profesor Borko đorđević iz Palm Springsa u Kaliforniji, ugledni američki hirurg koji ima veoma čvrste političke i društvene veze u visokim krugovima SAD oštro je kritikovao vlast u Srbiji, jer i pored upozorenja dijaspore ne čini ništa kako bi sprečila uvođenje američkih sankcija Srbiji, koje će, kako kaže, uslediti zbog nesaradnje sa Hagom.
– Posredstvom ministra za dijasporu Vlade Srbije Vojislava Vukčevića, pre mesec dana, predsedniku i premijeru Republike Srbije Borisu Tadiću i Vojislavu Koštunici upućena je od strane grupe uglednih Srba južne Kalifornije i nekih istaknutih Amerikanaca jasna poruka, sa preciznim instrukcijama, šta hitno treba da preduzmu kako bi Srbija uverila zvanični Vašington da je potpuno spremna za saradnju sa Haškim tribunalom. Tadić i Koštunica se do danas nisu oglasili, pa im treba postaviti pitanje zašto ćute, tim pre što im nije nepoznato da se iz američkog Kongresa najavljuje ponovno uvođenje političkih i ekonomskih sankcija Srbiji, i to moguće je već20. januara iduće godine.
Sastanak sa ambasadorom SAD
Naš sagovornik napominje da su predsednik i premijer Srbije takođe dobili instrukcije da se povodom pomenutog predloga sastanu sa američkim ambasadorom u SCG.
– Prema mojim saznanjima, Tadić i Koštunica još ništa nisu uradili da konkretno pokažu dobru volju u odnosu na Tribunal i da dokažu da brinu o budućnosti svih stanovnika Srbije, a svesni su da, po svim dostupnim informacijama, Srbija više nema nikakvu odstupnicu da bi izvrdala saradnju sa Haškim tribunalom. I tu niko ne treba da se zavarava, jer je potrebno imati u vidu da se javna američka spoljna politika sporo menja – kaže Borko đorđević.
Jer, u SAD je ocenjeno da je saradnja Srbije sa Hagom svedena na nulu, a Vašington smatra da Tribunal za ratne zločine počinjene na tlu bivše Jugoslavije ne može da funkcioniše bez te saradnje i ne može da okonča posao dok se pred ovim sudom ne pojave Radovan Karadžić i Ratko Mladić – rekao je za „Vesti“ đorđević.
Na naše pitanje u čemu se sastoje pomenute instrukcije upućene Tadiću i Koštunici, sagovornik Vesti kaže:
– S obzirom na to da bivši američki predsednik Džimi Karteri ja imamo odgovarajuće iskustvo i političke veze još iz vremena mirovnih pregovora o Bosni, od Pala do Dejtona, Tadiću i Koštunici je predloženo i objašnjeno kako da se nas dvojica uključimo u pregovarački proces vezan za Mladićevu i Karadžićevu dobrovoljnu predaju, tako što bismo stupili u direktnu komunikaciju sa optuženima i predočili im odgovarajuće garancije Amerike kako bi njih dvojica dobili čitav ansambl najuglednijih svetskih advokata, imali pošteno i fer suđenje. Moguće je, uz uporan i adekvatan pritisak, da to suđenje bude čak i u Beogradu a ne u Hagu, jer tamo ne bi imali šansu za korektan proces – kaže đorđević.