Oživela stara šabačka kafana

Šabačka kafana, prva je kulturna institucija grada na Savi. U njoj je postojao autentičan boemski život čuvenih trgovaca, poštovala su se pravila i istoričari kažu, u nju dolazilo sa predznanjem.

Iz stare šabačke kafane kao centra društvenog života ostale su mnoge angedote, ali i bogato kulturno nasleđe.

"Tu su se sklapali poslovi, rađale ljubavi, tu su se sklapale zavere, na žalost neke ljubavi i propadale.. U šabačke kafane dolazili su kraljevi, konzuli, diplomate, da osete taj duh šabačkog noćnog života", kaže Ana Pavlović, TOŠ Šabac.

Pravi duhovni i intelektualni centar Šapca bila je kafana "Mira Mare". U njoj je tridesetih godina preuređen prostor za potrebe biblioteke i pozorišta. Ovde su nastale muzička i baletska škola, radnički univerzitet, KUD Abrašević u okviru kojeg je i obnovljena.

"Tih tridesetih godina ovde je postojao Klub ljubitelja Francuske, kraljevine Velike Britanije i u svakom smislu može se reći da je ovaj prostor, osim što je jedan od stotinu čuvenih kafana, zapravo bio iintelektualni centar grada sve do Drugog svetskog rata. Kasnije se ovde odvajaju Narodni muzej, biblioteka, pozorište i odlazi u institucije", kaže Tatjana Marković, kustos Šabačkog muzeja.

Posle više decenija, obnovljeno zdanje kafane "Mira Mare" ponovo odiše toplinom starih lampi, gramofona i ploča, kariranih stolnjaka i cveća, kao u vreme prvih vlasnika, Danice i Mihajla Grujića.

Autori ideje o oživljavanju ove stare šabačke kafane, kažu da ih istorija obavezuje. Zato u ovom prostoru organizuju književne večeri, pozorišne predstave i žurke sa kojih je prihod namenjen u humanitarne svrhe. Koliko kafanski život znači šapčanima, svedoči turistička tura – "Obilazak starih šabačkih kafana".

rts.sabac@rts.rs
+381 15 353 269

Kompletan tekst