Izglasavanje nepoverenja premijeru Tihomiru Oreškoviću definitivno znači pad vlade koju su formirali HDZ Tomislava Karamarka i Most Bože Petrova.
Orešković je u svom obraćanju rekao da je pravi razlog za rušenje njegovog kabineta to što je zbog zaštite nacionalnih interesa počeo da radi na rešenju spora „Ina-MOL“ kroz nastavak arbitraže i početak novih pregovora, što nekima nije odgovaralo.
„Nije tajna da se moji stavovi oko ‘Ine’, LNG-a i energetskog sektora bitno razlikuju od stavova nekih članova vlade i da sam ih čvrsto branio jer sam duboko svestan važnosti koju ‘Ina’ i energetski sektor imaju za našu ekonomiju i borio sam se se da zaštitim naše vitalne interese“, rekao je Orešković.
Izjavio je da mu je žao jer je, kako je rekao, imao najbolje namere da pomogne domovini.
Sada, međutim, smatra da su novi izbori bolje rešenje od rekomponovanja vlade.
„Svi smo došli s namerom da popravimo ekonomsku situaciju. Zbog loše komunikacije i slučaja (Tomislava) Karamarka nismo mogli da funkcionišemo. Kao premijer sam upoznao i dobre i loše stvari, kao zemlja imamo veliki potencijal. Nisam tu došao da se bavim politikom nego da pomognem i tu sam dok se ne izabere nova vlada da ispunim cilj“, rekao je Orešković novinarima.
Na pitanje da li je očekivao izglasavanje nepoverenja, Orešković je uzvratio pitanjem: „Ko bi to mogao očekivati“?
Nadao se, kaže, da će imati odršku Karamarka, ali s Petrovim, dodao je, dobro je sarađivao.
„Domoljub sam, volim izazove, ovo je bio ogroman izazov i iskustvo. Zahvaljujem svim građanima koji su mi dali podršku. Ja sam malo tužan, jer mislim da smo mogli puno više napraviti, ovaj tim je imao veliki potencijal. Kao čoveku koji je došao iz privrednog sektora, puno je političkih spinova, ali uveren sam da će Hrvatska imati dobru privrednu godinu. I dalje ćemo raditi i tu sam dok bude trebalo ispuniti ovu funkciju, kao tehnički premijer“, rekao je Orešković.
Otkrivajući svoje naredne korake, Orešković je rekao da će naredni vikend za njega biti porodičan, ali i da još ima obaveze koje mora da završi.
Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović počeće u petak konsultacije s parlamentarnim strankama.
Padom Vlade počinje da teče rok od 30 dana u kojem parlamentarne stranke mogu da formiraju novu većinu u Saboru od 76 poslanika i imenuju novog mandatara.
Ukoliko do toga ne dođe, predsednica države raspisuje prevremene izbore.