Srbija je ostvarila dramatičan napredak u oblastima demokratije, građanskog društva u reformame ekonomije i pravosuđa, ocenili su učesnici panela „Deset godina napretka na Balkanu“, piše jutros „Glas Amerike“.
Na skupu održanom u Nemačkom Maršalovom fondu učestvovali su predstavnik američkog Stejt departmenta Tom Kantrimen, Predsednik Nacionalnog demokratskog instituta, Kenet Volak i drugi, a diskusijom o Balkanu je, kako se navodi, preovladavao optimizam.
Prema rečima Kantrimena, u Srbiji je došlo do „možda najdramatičnijih koraka koje je bilo koja zemlja regiona poduzela u poslednjih 10 godina“ i „sasvim je ispravno što ona danas traži i dodatne korake ka prijemu u EU“.
Srbija je „politički i ekonomnski orijentisana ka budućnosti“, ocenio je Kantrimen, a Kenet Volak je ukazao da je u Srbiji došlo do „dramatične promena u odnosu na period kada je postojala jednostavna polarizacija na demokratiju i autokratiju“.
„Pojavili su se novi protagonisti, smerovi i debate, a demokratski, umereni centar se proširio dok se kod nekih suseda smanjio“, rekao je Volak.
Srpska politika se, prema njegovoj oceni, „menja na bolje, nova generacija je u usponu, stari savezi se menjaju, pojavljuju se novi pokreti, politička debata je zdravija nego ranije i postoji nacionalni konsenzus o potrebi ulaska u EU.“
Politički analitičar Martin Šlecinger je, međutim, ukazao da je „Srbiji bila pripisana nesrazmerno velika krivica za balkanske ratove 1990-ih“ i dodao da se „u pritisku na nju da se odrekne Kosova koristi ‘moralni argument’ – teza da je Beograd izgubio moralno pravo da upravlja Kosovom zbog lošg tretmana kosovskih Albanaca.“
„To je klasičan primer kako velike sile postavljaju međunarodno pravo koje im odgovara, a nikada ga se same ne pridržavaju.“
Tom Kantrimen je rekao da će najveći izazov u regionu Balkana biti uspostavljanje dijaloga između Beograda i Prištine „koji nije igra u kojo j će biti jedan pobednik i jedan gubitnik“.
Kantrimen je ponovio stav Vašingtona da podela Kosova nije mogući ishod za SAD.