Pare Mileševi umesto Mobi

NESPORAZUMI UOčI TRADICIONALNOG DRUŽENJA MLADIH IZ DIJASPORE I OTADŽBINE

PARE MILEŠEVI UMESTO MOBI

• Ministarstvo za dijasporu Vlade Srbije uplatilo 700.000 dinara (oko 10.000 evra) Eparhiji mileševskoj, a ne organizatoru Eparhiji šabačko-valjevskoj • Spremni smo za doček mobara, ali nam još nisu uplaćena sva potrebna sredstva • Dolazak mladih 19. jula

„Moba 2004“, inače tradicionalna akcija Srpske pravoslavne crkve (SPC) i Republike Srbije, koja je pokrenuta 2001. godine u cilju očuvanja identiteta srpskih naraštaja u rasejanju kroz zbližavanje otadžbinske i dijasporske omladine na gradilištima SPC u matici, počinje u ponedeljak i traje do 19. avgusta u Eparhiji šabačko-valjevskoj, a još uvek nisu pristigla sva potrebna i najavljena novčana sredstva od države.
Međutim, Ministarstvo za dijasporu Vlade Srbije uplatilo je 15. juna 2004. godine 700.000 dinara (oko 10.000 evra) za ovogodišnju „Mobu“, ali na račun Eparhije mileševske. Sredstva su, kako je „Vestima“ rečeno u ovom ministarstvu, uplaćena na osnovu dopisa mileševskog episkopa, broj „E. br. 326“ od „6. 03. 2004“, koji je potpisao vladika Filaret.

Druženje mesec dana

– Ovogodišnja „Moba“ u Eparhiji šabačko-valjevskoj zvanično počinje u ponedeljak, kada ćemo učesnike iz dijaspore i otadžbine prevesti iz Beograda u manastir na Sokolu. Do sada ima više od 150 prijavljenih mladih Srba iz evropskog i prekomorskog rasejanja, kao i preko 70 omladinaca iz Srbije i Crne Gore. Učestvuju takođe dve grupe mladih iz Belorusije i Rusije. Srpska omladina iz dijaspore i pomenuti gosti ostaju na „Mobi“ mesec dana, dok ćemo, zbog smeštajnih kapaciteta, otadžbinsku omladinu podeliti u dve smene na po dve sedmice – kaže vladika Lavrentije.

Eparhiji šabačko-valjevskoj do sada nije data nikakva donacija iz ovog ministarstva za istu akciju, koja se održava od 19. jula do 19. avgusta u manastiru Svetog oca Nikolaja na Soko-gradu kod LJubovije. U ministarstvu za dijasporu rečeno nam je da se vladika šabačko-valjevski Lavrentije „nije zvaničnim dopisom ni obratio za pomoć“.
Budući da se, za razliku od mileševske eparhije, u javnosti uveliko promoviše „Moba“ Eparhije šabačko-valjevske, gde se ona tradicinalno i održava od 2001. godine, „Vestima“ je juče u kancelariji vladike mileševskog rečeno da su i oni takođe „spremni, kao što je to bilo leta 2002. godine“, da prihvate „naše mlade iz rasejanja i otadžbine“, da za to imaju „spremne kapacitete, a posla na pretek, jer je počela obnova velikog konaka manastira Mileševe“.

Istorija, jezik, lepote zavičaja…

Kao i u prethodne tri godine, Eparhija šabačko-valjevska, veli vladika Lavrentije, „obezbeđuje deci besplatan smeštaj i ishranu, a država Srbija trebalo bi da učestvuje u finansiranju edukativnog dela akcije: poseta spomenicima kulture i vere, kao i upoznavanja sa lepotama zavičaja, zatim predavanja o našoj istoriji, geografiji, veri i jeziku, što i jeste osnovni cilj učešća na ‘Mobi’ srpskih naraštaja iz rasejanja“.

Sagovornik „Vesti“ iz Vladičanskog dvora u Prijepolju predstavljajući se, u telefonskom razgovoru, kao „službenik Eparhije mileševske“ naglasio je da se u ovoj eparhiji „poštuje vertikalna hijerarhija“ i da oni sad očekuju „uputstva i sledeće korake u vezi „Mobe 2004“, u smislu „detaljno razrađenog programa ove akcije i broja učesnika, koje viša instanca, odnosno Sinod SPC i Ministarstvo za dijasporu, nameravaju da upute u Eparhiju mileševsku“.
Episkop šabačko-valjevski Lavrentije rekao nam je, pak, da je u njegovoj eparhiji sve spremno za doček mobara iz rasejanja i otadžbine, ali „nedostaju sredstva da se program do kraja finansijski zatvori, jer je akciju do sada pomoglo samo Ministarstvo vera Srbije“. U tom ministarstvu „Vestima“ je potvrđeno da su uplatili „700.000 dinara za ovogodišnju „Mobu“, koja će se odvijati u Eparhiji šabačko-valjevskoj“.

Bogat program

Prepodnevni, radni deo „Mobe“ u Eparhiji šabačko-valjevskoj odvijaće se, po najavi, na arheološkom lokalitetu starog Soko-grada, pod nadzorom arheologa, a popodneva su predviđena za časove srpskog jezika, veronauke, istorije i geografije otadžbine, kao i za susrete sa književnicima, glumcima i sportistima, uz posete kulturno-umetničkih društava i horova, kao i učešće u raznim zabavnim i slobodnim aktivnostima. Vikendi su rezervisani za ekskurzije i izlete pod nazivom „Upoznaj zemlju svojih otaca“, kada će mobari obilaziti druge manastire i ostale kulturno-istorijske znamenitosti otadžbine.

Podsećanja radi, „Mobu“ su 2001. godine pokrenuli vladike šabačko-valjevski Lavrentije i sremski Vasilije, s blagoslovom Svetog sinoda SPC. Tada je na molbu vladike Lavrentija poslovodstvo „Vesti“ prihvatilo da naš list u dijaspori bude medijski pokrovitelj te i svih sledećih moba. Prva „Moba 2001“ odvijala se u manastirima Svetog Save u sremskom selu Divošu i Svetog oca Nikolaja u Soko-gradu kod LJubovije. Naredne 2002. godine, u akciji je učestvovalo pet eparhija SPC, među kojima je bila i mileševska. Prošle godine mobarilo se samo u Eparhiji šabačko-valjevskoj, kolevci „Mobe“.

Besplatno pasoši i vize?

Mobari sami snose troškove povratne putne karte od države iz koje dolaze do Beograda, obezbeđuju sebi punu kartu zdravstvenog osiguranja i nose novac za džeparac. U prethodne tri godine diplomatsko-konzularna predstavništva SCG su učesnicima „Mobe“, kojima je to bilo potrebno, besplatno produžavala pasoše SCG, odnosno bez novčane nadoknade izdavala vize SCG nosiocima inostranih pasoša. Očekuje se da tako bude i za „Mobu 2004“.