Pariz neće da čeka zakon

Jubilarna, deseta Evropska smotra foklora u Švebiš Gmindu je prošla, organizatori i učesnici pobrali su odličja i priznanja, ali već naredna – donosi glavobolju. Gde će ona biti održana, u nekoj od evropskih zemalja ili otadžbini je pitanje oko kojeg se podelio i sam Savet smotre odmah pošto je spuštena zavesa na manifestaciju u Švebiš Gmindu. Kandidaturu su predali Francuska, Austrija, Švedska i Srbija. Od 12 članova Saveta, bilo je deset za to da se odluka o narednoj smotri odloži za leto. Razočaran, predstavnik Francuske Miloš Janković je napustio skup, dok su predstavnici Austrije podsetili da je potrebno da se odmah odluči o kandidaturi, jer ako Beč dobije da organizuje narednu smotru ovo je poslednji čas da se obezbedi prigodna hala.

Pohvale

članovi Saveta evropske smotre (SES) dopunjeni predstavnicima Saveza srpskih udruženja u Nemačkoj (ŠUN) i gostima iz matice (pomoćnikom ministra za dijasporu Vukmanom Krivokućom i predsednikom Matice iseljenika Srbije Radovanom Kalabićem) složili su se da je folklorijada uspela i da su se članovi SKC-a „NJegoš-Tesla“ potrudili da budu pravi domaćini. Nastupilo je 27 ansambala, dok su četiri (društva) to učinila van konkurencije. Po rečima domaćina Milorada Jancera „ova folklorijada nije bila najmasovnija, ali jeste najveselija“.

Jovica Stanojević i Borislav Kapetanović iz Austrije su podsetili na dogovor od pre tri godine po kome je obećano da će deveta smotra biti u Švajcarskoj, deseta u Nemačkoj, a jedanaesta u Austriji i zamolili su prisutne da se pridržavaju dogovora.
Po rečima Milorada Jancera nijedna podneta kandidatura nije bila kompletna. Zbog toga je dogovoreno da se do 30. juna upotpune, pa da se onda zakaže sastanak Saveta i da se odluči o domaćinu naredne smotre .
– Po mom mišljenju pravilnik je prekršen i zato sam napustio skup. Trebalo je da izaberemo kandidata za narednu godinu, svejedno iz kog grada – objašnjava za „Vesti“ Miloš Janković. – Zahvaljući predsedniku žirija, predstavnicima države Krivokući i Kalabiću, mi smo prošli jednu izmanipulisanu proceduru. Ide se otvoreno na to da se baci pod noge ono što smo mesecima radili. Jako mi je žao što nisam mogao da dođem do reči i da objasnim šta sve za decu nudimo besplatno.

Tesna bina

Milorad Jancer, predsednik Saveta, ističe da mu je veoma žao što je predstavnik Francuske napustio skup. On je rekao da je francuska kandidatura vraćena, jer nije bila kompletna .
– Zajednica SCG iz Pariza navela je da može da obezbedi binu veličine 55 kvadrata. Kod nas u Švebiš Gmindu bina od 120 kvadrata je za neka folklorna društva bila tesna. Molim predstavnike iz Francuske da ne odustaju nego samo svoju kandidaturu da dopune – kaže Jancer.

Mislim da nećemo učestvovati na sledećim evropskim smotrama pod uslovima koji određuju domaćini, na koje se dovode igrači iz Srbije i gde se unapred zna ko će da bude naredni domaćin.
Janković, koji je predsednik Zajednice SCG u Francuskoj istakao je da će svoju kandidaturu ponuditi svim klubovima preko interneta i medija. Predstavnik Srbije u Savetu Stojan Boškov je pozvao ostale članove Saveta da donošenje odluke o narednoj kandidaturi pomere za leto, dok vlada Srbije ne usvoji Zakon o dijaspori. Boškov je podsetio da „ukoliko se ne reguliše pitanje vojne obaveze (u slučaju da smotra bude u otadžbini) mnogi ansambli neće učestvovati ili neće biti kompletni pošto ima puno momaka koji nisu odslužili vojni rok“.

Adresa

Svi zainteresovani mogu svoje kandidature podneti kod predsednika Saveta evropske smotre do 30. juna putem elektronske pošte na adresu: milorađancer@web.de ili na adresu Saveza srpskih udruženja u Nemačkoj
(Haupstaetterstr. 106b, 70178 Stuttgart).

Po njegovom mišljenju dijaspora će u Skupštini Srbije doći na red tek za dva-tri meseca, pa je predložio članovima Saveta da se tada odluči o domaćinu naredne smotre, tim pre što bi i Vrbas mogao da bude među kandidatima. Predsednik SKUD „Polet“ iz Pariza Miki Andrejić, međutim, kaže da se predstavnici Francuske ne protive održavanju folklorijade u otadžbini, ali su mišljenja da to treba da bude svetska smotra folklora na kojoj će se predstaviti ne samo naši ansambli iz Evrope već i iz Amerike, Australije, sa svih kontinenata gde žive Srbi.
Očigledno je da su pogledi na to ko treba i može da bude domaćin 11. smotre suprotni. Oni koji odlučuju, međutim, morali bi da imaju sve okolnosti u vidu (troškove puta, smeštaja, organizacione sposobnosti domaćina, volju i mogućnost učesnika smotre da odu u maticu), ali i iskustvo Pala, kada je (jedini put) Evropska smotra održana u otadžbini. čekati da se usvoji Zakon o dijaspori kroz nekoliko meseci (ako se usvoji) za ozbiljnu, renomiranu i glomaznu manifestaciju bi ličilo na „pripremanje ražnja, a zec u šumi“.