Патријарх српски Порфирије у манастиру Туману
17. Мај 2021 – 22:31
Из дана у дан служећи Божанствену службу, проповедајући Реч Божју, поучаваући верне, посећујући и тешећи болесне и потребите, путујући дo Далмације, Баната и других наших крајева, Његова Светост Патријарх српски др Порфирије је продужујући радост празника Васкрсења Христовог стигао 16. маја 2021. године, у Недељу мироносица, у источну Србију, у манастир Тумане.
У љубави коју су само велики домаћини кадри да изразе, Светејшег Предстојатеља Српске Правславне Цркве и све госте је дочекао Преосвећени Епископ браничевски др Игнатије. На дан празника, Патријарх је служио свету архијерејску Литургију уз саслужење епископа шумадијсклог г. Јована, браничевског г. Игњатија и тимочког г. Илариона, архимандрита гргетешког Доситеја и туманског Димитрија и више свештенослужитеља.
– Знак Васкрсења Христовог јесте наше сабрање у овој светој обитељи и у овом светом месту, у којем су братство и светитељи тумански своје животе посветили Једином Светом и самим тим, собом, осветили ово место духовног препорода овог краја наше земље у којем су се вековима окупљали наши преци не би ли посведочили Христа, управо оно што и ми радимо данас сабирајући се на богослужењима и пре свега на светој Литургији. То литургијско сабрање у нашем народу је одржало веру у Крст часни и Васкрсење и њоме се сам наш народ очувао. Том вером познаваћемо себе, познаваћемо и друге, зато што смо пре тога познали Христа. Та вера обликоваће наш идентитет докле је света и века, закључио је патријарх Порфирије.
– Свети људи, који су основали ову чудесну светињу знали су да је исихазам, молитвено тиховање, израз човекове насушне потребе за светлошћу Божјом. Они су то знали и живели и ту истину народу преносили. Они су ту истину живели. То је вера! Другачије, то је само једна стерилна философија. Не требају нама вукови у јагњећој кожи са Истока и Запада да нас уче шта је то духовност заснивајући је на обичним људским силама и говорећи како је довољно да гледамо у једну тачку и да понављамо неразумљиве речи, петнаест минута на дан или пола сата. Пуноћа откровења је у Цркви Христовој, а свесни смо да ту пуноћу имамо управо овде. Рећи ћу укратко: немамо ми потребе ни за каквим медитацијама, јогом и другим трендовима такозване „духовности“ који су запљуснули нашу земљу, али и Европу, поручио је Патријарх.
– Из перспективе недеље у којој се молитвено сећамо мироносица морамо нагласити улогу и статус жене у хришћанству. Богородица је имала пресудну улогу у икономији спасења људског рода. Васкрсли Господ се прво јавио женама – мироносицама, учинивши их тиме апостолима Његовог Васкрсења. Љубав и чежња за Христом, чиста и безрезервна, јесу разлози зашто је управо њих изабрао Христос. Љубав изгони страх, каже јеванђелист Јован, а мироносице су управо доказ те истине, рекао је Патријарх.
Упоредивши Туманско братство са пчелама радилицама, које скупљају мед и са овог и са оног света и деле га са свима нама, Патријарх је истакао да је веома радостан због литургијског сабрања и благослова и да се нада да ће се народ окупљати око Христа у туманској светињи док год је света и века. – Ми знамо да је тај благослов већ сада са нама јер верујемо говорећи увек: Христос васкрсе!