Kako je saopštila eparhija pakračko-slavonska, centralna manifestacija obeležavanja Svetih novomučenika jasenovačkih započeće u subotu u devet časova, Svetom arhijerejskom Liturgijom, kojoj će prisustvovati veliki broj arhijereja i domaćina, episkopa Jovana.
Nakon Liturgije, u 13 časova u Pakracu će se obaviti osveštanje obnovljenog južnog krila Vladičanskog dvora i krsta Svetog Jovana Vladimira – dara mitropolita Amfilohija i Mitropolije crnogorsko-primorske.
Kako je objavio hrvatski portal Autograf poseta patrijarha Vartolomeja tom logoru smrti će imati nesagledive posledice i dodaje da će patrijarh Vartolomej, možda, posetiti i BiH.
Portal, piše da je ovo bez sumnje vest koja će pozicionirati Srpsku pravoslavnu crkvu na mirotvornoj karti sveta te onemogućiti revizioniste koji ili divljački umanjuju broj žrtava najvećeg koncentracijskog logora tzv. Nezavisne Države Hrvatske, rugajući se time i žrtvama i Bogu, ili obezvređuje propagandistički manipulišući i uveličavajući njihov broj.
Autograf navodi da je dolazak Vartolomeja u Jasenovac upravo sada iznenadio episkopa Jovana Ćulibrka, ali ga je i razveselio, piše Autograf i dodaje da je episkop Jovan pozive poslao svim patrijarsima, a da se vaseljenski prvi javio.
Za sada se zna da bi Vartolomej trebalo da doputuje na zagrebački aerodrom 8. septembra popodne i biće na koktelu koji će njemu u čast prirediti mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije.
Sutradan, u petak 9. septembra, Vartolomej će učestvovati na simpozijumu o mučenicima SPC-a (mesto jo nije definisano, moglo bi se dogoditi i da simpozijum bude održan u Gradini, u BiH, nasuprot Jasenovcu) u organizaciji Odbora za Jasenovac, na čijem je čelu vladika Jovan Ćulibrk te u suorganizaciji Muzeja genocida u Beogradu.
Na tom simpozijumu se očekuje učešće velikog broja stručnjaka i uglednih gostiju, među kojima i direktor Centra „Simon Vizental“ iz Jerusalima Efraim Zurof.
„Rumunska crkva je na primer poslala jednog od svojih episkopa, tako je i ruska crkva, poljska crkva šalje jednog od svojih episkopa, a patrijarh carigradski je odlučio da dođe sam“, istakao je episkop Jovan.
Dodaje da je patrijarh jedna od vaseljenskih ličnosti i jedna od najvažnijih ličnosti na zemaljskoj kugli.
„Svakako da je dobrodošao, a najviše koristi od svega će imati Jasenovac. Njegov dolazak može samo da donese blagodat, mir, i on svojim dolaskom ponavlja poruku patrijarha Germana iz 1984. kada je osvećena crkva u Jasenovcu, da praštati moramo, a zaboravljati ne moramo.
Sigurno je da je u dosezanju neke koliko-toliko konačne brojke stradalih u Jasenovcu, NDH i Jugoslaviji u Drugom svetskom ratu uopšte ključna saradnja, jer male i zanemarene institucije koje se bave time mogu nešto uraditi isključivo ako se oslone jedne na druge.
“Mislim da ima još mnogo prostora za takvu saradnju i Odbor za Jasenovac je spreman da je potpomogne na svaki način. Pogotovo je važno da se svaka istraživačka institucija osloni na velike međunarodne institucije toga tipa, kao što su institut u sastavu Jad Vašema, londonska ‘The Wiener Library'“ , rekao je ranije episkop Jovan za portal Autograf.
Prema njegovim rečima, važno je da i beogradski Muzej žrtava genocida i Spomen-područje Jasenovac u ovom trenutku imaju priblino isti broj imena žrtava Jasenovca.
To je svakako najdragocenije što imamo i dobar je osnov za svaku buduću suradnju, rekao je Jovan.
Inače, Eparhija slavonska je nastala zajedno sa obnovom Pećke patrijaršije 1557. godine, kada je osnovana prva eparhija na teritoriji Slavonije – u Požegi.
Sa dolaskom patrijarha Arsenija III Crnojevića, sedište arhidijeceze, a potom Slavonske eparhije se premešta u Pakrac.
Vladičanski dvor u Pakracu je kroz istoriju predstavljao centar srpskog crkvenog, narodnog i duhovnog života u Slavoniji.
U okviru Dvora nalazila se Episkopska knjižnica u čijim se fondovima čuvalo 112 Srbulja, koji predstavljaju nezaobilazne spomenike srpske pismenosti.
Tokom vekova Pakračko-slavonska eparhija je delila stradalnu sudbinu svog naroda pa je u nesrećnim dešavanjima u prethodnom veku veliki deo građevina u celosti ili delom porušen.
Poslednjih godina se intenzivno radi na obnovi duhovnog života i svetinja srpskog naroda na prostorima mučeničke Slavonije.
Nakon osvećenja obnovljenog južnog krila Vladičanskog dvora u Pakracu planira se dalja obnova istočnog krila i opremanje prostora za povratak i vraćanje stare bibliotečke građe i obnova bibliotečkog fonda.
Od znamenitijih Slavonaca, važno je istaći da je Patrijarh srpski Pavle rođen u Kućancima, u Slavoniji gde je završio osnovnu školu i pripreme za dalje školovanje imao u manastiru Orahovica, saopštila je Eparhija pakračko-slavonska.