Pazi, prevara!!!

Saša Pribićević (45), marketing menadžer iz Novog Sada, posle višegodišnjeg boravka u inostranstvu i profesionalnog rada ovih dana čeka zvaničnu registraciju Društva za borbu protiv prevare. Očekuje da mu pomogne i država jer već sada u osnivanju, preko kontakta na sajtu “prevara. info”, dobija brojne apele ojađenih građana koji traže savet, ili bar utehu.

– Cilj Društva je prevencija prevare. Izmanipulisanom građaninu ostaju samo advokati i sudovi, posle tri do pet godina, eventualno, može očekivati neku svoju pravdu. Sedam godina sam živeo u Kanadi i tamo video svetske prevare, pa sam počeo da ih izučavam… Vremenom mi je to postao hobi, a sada i posao u njihovom razotkrivanju. Značilo bi da nam Telekom Srbije izađe u susret i da dobijemo specijalni telefon da bi se prevareni građani još više javljali da im pomognemo – objašnjava Pribićević.

Lažni poslovi
Kod lažnih poslova od vas se traži da platite: aplikacije, lekarske preglede, testiranje, avionsku ili brodsku kartu do mesta na kom se “održava” intervju, kao i vize ili troškove pravnika. Zapamtite: prevaranti uvek traže da se bar nešto uplati unapred!

Nove piramide
U centralnoj Srbiji pojavila se kompanija koja se koristi piramidalnom šemom i nastavlja da se širi dalje prema unutrašnjosti. Učlanjenje se plaća 2.000 evra. Ako se ovo dešava u vašem gradu, obavestite policiju. Obratite pažnju: ovakve poslove uvek će vam ponuditi neko iz vaše okoline. Osoba koja vam nudi posao nikad neće znati da vam objasni o kakvom poslu se radi. Da biste to saznali, morate doći na sastanak na kom će profesionalni promoteri objasniti o čemu je reč. Na sastancima onaj ko vas je doveo mora da plati određeni iznos za vas. Promoteri uvek objašnjavaju kako ćete se obogatiti a da na kraju sastanka nemate pojma o čemu se zaista radi. Kad se piramida raspadne, a hoće, i to vrlo brzo, ostaćete bez novca i bez prijatelja koje ste uvukli u prevaru.

Dobili ste “mercedes”!
“Mercedes” je automobil visokog kvaliteta i baš zato ga prevaranti koriste za svoje mahinacije. Osoba koja nudi nagradu predstavlja se kao ovlašćeni diler neke auto-kuće i kaže vam da ste osvojili “mercedes”. Mogu biti i druga skupocena vozila. U prvom razgovoru će vam tražiti da platite neki manji iznos, recimo 500 evra za ležarinu ili troškove prevoza. Ako pristanete na to, zvaće vas ponovo i velike su šanse da će vas ponovo nagovarati da platite nešto novo, recimo porez… Ali, čak i kad prestanete da plaćate, zvaće vas ponovo. Prevarantska filozofija: ako su jednom uspeli da vas prevare, velika je mogućnost da će uspeti ponovo!

Crno žumance
Prevara nastaje tako što vam “prorok” kaže vašu sudbinu koja je, naravno, tako crna da je pitanje života i smrti za vas i vaše najdraže. Da bi vam dokazali da sa vama stvarno nešto nije u redu, neki vidovnjaci traže da donesete jedno obično kokošje jaje. Kad žrtva preda jaje vidovnjaku, on ga razbije, a žumance i belance dobiju tamniju ili čak crnu boju. Ovo se postiže tako što prevarant neprimetno stavlja malo boje, koja se nalazi na dlanu ruke koja je okrenuta nadole. Vi ovu boju ne možete da vidite jer se prave u boji kože i neprimetna je za vaše oko. Tvrde: za vašu lošu sreću je kriv novac ili bačena kletva. Vremenom ćete shvatiti da je iz vašeg života jedino uklonjen novac.

Lažni koledži
Prevaranti obično daju oglase u novinama ili internetu nudeći školovanje dece u elitnim koledžima ili univerzitetima širom sveta i nude školarinu i plaćene sve troškove odabranima. Kad nazovete broj iz oglasa, oni su puni entuzijazma, voljni da pomognu mladim ljudima koji žele da se školuju, ali, naravno, treba nešto “malo” i da se plati. Posle nekoliko dana vas nazovu i oduševljeno vam kažu da vaše dete ima odlične šanse da dobije stipendiju i školovanje. Nekoliko dana nakon testiranja stižu rezultati ili vas pozovu telefonom i jave vam da je vaše dete dobro ili odlično uradilo test. Napominju vam da je školovanje besplatno, smeštaj, hrana, ali da vi treba da platite kartu u jednom pravcu ili neke druge troškove, i da će i tu oni da vam pomognu, jer “oni” preko studentske organizacije imaju popuste na avionske karte, tako da, ako karta košta, recimo, 1.000 evra, vi samo treba da uplatite 700. Nažalost, većina roditelja pristane…

Škole tenisa
Obično sve počinje sa oglasima u kojima se nudi “profesionalna škola tenisa” ili “boravak u letnjim kampovima” u inostranstvu. Kad se roditelji zainteresuju, scenario je sledeći: roditelji popune formulare, onda se od njih traži da pošalju snimke nekih mečeva njihove dece, ili na teren dolaze izaslanici firme. Kontaktiraju s roditeljina i kažu im da su “oduševljeni” talentom njihovog deteta ili da mali ima veliki potencijal, ali da bi trebalo raditi na “bekendu ili forhendu”. Onda vam traže novac za avionsku kartu, a školarinu “navodno” oni plaćaju jer je vaše dete “veliki talenat”…

Nagradne igre
Nagradnim igrama kao prevarom ne koriste se samo prevaranti nego i legalne firme. Da biste učestvovali u nagradnoj igri, morate da se pretplatite na njihov časopis ili da kupite knjige od njih. Broj pretplatnika raste, a izvlačenje nagrade ostaje u tajnosti. Dolazi novo kolo i opet niko ne zna ni da li je neko dobio nagradu ni ko su srećni dobitnici. Ljudi su već postali skeptični i odjednom se u njihovim časopisima pojavljuju osvajači nagrada. Pojavljuju se i slike dobitnika sa njihovim imenima i naziv države iz koje su. Pa, recimo, vidite Roberta iz Kalifornije, a u Kaliforniji imate bar dva miliona Roberta!

TV kviz
Noćima gledamo kvizove u kojima se nude hiljade evra onome ko odgovori na lagana (čitaj: glupava) pitanja. Potrebno je da samo nazovete broj sa ekrana i dobićete 1.000-2.000 evra. Samo treba da pozovete. Pre nekoliko meseci žalila mi se jedna gospođa: “Zamislite”, kaže ona, “deset minuta sam čekala na telefonu a oni me nisu uključili u emisiju. Još sam prepoznala Željka Joksimovića!” Pitanja su napravljena tako da svako može da odgovori na pitanje. Matematika je sledeća: vi pozovete i odmah ste ostavljeni da čekate. Uključenje u emisiju košta između 30 i 50 dinara. Svaki započeti minut isto toliko, tako da vaš račun za telefon može da bude i po hiljadu dinara veći. Da li ćete imati priliku da odgovorite na pitanje? čisto sumnjam.

POGINUO VAM JE MUŽ!
Ovo je jedna od najpopularnijih prevara, od koje će vam se dići kosa na glavi. Prevara počinje tako što vam se pošalje SMS u kom se kaže: vaš muž je nastradao u saobraćajnoj nesreći i treba da pozovete broj telefona sa ekrana da biste dobili više informacija. Bez razmišljanja pozivate broj i osoba sa druge strane najljubaznije razgovara sa vama. Vi pokušavate da saznate šta se desilo vašem mužu i razgovor traje. Ljubazna operaterka pokušava da sazna zašto ste zvali, prebira po papirima kako bi pronašla osobu koju tražite, zatim poziva nekog saradnika, i nakon petnaestak minuta saznajete da se ne radi o vašem mužu, nego o osobi koja ima slično ime i prezime. Vi odahnete i spustite slušalicu. Kad pogledate preostali kredit ili dobijete račun na kraju meseca, videćete da je nenormalno visok. Proverite broj koji ste zvali i videćete da se radi o komercijalnom broju telefona registrovanom u nekoj susednoj zemlji.

PREVARE MOBILNIM
Da li ste ovih dana na vašem mobilnom pronašli propušten poziv sa brojem iz inostranstva? Ako jeste i niste se javili, onda je u redu. Ako jeste, prevareni ste! Kako se radi: prevaranti zakupe komercijalne brojeve telefona u raznim zemljama koji nisu skupi. Zatim se kompjuter programira da poziva na stotine hiljada telefonskih brojeva, a prevaranti samo čekaju da pozovete i da vam naplate između 10 i 50 evra za jedan telefonski poziv.