Perjanice srpske kulture

U Susret predstojećem filmskom festivalu u Lokarnu na kojem svake godine u konkurenciji budu i naši filmovi, a koje prati i tamošnja srpska zajednica, predstavljamo rad srpskih udruženja i uglednika u italijanskom delu Švajcarske.

Airolo, Faido, Lugano… zvuči italijanski, reč je o mestima i gradovima u švajcarskom kantonu Tićino, u kome živi i radi oko četiri hiljade Srba.

Srpska zajednica društveno je sabrana u Crkvenu zajednicu, Udruženje Sveti Sava u Belinconi, kulturno-umetničkim društvima Branko Radičević i Desanka Maksimović u Luganu, fudbalskom klubu Drina, a srpski jezik se čuva i neguje u odeljenjima dopunske nastave na srpskom jeziku organizovane pod okriljem Ministarstva prosvete Srbije.

Perjanicu u klupskom organizovanju čini Udruženje Sveti Sava, koje u Belinconi ima i svoje prostorije i koje organizuje proslave, druženja, sastanke, humanitarne akcije, priredbe, susrete generacija…

Desimir Stevanović, dobrotvor koji je svoj život ugradio u društvene aktivnosti Srba, je alfa i omega naše zajednice u Tićinu. Svojim zalaganjem i radom zadužio je generacije Srba u ovom delu Švajcarske. Zato ga zemljaci nazivaju i narodnim konzulom, jer nema kome nije pomogao u Tićinu i zavičaju. Njegova pomoć i rešavanje problema sa kojima se srpska zajednica, ali i porodice i pojedinci suočavaju su za primer. Bolnicama u domovini, porodicama i pojedincima je tokom poslednjih 40 godina obezbedio pomoć koja se meri u tonama.

Tu su i Ljiljana Skaramela i Slavko Bojanić, koji su kao deo srpske zajednice dali nemeriv doprinos kulturnom i sindikalnom organizovanju naših ljudi koji žive u ovom delu Švajcarske. A srpski školarci se sa ponosom sećaju nedavno preminule nastavnice Mirjane Todorović-Banković, koja je školskim i vannastavnim aktivnostima organizovala najmlađe naraštaje u italijanskom kantonu.

Teritorija crkvene opštine u Luganu proteže se na teritoriju kantona Tićino i na teritoriju italijanskog govornog dela kantona Graubinden, a bogosluženja obavlja jerej đorđe Lukić.

U oktobru prošle godine stvorena je humanitarna organizacija Nemanjići-Tićino. Reč je o mladim Srbima i prijateljima drugih nacionalnosti koji mesečnom članarinom skupljaju određenu sumu novca i materijala. Zajednički upućuju pomoć porodicama i pojedincima iz Srbije, Republike Srpske i Bosne i Hercegovine.

Prošle godine u Luganu je stvorena i muzička fondacija Svis muzik centar, koja je internacionalnog karaktera, a u kojoj predaje profesor horne Marija Janković i svira Milica Stamatović.

U Tićino dolaze i naši fokloraši iz otadžbine, gostuju glumci, pevači slikari. Pred letnje odmore KUD Desanka Maksimović je u Luganu ugostilo glumce Ljiljanu Lašić, Radu đuričin i Ivana Bosiljčića, koji su izveli dramu Jasmin, a najstariji fudbalski klub u jedinom italijanskom kantonu u Švajcarskoj, Drina je u belinzonskom Ekspo centru proslavio svoj trideseti rođendan. Leti se društveni život Srba iz klupskih prostorija seli u prirodu, gde se organizuju okupljanja, turniri i porodični izleti.

PAROHIJA LUGANO

MISIONARSKA parohija u Luganu osnovana je 1996, a Crkvena opština Lugano 2000. godine. Nema svoj hram, pa za bogosluženje iznajmljuje druge verske objekte u Luganu i Belinconi. Parohija je prvobitno bila posvećena svetom Savi, alisa organizovanjem crkvene opštine i parohije saglasno sa Ustavom Srpske pravoslavne crkve i pravilima za Srpske crkvene opštine u Švajcarskoj dobila je nove pokrovitelje: Sabor svetih Srba.