Perkutana vertebroplastika od sada i u kragujevačkom kliničkom centru

Zbog preloma na dva kičmena pršljena, Kragujevčanin Vukosav Nerandžić mesecima je trpeo jake bolove. Morao je da miruje i nosi mider koji fiksira prelom. Samo dan posle operacije, krepki sedamdesetsedmogodišnjak ponovo je na nogama.

Raduje se poslovima u bašti i oko kuće koje, zbog povrede, dugo nije mogao da obavlja. "Kao da ništa nije bilo", kaže Nerandžić.

Operacija se izvodi u lokalnoj anesteziji i traje tridesetak minuta. Umesto klasičnog hirurskog reza, perkutana vertebroplastika radi se ubodom specijalne igle kroz kožu. Rendgenom se pronalazi pršljen koji je slomljen i u njega ubacuje koštani cement.

Prema rečima dr Srđana Vlajovića, specijaliste ortopedije i traumatologije, deluje tako što stabilizuje izmenjeno pršljensko telo, na neki način povezuje koštane fragmene i prilikom procesa hemijske reakcije polimerizacije oslobađa temperaturu, lokalno, 70 do 80 stepeni, gde ta temperatura može delovati na tumorsko tkivo i na nervne završetke pršljenskog tela, dovodi do denervacije i, automatski, smanjenja bola.

Čim se pršljen popuni, bol nestaje, saglasni su i lekari i pacijenti. Oporavak je brz, a primenom ove metode, sada mogu da se leče i osobe koje zbog bolesti nisu mogle da podnesu opštu anesteziju. Prelomi kičmenog stuba prvi su klinički znak osteoporoze.

Ovaj postupak primenjuje se i kada su su pršljenovi zahvaćeni tumorima koji dovode do razaranja kostiju, ističe prof. dr Branko Ristić, direktor Klinike za ortopediju KC Kragujevac. Iako ima brojne prednosti, ova operacija ne leči osnovno oboljenje, već simptome i posledice. Pacijenti mogu odmah da se vrate svakodnevnim aktivostima.

rts.kragujevac@rts.rs
+381 34 335 542

Kompletan tekst