Oba događaja su izazvala veliko interesovanje bečke publike i bila su izvanredno posećena, piše u saopštenju Prosvjete Austrija.
U subotu, 2. decembra, u crkvi sv. Save u Beču, gosti Prosvjete bili su pisac Vladimir Pištalo i Nenad Šaponja, direktor izdavačke kuće Agora, koji su predstavili Sunce ovog dana. Tribinu je otvorio prof. Srđan Mijalković, predsednik Društva, koji je podsetio da je Prosvjeta već predstavljala rad Vladimira Pištala.
„Osim što je Vlada sjajan pisac, on je i pravi i iskreni prijatelj Prosvjete. Kao i prethodni roman o Nikoli Tesli, tako je i ovaj, posvećen Ivi Andriću, poseban i važan za srpsku književnost. Knjiga je duboko promišljena, klasična i postmoderna istovremeno. Ovo je izvanredan primer romana toka svesti napisanog na bravoruzan način“, istakao je Mijalković.
Prof. Svetlana Matić je govorila o bogatoj biografiji pisca, napominjujući da je Ivo Andrić uzor i nepresušna inspiracija mnogih književnika, a posebno Vladimiru Pištalu, koji je oživeo našeg nobelovca u Suncu ovog dana, znalački birajući njegove izreke i citate.
„Nakon sajma knjiga u Frankfurtu, ovo je bitno predstavljanje romana van granica Srbije, u godini kada obeležavamo 125 godina od rođenja Andrića“, zaključila je Matićeva.
Pred mnogobrojnom publikom, Pištalo je briljantno predstavio svoje novo književno ostvarenje, istakavši da je Andrića čitao ceo život, razmišljajući o njemu, pa mu i u mislima persira.
„Andrić je za mene najveći junak interpretacije sveta. Knjiga je zamišljeni dijalog sa njim iz današnje perspektive. Učinio je dobročinstvo što nam je doneo Nobelovu nagradu. Imao je veliko razumevanje za ljude, a posebno za ljubav žene. Andrić je strastan pisac, a sunce je njegova najveća strast. Pred čitaočevim očima je Andrić lično. Ova knjiga se bavi tradicijom na inovativan način“, objasnio je Pištalo. On je strpljivo odgovarao na brojna pitanja radoznalih posetilaca potpisao veliki broj knjiga, a književno druženje se nastavilo do kasnih sati.
U nedelju 3. decembra, u bioskopu Holivud – Megapleks održana je bečka premijera dokumentarnog filma Kosovo: Momenat u civilizaciji, reditelja Borisa Malagurskog. Zbog velikog interesovanja, organizovana je dodatna projekcija, a sala je bila prepuna u oba navrata. Dan pre je održana austrijska premijera u Insbruku, a film je prikazan i u Lincu.
Gledaoce u filmu kroz priču vodi australijski voditelj srpskog porekla Stefan Popović, koji je odrastao u Prizrenu. Scenario je napisao diplomirani teolog Miloš Ninković, a direktor fotografije je Mladen Janković. Film je posvećen vekovnom srpskom prisustvu i svetinjama na Kosovu i Metohiji. Iako su pod zaštitom Uneska, na području Kosova i Metohije od 1999. godine do danas uništeno je više od 150 crkava i manastira. Zato je cilj ovog filma da svetskoj javnosti predstavi srpsko i Uneskovo nasleđe na KiM, da objasni ko je ugrožava i zašto ona mora da ostane baština Srbije.
Gledaoci u Beču su imali priliku da se upoznaju i razgovaraju sa Borisom Malagurskim, koji je prisustvovao premijeri i strpljivo odgovarao na pitanja prisutnih. Projekcije filma su bile izuzetno emotivno doživljene, a popularni reditelj i organizatori pozdravljeni su gromkim aplauzima. Snimanje filma i njegova promocija uglavnom je finansirana donacijama, podsetio je Malagurski, pa su na inicijativu organizatora donacije skupljane i u Beču. Zajednička želja je da se film što više promoviše u svetu i da se njegove kopije pošalju i američkim kongresmenima, koji bi tako imali priliku da vide ugroženost, ali i lepotu srpske baštine na Kosovu i Metohiji.
Prosvjeta posebno zahvaljuje svom dugogodišnjem članu dr Vuku Komnenoviću, koji je na svaki način podržao prikazivanje ovog važnog filma i gostovanje Borisa Malagurskog u Beču.