(utorakak 24. april, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Ivica Dačić je u nastavku kampanje optužio Borisa Tadića i Tomislava Nikolića da idu na brifinge u inostranstvo gde dobijaju instrukcije o Kosovu a kandidat DSS-a za gradonačelnika Aleksandar Popović je istakao da ga baš briga šta misle ambasadori. Nemački urednik reče da je boravak NATO-a u pokrajini protivan interesima Berlina i Brisela. Država je smirila dinar na 111. I ako dosijei budu otvoreni, iz njih će prethodno biti uklonjena osetljiva mesta. Zbog štrajka, zdravstveni radnici primaju samo hitne slučajeve a otkazuju sve unapred zakazane intervencije. U Veneovoj zbirci pronađeno je i ispravljeno 15.000 grešaka. Student se javno hvalio da pregovara i sa NASA o srpskom satelitu a onda su ga kolege prepoznale – nije mu baš išao fakultet i falsifikovao je diplomu. Bugari su predložili podelu Makedonije. Hapšenja zbog sporne privatizacije pančevačke Azotare počela su juče a privedeni se sumnjiče da su oštetili budžet za gotovo milijardu dinara. Među uhapšenima je i Dušan Stupar, bivši načelnik DB-a za Beograd, za koga radikali tvrde da je finansijer SNS-a i prijatelj Tome Nikolića. Bračni par nestao pre sedam meseci, pronašli su u kanjonu. Ajnštajn je imao posebna pravila ponašanja za svoju Milevu. Fudbalski reprezentativci Srbije moraće prvo da nauče Bože pravde.
Boris i Toma na brifinzima u inostranstvu..
Lider SPS-a Ivica Dačić optužio je juče vođe demokrata i naprednjaka, Borisa Tadića i Tomislava Nikolića, da u vezi s pitanjem Kosova idu na brifinge u inostranstvo. I Tadić i Toma Nikolić su rekli da nema lokalnih izbora na Kosovu. Očigledno da postoji neki centar iz inostranstva kod kojeg idu na brifinge. Ja idem na brifinge kod svog naroda, rekao je Dačić a prenosi Pres. On je dodao i da je izborna kampanja za opšte izbore – predstava za narod i da se u njoj stranke ne bave ključnim problemima. Što se tiče evropskih integracija, aktuelni vicepremijer je istakao da EU želi Srbiju u svom članstvu, ali pod uslovima koji su za Srbiju teško prihvatljivi.
Tek što je u svojim javnim nastupima naprasno ’rehabilitovao’ Slobodana Miloševića, lider SPS-a je u trci za predsedničku fotelju u pomoć prizvao i pokojnog druga Tita, piše Alo. Naime, Dačić je na skupu u Užicu pristalicama otpozdravio partizanskim usklikom smrt fašizmu a prethodno rekao: SPS je nastavljač Titove partije. Vaša vlast u Užicu, da je pametna, trebalo bi da vrati spomenik Titu na trg jer je Kuća cveća u Beogradu jedno od najposećenijih mesta u glavnom gradu.
..A DSS baš briga šta misle ambasadori
Kandidat DSS-a za gradonačelnika Beograda Aleksandar Popović u intervjuu za Danas kaže da partneri stranke posle izbora ne mogu da budu evrofanatici, niti oni koji hrle ka članstvu u NATO. Postizborni savez moguć je, dodaje on, samo sa partijama kojima je na prvom mestu Srbija, zatim da između DSS-a i SNS-a postoje sličnosti i razlike te da ga je baš briga šta strani ambasadori misle. Na pitanje da prokomentariše izjavu gradonačelnika Dragana đilasa da bi mogao u gradu da formira vlast sa Popovićem i DSS-om, sagovornik lista kaže: Jasne su i sličnosti i razlike na srpskoj političkoj sceni a interesantno je da se svi izjašnjavaju oko koalicije s DSS-om, iako je do juče kreirana atmosfera kako stranka neće proći cenzus i nema nikakav koalicioni potencijal.
Ako Turci u Nemačkoj požele da se otcepe?
Urednik nemačkog političkog magazina Cuerst Manuel Oksenrajter kaže da je misija NATO na Kosmetu protiv interesa Nemačke i Evrope, kao i da se kao bumerang može vratiti evropskim zemljama. Takođe, kako kaže, odvajanje Kosova od Srbije je ilegalno. Šta ako turska populacija postane većina u nekim nemačkim oblastima i poželi da ima svoju državu? Šta ako nemački parlament i nemački narod kažu ’ne’? Da li će NATO bombardovati Nemačku, pita Oksenrajter a prenosi Pravda.
Država smirila dinar
Posrtanje dinara je zaustavljeno i poslednjih nedelja domaća valuta stala je na malo više od 111. Ekonomisti za Politiku kažu da nemaju dilemu da je dalji pad dinara zustavila država svojim merama. Naime, Narodna banka Srbije intervenisala je na tržištu prodajom pozamašnih svota deviza a zatim je povećala dinarski deo u obaveznoj deviznoj rezervi, čime je povećana i tražnja za dinarima a prodaja obveznica Ministarstva finansija bila je čak stopostotno uspešna. NBS je od februara na odbranu dinara potrošila 568 miliona evra, te je u februaru prodala 188, martu 310 a u aprilu 700 miliona evra, navodi Goran Nikolić iz Instituta za evropske studije.
Obeležen (novi) Dan Vojske
Centralna ceremonija povodom Dana Vojske Srbije organizovana je juče u Leskovcu u prisustvu predsednice Skupštine Slavice đukić-Dejanović i zamenika predsednika države, ministra odbrane Dragana Šutanovca, kao i načelnika Generalštaba VS general-potpukovnika Ljubiše Dikovića. U ime predsednice parlamenta, u Beogradu je predsednik Odbora za odbranu i bezbednost Dušan Bajatović položio venac na spomenik Neznanom junaku na Avali. Kako piše Pravda, bio je ovo prvi put da se Dan VS obeležava 23. aprila, na dan kada je 1815. u Takovu počeo Drugi srpski ustanak za oslobođenje Srbije od Turaka.
Delimično otvaranje dosijea?
Predstavnici službi bezbednosti za Danas kažu da je potrebno da se usvoji zakon o otvaranju tajnih dosijea građana Srbije, ali i napominju da se to pitanje mora precizno regulisati i definisati čiji podaci smeju biti dostupni, bilo da je reč o žrtvi, javnosti ili pravosuđu. Prema evropskoj praksi, svaki građanin ima pravo uvida u svoj dosije i niko drugi nema pravo da zloupotrebi podatke. List navodi da se može očekivati da kod nas neće biti dostupni celokupni dosijei jer će oni biti detaljno pregledani, kako bi se iz njih uklonila osetljiva mesta, odnosno ono što bi moglo da ugrozi nacionalne interese.
Kod lekara samo hitni slučajevi
Gotovo 100 zdravstvenih ustanova u Srbiji od juče je u štrajku, objavljuje Danas, jer su se članovima Sindikata lekara i farmaceuta koji štrajkuju od 17. aprila, pridružili i članovi Granskog sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Nezavisnost. Generalni sekretar GSZSZ Nezavisnost kaže da očekuje da će od 27. aprila oko 125 ustanova u Srbiji, članica sindikata, biti u štrajku. Radimo uz poštovanje minumuma procea rada, što znači da će samo hitni slučajevi, trudnice, deca i starija ugrožena lica biti primani, naveo je on, istovremeno negirajući navode Ministarstva zdravlja da štrajk ima političku pozadinu. Resorni sindikati su nezadovoljni Uredbom o korektivnom koeficijentu, čijom će primenom od 1. jula plate svih zaposlenih biti manje za 10 odsto u odnosu na sadašnje.
Širom zemlje se ne vraćaju hitni slučajevi, kažu štrajkači, ali se zato odlažu zakazane intervencije koje ne mogu pacijentima da ugroze život, objavljuje Blic u tekstu pod naslovom Otkazuju operacije koje su pacijenti čekali mesecima.
Trebaju li školama identifikacione kartice
Svaki potez koji doprinosi bezbednosti učenika dobrodošao je u škole, ali da li su im pored privatnog obezbeđenja, školskih policajaca i video nadzora zaista potrebni elektronski sistem kontrole sa identifikacionim karticama, kakav je uveden u Zemunskoj gimnaziji, ili kontradiverziona vrata kroz koja se ulazilo u Sportsku, pita Politika. Načelnik Republičke prosvetne inspekcije Velimir Tmušić kaće da je uveren da elektronska kontrola može biti od koristi i da će onemogućiti nepozvane da uđu u školu, ali dodajući i da je čuo da će iz škole odmah obaveštavati roditelje učenika koji su zakasnili na čas, što kaže, ne smatra da je najbolje rešenje.
U Veneovoj zbirci 15.000 grešaka
Više od 40 godina srednjoškolci u Srbiji učili su matematiku iz čuvenih Veneovih zbirki u kojima je bilo čak 15.000 grešaka, od kojih mnoge nisu nimalo beznačajne, objavljuje Pres. Nastavnici nisu primetili ovaj propust a ako bi učenik skrenuo pažnju profesoru, bivao bi ukoren. Greške su, međutim, primećene slučajno, tek pre nešto više od godinu dana i sada se koriste ispravljene zbirke. Naime, unuka čuvenog profesora Dobrila đ. Tošića dobila je četvorku da bi Tošić proverio knjige i otkrio pravi skandal.
Srpski student umalo da prevari i NASA
Student fizike Stefan Vlajković uspeo je da prevari Fizički fakultet, Fonda za mlade talente, čuveni Tehnički univerzitet u Cirihu a umalo i NASA, pišu Novosti. Vlajković je falsifikovao dokument koji pokazuje da je položio 25 ispita, sve sa desetkom, i na osnovu toga dobio stipendiju od 700.000 dinara od Fonda. Sa istom dokumentacijom je upisao doktorske studije u Švajcarskoj. Njegova prevara verovatno ne bi bila otkrivena da se u medijima pre oko mesec dana nije hvalio da pregovara sa NASA i da namerava da lansira prvi srpski satelit, navodi list. Studenti su ga prepoznali i upozorili da nije daleko odmakao sa studijama. Naime, položio je tek sedam ispita.
Prodekan za nastavu Fizičkog fakulteta Ivan Dojčinović podneo je prijavu protiv Vlajkovića zbog falsifikovanja dokumenata, prenosi Blic. Rodila se sumnja, pa sam od Fonda zatražio na uvid dokumente koje je Vlajković podneo. Zaključili smo da je napravio dokument koji mu odgovara. Ovo nije samo falsifikat, već prevara, objašnjava Dojčinović.
Bugari predlažu podelu Makedonije
Bugarski list Novinite objavio je da je bolje podeliti Makedoniju sada, nego dozvoliti katastrofu. Albanci bi time zadovoljili velikoalbanske ideje a Makedonci izgubili manje nego što bi izgubili ako bi se Albanci odvojili za deceniju-dve, jer njihov natalitet rapidno raste. Destabilizacija u ovoj zemlji mogla bi za pola sata da aktivira međunarodni sukog u Albaniji, Srbiji, na Kosovu, u Bugarskoj, Grčkoj, Rumuniji i Turskoj, navodi Novinite a prenose Novosti. Bugari podsećaju da 2001. jeste izbegnut građanski rat širih razmera, ali da su etničke tenzije tinjale i da ih je sada rasplamsalo petostruko ubistvo kod sela Smiljkovci na periferiji Skoplja, kao i da se etnički Albanci i Makedonci međusobno sada zaista mrze.
Oland dobio više od Sarkozija
Ishod prvog kruga predsedničkih izbora u Francuskoj doveo je do dva oprečna istorijska rezultata, objavljuje Politika. Prvi put otkad se glasa predsednik koji se kandiduje za drugi mandat ne dobija najveći broj glasova u prvom krugu, već je umereni socijalista Fransoa Oland uspeo da se za 1,5 odsto glasova više od konzervativnog Nikole Sarkozija, plasira u drugi krug kao relativni favorit. Najveće iznenađenje je 18,6 odsto podrške koju je dobila kandidatkinja radikalne desnice Marin le Pen, dok je radikalnom levičaru Žan-Liku Melanšonu umaklo treće mesto jer je osvojio 11,1 odsto.
Oštetili budžet za milijardu dinara..
Krivični postupak za privatizaciju Azotare u Pančevu pokrenut je juče, i to za delo koje se odnosi na prodaju proizvodnog pogona Karbamid dva. Uhapšeno je sedmoro ljudi, dok je dvoje u bekstvu, prenose Novosti. Policija je privela člana Skupštine HIP Azotara i bivšeg šefa Državne bezbezdnosti Beograda Dušana Stupara, direktora Azotare Vujadina Jankovića, direktora Centra za kontrolu u Agenciji za privatizaciju Julijanu Vučković, direktora preduzeća Servo Mihalj inženjering iz Zrenjanina čedomira Ivkovića, vodećeg projektanta Jovana Udickog, kao i procenitelje Jelicu Ivković i Milana Cvetićanina. Traga se za generalnim direktorom i njegovim zamenikom – Vidmantisom Kučinkasom i Simonasom Kašusom, državljanima Litvanije. Pomenuti su osumnjičeni da su zloupotrebom službenog položaja naneli štetu državi od gotovo milijardu dinara.
Politika podseća da je privatizacija pančevačke Azotare jedna od 24 za koje se zainteresovala Evropska unija koja je od srpskih vlasti tražila da se ispitaju. Grupa rukovodioca sumnjiči se za štetu od 8,3 miliona evra, navodi list, i pribavljanje protivpravne koristi od 5,4 miliona evra.
..Privedeni Stupar finansira SNS?
Radikali tvrde da je Dušan Stupar finansijer predsednika i zamenika predsednika SNS-a, Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića, objavljuje Pres. Potpredsednik SRS-a Aleksandar Martinović naveo je da je Stupa ne samo finansijer nego i Nikolićev blizak prijatelj. On tvrdi da je Stupa dvojcu naprednjaka besplatno ustupio svoju ekskluzivnu poslovnu zgradu u Novom Beogradu u kojoj je smeštena centrala SNS-a. Martinović dodaje i da su, pored Stupara, među drugim finansijerima SNS-a i Joca Amsterdam, Stanko Subotić i Bogoljub Karić.
Blic dodaje da je Stupar, vlasnik Univerzal holdinga, bio načelnik Resora državne bezbednosti Beograda i jedan od najvećih trgovaca veštačkim đubrivom.
Simović ubio Konstantinovića?
Ninoslava Konstantinovića (34), jedinog pripadnika zemunskog klana čija sudbina do sada nije zvanično utvrđena, piše Alo, navodno je krajem 2003. ubio Miloš Simović (31), takođe zemunac, i to zbog međusobne netrpeljivosti. Simovića je za ovo ubistvo optužio Sretko Kalinić koji je u svom iskazu policiji naveo da je pomenuta netrpeljivost počela još nekoliko meseci pre ubistva premijera Zorana đinđića u martu 2003. godine. Izvor lista navodi da su odnosi između Konstantinovića i Simovića odjednom zahladneli u vreme dok je klan pripremao ubistvo đinđića. Simović je Ninoslava namamio u njivu u blizini svoje kuće kod autoputa Beograd-Zagreb i ispalio mu metak u glavu, dok je telo zakopao.
Nestali supružnici nađeni u kanjonu
Slavica Šarčević (39) i njen suprug Vladimir (38) misteriozno su nestali pre sedam meseci, da bi u subotu bili pronađeni u kanjonu reke Suvaje u mestu Bačevci kod Valjeva. Njihova tela su otkrivena u belom golfu novosadskih registracija. Novosti pišu da je pretpostavka da su Šarčevići nastradali u saobraćajnoj nesreći, da su naišli na oštru krivinu na ćumarnica putu, izgubili kontrolu nad vozilom i sleteli u provaliju. Automobil je u kanjonu pronašao meštanin sela Gornja Leskovica.
Ajnštajnova pravila ponašanja za Milevu
Jedan od najvećih fizičara sveta Albert Ajnštajn, objavljuje Pres, zahtevao je od supruge Mileve Marić da se ponaša kao služavka. Ovo su navodi Voltera Ajsaksona iz knjige Ajnštajn: Njegov život i univerzum koju prenosi britanski Dejli mejl. Ajsakson piše da je Ajnštajn Milevi rekao da od njega ne očekuje nikakvu bliskost niti pažnju, kao i da je imao brojne afere. Albert i Mileva su bili u braku 11 godina. Kada je došlo do krize, Ajnštajn nije hteo da se razvede zbog dece, ali je napisao listu pravila ponašanja za svoju suprugu, čuvenu srpsku fizičarku i matematičarku.
Pomirile se Ana i Jelena
Duel sa Ruskinjama pokazao je, piše Pres, da su se Ana i Jelena napokon pomirile i izgladile sve svoje nesuglasice zarad ostvarenja zajedničkog cilja – osvajanja Fed kupa. Izjava Jelene Janković da taj uspeh ne bi bio moguć bez Ane Ivanović najbolje ilustruje da su naše gracije naučile lekciju i da su shvatile da samo zajedno mogu da postanu najbolje na svetu. List navodi da u takvoj situaciji srpski tim može sa puno optimizma da očekuje finale u češkoj, koje je na programu 3. i 4. novembra.
Fudbaleri prvo da nauče himnu
Novi selektor Srbije Siniša Mihajlović dao je igračima do znanja da za sve one koji ne znaju reči himne Bože pravde neće biti mesta u fudbalskoj reprezentaciji, prenosi Alo. Ovu njegovu naredbu će u telefonskom razgovoru hitno preneti portparol i menadžer FSS-a Aleksandar Bošković. Ukoliko neko od potencijalnih reprezentativaca skupi hrabrost i prizna da ne zna napamet reči himne ’Bože pravde’, Savez će preuzeti na sebe obavezu u edukaciji i dostaviće pojedincima tekst svečane pesme Republike Srbije, navodi list.
Uzastopni porazi Barselone
Aktuelnom prvaku Evrope, Barseloni žestoko se drma tlo pod nogama, navodi Alo, i to posle poraza od čelsija prošle nedelje, zatim za vikend od Reala u Primeri zbog čega ih… u revanšu polufinala Lige šampiona očekuje nemoguća misija protiv čelsija. ćavi, Mesi i ostali igrači moraju da nadoknade gol zaostatka ili, u slučaju da plavci zatresu mrežu Valdesa, moraju da pobede sa dva gola razlike, što neće biti lako jer su Englezi motivisani do neba i žele da im se revanširaju za eliminaciju iz 2009. godine.