Još iz daljine se u mnogim nemačkim gradovima, sa centralnih gradskih trgova, oseća prijatan miris u šećeru pečenih badema, kuvanog vina i poznatih debelih kobasica sa roštilja, poznate kao „crvene“.
To je znak da već nekoliko dana čuveni Božićni vašari rade „punom parom“ mameći milione posetilaca, posebno u večernjim satima kada prestavljaju ne samo mesta gde se mogu probati mnogi specijliteti, nego su i raj za oči zbog svojih prekrasno okićenih štandova, okolnih kuća i velikih božićnih jelki sa svetlećim nakitom, danas uglavnom isporučenog iz kineskih fabrika.
A na vašarima – od svega po nešto. Od pomenutih specijaliteta, do raznovrsnih nakita za jelke, tu su i plastične jelke svih veličina „made in“ ko zna gde, ali i mnoge svakodnevne potrebštine, odeća i obuća, porcelanski predmeti, igračke za decu, parfemi i kremice –ili kako bi Srbi rekli, sve od igle do lokomotive!
Za mnoge posetioce vašari su i mesto gde se na brzinu, uz tihu božićnu muziku i vokalne intepretacije poznatih božićnih pesama ali često uz veliku gužvu posetilaca, može kupiti i neki poklon voljenim ljudima i prijateljima.
Računa se da u proseku svaki četvrti Nemac ali i pripadnici drugih nacija koji žive među Nemcima, a to od oko 85 miliona stanovnika ukupno više od 22 miliona ljudi poseti Božićne vašare. Njih ima u svim većim nemačkim gradovima i traju sve do Badnje večeri 24. decembra. U novije vreme čak i manji gradovi organzuju svoje vašare.
Interesantno je kako su nastali ti vašari. Istoričari tvrde da su već početkom 16. veka seljaci iz okoline većih gradova u predvečerje Božića dolzili na gradske trgove da bi tadašnjem građanstvu ponudili svoje proizvode – orahe, med, mesne prerađevine, sireve, sušeno voće i sl. Vašari su, međutim, bili i mesto gde se u nedostatku novca, mogla menjati roba za robu.
Trgovci su se dosetili da seljacima koji su prodajom svojih proizvoda nešto zaradili, odmah izvuku bar deo para iz kesa u kojima se nosio novac, nudeći im druge proizvode kao odeću, obuću, stvari potrebne u domaćinstvima i sl.
Tako su vremenom vašari koji su se uglavnom održavali pred dva velika praznika o Uskrsu i Božiću postali prvo preka potreba a u današnje vreme, posebno vašari o Božiću, i omiljena zabava koja traje i trajaće još veoma dugo.
Verovatno svetski najpoznatiji Božićni vašar se održava u Nirnbergu koji svake godine privuče i dosta stranaca, a među njima su i mnogi Amerikanci koji su potomci davnih nemačkih doseljenika u Sjedinjene države. Čuveni su vašari u Minhenu, Kelnu, Berlinu, Hamburgu i u Štutgartu gde na glavnom trgu isperd Skupštine grada kroz vašar prođe i do 4 miliona ljudi.
U manjim gradovima, gde su cene zakupa za štandove niže nego u velikim gradovima, nađe se i po koji štand naših zemljaka iz srpskih klubova koji prodajom ćevapćića, kuvanog vina i „Šumadskog čaja“ –kuvane šljivovice, često uspešno konkurišu nemčkim specijalitetima, kako bi popunili klubske kase.