Podrška inkluzivnom društvu u Kruševcu

Posle crtanja, vajanja plastelinom i kreiranja maski, na red je došao nakit. Tridesetoro dece romske nacionalnosti, većinom iz prigradskog naselja Panjevac, ovde su i po nekoliko puta nedeljno.Željni druženja, često dođu i pre volonterki.

Mina Vukadinović, učenica šestog razreda kaže da joj je ovde veoma lepo i zabavno, sa ostalim devojčicama i dečacima pravi i narukvice. Bajram Zelenović napravio je je jednu za devojku Anu.

Sa školarcima dolaze i mlađi članovi porodice, za koje je osmišljen specijalni program. Indira ima šestoro braće i sestara. Dovela je najmlađu sestru koja je napunila pet godina. Kaže da roditelji znaju gde su, da tako lakše pazi na sestru jer je u radionici mirna i da su obe mnogo toga naučile. Ona da pravi maske i nakit, a sestra da crta životinje.

"Sa mlađima uglavnom radimo na crtanju, jer je jako malo rađeno sa njima", objašnjava Tamara Asković, asistentkinja projekta "Osnažiti". "Nekada im damo gotove šablone, posebno ako su nespretni u držanju olovke."

Nažalost, samo je trećina ove dece uključena u sistem obrazovanja. Ivana Stevanović Hempfling, menadžer projekta "Osnažiti", kaže da se paralelno radi i sa roditeljima:

"Ono što je njima najpotrebnije jeste informacija o tome kako da popune zahtev, koje korake treba da obave, kako da odvedu decu na sistematski pregled da bi dobili potvrdu. U projekat se uključila i predškolska ustanova ‘Nata Veljković’ i Gradska uprava, tako da ćemo svi zajedno pomoći da ova deca već na jesen pođu u vrtić ili u školu."

U klubu za mlade "Romani Cikna" planirane su i radionice o ranim brakovima sa devojčicama iz romskih naselja. Projekat "Osnažiti" u Kruševcu sprovodi Javno komunalno preduzeće u partnerstvu sa Gradskom upravom i Udruženjem građana "Tri Haus". Njima su se pridružili i "Pekari dobrog srca" koji su obezbedili užinu.

rts.krusevac@rts.rs

Kompletan tekst