Podstanarska raskoš

Političke partije u Srbiji, iako većinom podstanari, veliki trud su uložile u izbor lokacije i izgled svog doma i pored činjenice da su im stanodavci za stanarine odrezali pozamašne sume.Demokratska stranka za kuću na Vračaru godišnje izdvaja 2,4 miliona dinara ili nešto manje od 33.400 evra, G17 plus 1.728.000 dinara ili 24.000 evra, dok DSS zakupninu plaća 438.000 dinara ili skoro 6.100 evra godišnje. Stranke koje su ranije bile na vlasti, poput SPS, imaju vlastite prostorije, dok su se radikali za naredne tri decenije zbrinuli sa svega 200.000 maraka još 1998. godine. Mlada stranka Pokret „Snaga Srbije“ uvela je novinu u stranački život i nastanivši se na Dedinju prekinula demokratsku tradiciju izbegavanja elitnog beogradskog naselja.

DSS je pre dve godine rešila da proširi i stranački prostor, pa je nekadašnje sedište stranke u ulici Braće Jugovića zamenila novim prostorijama u Pariskoj ulici. U starim prostorijama, gde se održavaju konferencije za novinare, ostali su Politički savet i Gradski odbor, dok su u novo sedište stranke preseljeni kabineti stranačkih čelnika i službi.

Prostorije u Pariskoj ulici prostiru se na 478 kvadrata i zauzimaju deo prvog sprata i prizemlja, gde su im prve komšije radikali koji su, kako u DSS kažu, u prostorijama kluba najbučniji tokom izbornih noći. Prostor iznajmljuju od JP „Poslovni prostor Stari grad“ za 36.500 dinara mesečno, a zakupljen je na deset godina.

Diplomatska četvrt
Sedište DS nalazi se u Krunskoj ulici, vračarskoj diplomatskoj četvrti. Jednospratnica s potkrovljem površine nešto manje od 400 kvadrata je za oko 200.000 dinara mesečno iznajmljena od „Poslovnog prostora Vračar“. Generalni sekretar stranke Miloš Jevtić kaže da će se početi sa renoviranjem prostorija u prizemlju, gde će se useliti potpredsednici DS. Kabinet predsednika stranke, u kojem je nekada sedeo i Zoran đinđić, smešten je u potkrovlju kuće.

G17 plus je za svoj radni prostor izabrao osmi sprat zgrade na Trgu Republike. PR G17 plus Ana Marković kaže za „Blic“ da se ova stranka udomila u prostorijama „Jugoslovenske knjige“ pre pet godina i da za mesečni zakup izdvaja 144.000 dinara. Kancelarije predsednika i potpredsednika stranke, kao i kancelarije zaposlenih smeštene su na 270 kvadrata.

Jedino socijalisti mogu da se pohvale da ne plaćaju zakup za stranačke prostorije. Naime, petospratnica na Studentskom trgu, kako kaže generalni sekretar stranke Zoran Anđelković, u vlasništvu je SPS. U prostoru od oko 1.000 kvadrata, nekadašnjem sedištu Gradskog komiteta Saveza komunista, od februara 2001. godine smeštene su prostorije čelnika stranke, Gradskog odbora, Opštinskog odbora Stari grad, Političkog saveta, kao i prostorije časopisa „Smisao“, dok se u podrumu nalazi klub „A“ koji socijalisti izdaju za 750 evra mesečno. Zanimljivo je da se nakon odlaska predsednika ove stranke Slobodana Miloševića u Hag, u njegovu kancelariju niko nije uselio, niti je u njoj bilo šta menjano. Anđelković kaže da Milošević nikada nije kročio u kabinet i da od 1989. godine, kada je postao predsednik Predsedništva Srbije, nije imao kancelariju u stranci, „jer mu nije bila potrebna“.

Dedinje
Biznismen Bogoljub Karić je, za razliku od ostalih demokratskih političara koji zaziru od Dedinja, sedište Pokreta „Snaga Srbije“ smestio upravo u ovom elitnom naselju gde se nalaze njegova kuća i klub „Jelena“. U skladu sa okruženjem, vilama, rezidencijama i ambasadama, ispred vile PSS nalazi se velika bašta sa stolovima i suncobranima i bazen-fontana. Portparol PSS Dejan Mileković kaže za naš list da se vila iznajmljuje, ali da, iako prostor izgleda veliki, stranka u stvari koristi samo 450 kvadrata u visokom parteru, jer je u prizemlju vlaga. Ipak, „Blic“ je ostao uskraćen za odgovor koliko Karić mesečno izdvaja za stranačke prostorije na Dedinju. Uprkos brojnim obavezama, tvrde u PSS, predsednika stranke Bogoljuba Karića, kada nije na putu ili sastancima, često možete naći u kancelariji u Bulevaru mira na Dedinju.

Iako smešteni u zgradi starog Magistrata u Zemunu, koju su iznajmili na 30 godina, radikalima stalno preti „prisilno iseljenje“ zbog sudskog spora između SO Zemun i ove stranke. Radikali su, kako tvrdi potpredsednica stranke Gordana Pop-Lazić, 1998. godine za zakup 2.153 kvadrata prostorija od „Poslovnog prostora“ izdvojili oko 200.000 maraka ili oko 1,2 miliona dinara. Ona je rekla da su članovi stranke pri useljenju u zgradu, koja se nalazi pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, zatekli golubarnik, dok opštinske vlasti tvrde da je Magistrat neposredno pre useljenja radikala potpuno renoviran novcem iz opštinskog budžeta.